لیر ترکیه به پایین ترین حد خود رسید – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، لیر ترکیه پس از اینکه بانک مرکزی دومین کاهش غیرمنتظره نرخ بهره را انجام داد، با افزایش فشار ارزهای بازارهای نوظهور به پایین‌ترین حد خود رسید.

به گزارش خبرآنلاین، این ارز با کاهش ۰.۴ درصدی به ازای هر دلار به ۱۸.۴۰۲۶ رسید که پایین ترین سطح ثبت شده است و تا ساعت ۱۴:۲۷ با ۰.۳ درصد کاهش با قیمت ۱۸.۳۸۱۹ معامله شد.

لیر ترکیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در عین حال در تازه ترین اظهارنظر خود با اشاره به شکسته شدن رکورد کاهش گفت: تورم یک ریسک اقتصادی غیرقابل حل نیست و تا پایان سال کاهش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: اکنون تورم برای ما مشکل ساز است اما پس از آغاز سال بر این مشکل غلبه کرده و با قاطعیت به مسیر خود ادامه می دهیم.

اردوغان افزود: قفسه های بازارهای کشور من خالی نیست. اما حتی در ایالات متحده قفسه ها خالی است، در فرانسه خالی است، در آلمان خالی است.

اردوغان گفت: شهروندان من می توانند هر محصولی را که بخواهند در بازار تهیه کنند.

دولت گفته است این طرح اقتصادی که صادرات، تولید و سرمایه گذاری را در اولویت قرار می دهد، تورم را کاهش می دهد و هدف آن کاهش افزایش قیمت مصرف کننده از طریق تبدیل کسری حساب جاری بلندمدت ترکیه به مازاد است.

ارزش لیر در ۳۱ سپتامبر ۱۴۰۱

قیمت لیر ۱۰ شهریور در بورس تهران به ۱۷۳۰ تومان رسید. ارزش پول ترکیه نسبت به ابتدای سال تفاوت چندانی ندارد اما نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش تجارت نیوز، لیر ترکیه با افزایش نسبت به روز گذشته در بازار آزاد تهران با قیمت ۱۷۳۰ تومان معامله می شود.

عملکرد لیر نشان می دهد که از ابتدای سال یعنی ۱۵ فروردین ماه که بازار آزاد ارز رسمی شد، گام های کوچکی در دو محدوده از ۱۹۹۵ تومان تا ۱۷۷۰ تومان برداشته است و ارزش پول ترکیه در دو درصد افزایش یافته اما نسبت به سال گذشته لیر در بازار تهران ۴۰ درصد کاهش داشته است.

بانک مرکزی ترکیه برای نجات لیر وارد عمل شد

تمرکز بانک مرکزی این کشور بر اصلاحات دائمی است که ثبات قیمت ها را در چارچوب پویایی بازار آزاد تضمین می کند.

رئیس بانک مرکزی ترکیه از سیاست تداوم افزایش نرخ بهره لیر ترکیه رونمایی کرد.

به گزارش خبرآنلاین، رئیس کل بانک مرکزی ترکیه اخیراً اجرای مدل اقتصادی جدیدی را آغاز کرده است که با دستیابی به ثبات دائمی قیمت ها از طریق سرمایه گذاری، اشتغال، تولید و صادرات، رشد پایدار را در اولویت قرار داده است.

یکی از اجزای اصلی این مدل اقتصادی، استراتژی لیر است که توسط بانک مرکزی اجرا شده است.

تمرکز بانک مرکزی این کشور بر اصلاحات دائمی است که ثبات قیمت ها را در چارچوب پویایی بازار آزاد تضمین می کند.

به گفته رئیس بانک مرکزی ترکیه، مبادلات ارزی با لیر ترکیه یکی از مشکلات اصلی این کشور در سال جاری بوده و به تورم دامن زده است.

لازم به ذکر است که بانک مرکزی ترکیه در دوره تورم جهانی سیاست غیرمتعارفی را در پیش گرفته و در حالی که کشورهای جهان نرخ سود بانکی را افزایش می دهند، این بانک مسیر معکوس را در پیش گرفته و برای تحریک اقتصاد، نرخ سود بانکی را کاهش می دهد. . رشد

بر اساس برنامه اقتصادی میان مدت این کشور، پیش بینی می شود رشد اقتصادی ترکیه در سال جاری و سال آینده ۵ درصد باقی بماند.