لوازم خانگی هوشمند ابزاری برای سرقت اطلاعات – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، گروه هکری روسی «RaHDit» اعلام کرد که می توان از لوازم خانگی مانند جاروبرقی، یخچال و تلویزیون برای جاسوسی استفاده کرد.

یکی از اعضای این گروه به شرط فاش نشدن نام خود در گفتگو با راینوستی گفت: جاروبرقی، یخچال، تلویزیون و … در حال حاضر اکثر مدل های تلویزیون به صورت مستقیم به اینترنت متصل هستند. تلویزیون هم دوربین دارد و هم میکروفون. تلویزیون خود یک کامپیوتر کوچک و به نوعی یک دستگاه کامپیوتری است. بر این اساس، دسترسی به میکروفون، دوربین های تلویزیونی نیز از طریق دستکاری های خاص امکان پذیر است.

هشدار این گروه هکر در حالی است که سازمان های اطلاعاتی جهان از روش مذکور به عنوان راهی برای به دست آوردن و سرقت اطلاعات استفاده می کنند. پیش از این، سایت افشاگر «ویکی لیکس» در این رابطه اعلام کرده بود که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از این روش (استفاده از دستگاه های هوشمند مانند تلفن همراه، تلویزیون و غیره) برای سرقت اطلاعات استفاده می کند.

گروه هکری روسی RaHDit با افشاگری هایی روبرو شده است که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) قبلاً حملات سایبری را به وب سایت این گروه انجام داده است.

اخیراً، این گروه شروع به افشای اطلاعات طبقه بندی شده ای که از ارتش اوکراین دریافت کرده بود و همچنین نقش ایالات متحده را در حملات کی یف در خاک روسیه فاش کرد.

در ماه ژوئن، RaHDIt اطلاعات ۷۰۰ کارمند سرویس امنیتی اوکراین را برای عموم منتشر کرد. در آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، این گروه هکری به طور همزمان تمامی ۷۵۵ وب سایت دولتی اوکراین به ویژه وب سایت های مقامات محلی اوکراین را هک کردند.