مؤسسات و سازمان‌های مسئول ملزم به استخدام نخبگان هستند


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در دیدارهای مختلف با دانشگاهیان، رهنمودهای رهبری را گنجینه ای ارزشمند در پیشبرد اهداف نظام برشمرد. حوزه علم و فناوری است و افزود: گفته های ایشان نقشه است. این یک راه رسمی برای ارتقای نقش نظام آموزش عالی در کشور است و می تواند بسیاری از مشکلات امروز کشور را حل کند.

رئیس جمهور بر لزوم انجام پژوهش با توجه به نیازهای روز کشور تاکید کرد و گفت: گاهی دیده می شود که دانشگاه های ما وارد موضوعات یا تحقیقاتی می شوند که با فرهنگ، شرایط و نیازهای کشورمان ارتباطی ندارد. ، و این وضعیت باید اصلاح شود.

آیت الله رئیسی بر پرهیز از انحصار پژوهش در محافل علمی تاکید کرد و گفت: باید از پژوهشگران مستقلی که در زمینه های مختلف نظرات ارزشمندی ارائه می دهند نیز حمایت شود تا در این تکثر و برخورد آراء علمی شاهد شکوفایی واقعی علم و فناوری در کشور باشیم.

وی در بخش دوم سخنان خود بر لزوم توجه بیشتر به عرصه بشریت تاکید کرد. وی در این خصوص گفت: دانشمندان ایرانی در طول تاریخ در بسیاری از رشته های علوم انسانی ممتاز و پیشرو بوده اند، اما با وجود این مزیت های تاریخی، در دوران معاصر پیشرفت لازم را در زمینه علوم انسانی نداشته ایم که این امر مستلزم آن است. توجه ویژه هنگام تدوین سیاست ها و این دستاورد است

رئیس جمهور با تاکید بر نقش مهم این شورا در ارتقای نهاد علم در کشور، به اختیارات و وظایف آن در قانون اشاره کرد و گفت: در قانون برنامه سوم توسعه اهداف مهمی برای این شورای عالی تعیین شده است، اما آنها نیز دارای اهمیت هستند. وی ضرورت فعال سازی ظرفیت این شورای عالی را دریافت.

ارتقای بهره وری و نقش پژوهشگاه علوم در این روند موضوع بعدی سخنان رئیس جمهور در این نشست بود. در این رابطه آقای رئیسی گفت: مراکز علمی و آموزشی باید به افزایش بهره وری در کشور کمک کنند. اساساً این وظیفه مؤسسه علم است که به طور مستمر بر بهره وری و پیشرفت کشور همراه با شاخص های مشخص نظارت داشته باشد.

در ادامه این دیدار آیت الله رئیسی به موضوع مهاجرت نخبگان پرداخت و اظهار داشت: سازمان ها و نهادهای مسئول موظفند نیازهای نخبگان را برای اشتغال برآورده و از دانش و توانمندی آنها استفاده کنند. برای ارتقای علم و فناوری در کشور

پیش از سخنان رئیس جمهور موضوعات مختلفی از جمله طرح ایجاد شبکه آزمایشگاه های ملی و طرح ملی انتصاب نخبگان و پژوهشگران به عنوان پژوهشگر مستقل در دوره پسا دکتری و همچنین طرح ملی مقابله با مهاجرت نخبگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. توسط اعضا مورد بررسی قرار گرفت و با دستور رئیس جمهور پیگیری شد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید