ماجرای کاهش شدید درآمد مشمول مالیات وکلا و دفاتر اسناد رسمی/ چرا به جای کسر درآمد مشمول مالیات، ضریب مالیاتی کاهش یافت؟


ماجرای کاهش شدید درآمد مشمول مالیات وکلا و دفاتر اسناد رسمی/ چرا به جای کسر درآمد مشمول مالیات، ضریب مالیاتی کاهش یافت؟

براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰، کلیه ورودی‌های دستگاه‌های کارت‌خوان فعالان اقتصادی باید به عنوان درآمد مشمول مالیات تلقی شود، اخیراً اعلام شد که درآمد مشمول مالیات در مشاغلی مانند دفاتر اسناد رسمی کاهش چشمگیری داشته است.

– اخبار مالی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، صنف سردفتران تصمیم گرفته است که تنها ۴۰ درصد از ۶۰ درصد درآمد آنها (کپی رایت دفاتر) مشمول مالیات شود. بخش ۱۰۰ وی در توضیح این موضوع گفت: بخشی از وجوهی که در تجهیزات کارتخوان نصب شده در دفاتر وارد می شود، مربوط به صندوق های دولتی یا بیمه کانون سردفتران و بازنشستگی، حق الزحمه کارمندان و پاداش است. سهم کارکنان که برای آن موظف به ارائه اظهارنامه جداگانه می باشند.

علی خندانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران نیز در این مراسم به گزارش مختصری از پیگیری های اداری و حقوقی این کانون گفت: با حضور در جلسات متعدد و رایزنی و مکاتبه با وزیر دارایی و دارایی، عملکرد خالص دفاتر اسناد رسمی پس از کسورات قانونی ۴۰ درصد است. از درآمد دفاتر در نظام مالیاتی (فرم تعیین مالیات مقطوع در سال ۱۴۰۰) گزارش شده و ملاک گردش تراکنش های دستگاه کارتخوان بوده است. حذف شده.

همچنین مبنای محاسبه مالیات دفتری که در روزهای قبل غالباً سه برابر مالیات سال قبل بود تغییر و مبنای محاسبه ضریب قابل توجهی افزایش یافت که حداقل یک سابقه تاریخی در هنگام تنظیم ضریب است. . موضوع ماده ۱۵۴ که در حال حاضر لغو شده و سود فعالیت اعلام شده است. این مورد توسط سازمان امور مالیاتی تایید نشده است.

به گزارش تسنیم، دو ابهام جدی درباره درآمد سردفتران وجود دارد که باید پاسخ داده شود. اول اینکه آیا برای دریافت بودجه بیشتر از مشتری اسناد رسمی، علاوه بر تجهیزات کارتخوان تعیین شده، از تجهیزات مختلفی استفاده می کنند؟ یکی دیگر از ابهامات این است که آیا متصدیان و کارکنان دفتر اسناد رسمی هزینه ها را پرداخت می کنند و آیا در نهایت درآمد به آنها می رسد یا خیر.

همچنین این سوال مطرح می شود که اگر سازمان امور مالیاتی با این هزینه ها موافقت کرده بود چرا دفاتر اسناد رسمی و وکلا درآمد خود را به جای ضرایب محاسبه مالیات و سود کاهش دادند؟

علاوه بر صدور دفتر اسناد رسمی، درآمد مشمول مالیات وکلا نیز ۶۰ درصد تعیین شده است که این امر نیز ابهامات زیادی را به دنبال دارد. علاوه بر این آهنگری، تراشکاری، صافکاری، قیرسازی و رنگ آمیزی قسمت های مختلف خودرو نیز به دو حالت تقسیم می شود. در حالت اول ۳۰ درصد حقوق و در حالت دوم ۳۰ درصد حقوق و ۲۱ درصد از فروش تجهیزات مشمول مالیات می شود.

جدول درآمد مشمول مالیات برخی از تیم ها به شرح زیر است:

مالیات، انجمن ملی رفتار مالیاتی،

با توجه به این موارد به نظر می رسد روش محاسبه مالیات باید بازنگری شود و به جای کاهش ضریب مالیات، درآمد مشمول مالیات کاهش یابد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=304251