لابی واردکنندگان سکوت کرده و بر جدایی وزارتخانه فشار می آورد


لابی واردکنندگان سکوت کرده و بر جدایی وزارتخانه فشار می آورد

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت نباید نگران مسائل پیش پا افتاده و کم ارزشی مانند راه اندازی وزارت بازرگانی باشد، گفت: دولت باید با بدنه موجود، اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی را در نظر بگیرد.

– اخبار مالی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری صانیم، با توجه به شرایط کنونی بازار، بار دیگر بحث راه اندازی وزارت بازرگانی بالا گرفته و برخی مدیران و نمایندگان مجلس در سخنان خود به اظهار نظر در این باره پرداخته اند. برای تأسیس این وزارتخانه و موافقان و مخالفان آن، عبدالمجید شیخی، اقتصاددان مصاحبه شد.

درباره تفکیک وزارت صمت بحث ها و نظراتی مطرح شده و نظرات موافقان و مخالفان متفاوت است، وی گفت: مخالفان معتقدند فشار لابی واردکننده است. وزارت صمت

این کارشناس با بیان اینکه تفکیک وزارتخانه ها با توسعه ششم و کوچک سازی دولت همخوانی ندارد، گفت: دلیل مطرح شدن مجدد این موضوع، تشکل های کارشناسی لیبرال و نئولیبرال در دولت است و تغییرات در ساختار و مدل مدیریتی دولت برای حل مشکلات دولت

** جنجال بر سر راه اندازی وزارت بازرگانی به دلیل لابی واردکنندگان است

عبدالمجید شیخی تغییر زمان تشکیل وزارت بازرگانی را لابی واردکنندگان دانست و افزود: واردکنندگان در سکوت بر جدایی این وزارتخانه فشار می آورند. قبل از جدایی وزارت صنایع و معادن از بازرگانی هیچ اتفاقی در بازار رخ نداد. الان هم وضعیت به همین منوال است.

این کارشناس اقتصادی گفت: طرح پیشنهادی دولت احتمالاً به این دلیل است که متولیان این وزارتخانه احساس می کنند وظایف زیادی دارند. در صورتی که در تفویض اختیار و هماهنگی بین معاونین مشکلی وجود نداشته باشد. وی گفت: پرداخت هزینه هنگفت برای جداسازی دو وزارتخانه کار سختی نیست. در عوض باید در سیستم اداری تغییر ایجاد شود. با تفکیک اتاق، تجهیزات، ساختمان و وظایف نمی توان مشکل را حل کرد. بلکه با داشتن نیروهای جهادی شایسته، متعهد، متخصص، ماهر و پشتیبان می توان این وظایف را بهتر انجام داد.

شیخی نسبت به قطع ارتباط بین تولید و تجارت و پیامدهای آن هشدار داد و افزود: نباید بین وزارت بازرگانی و صنعت با بخش‌های معدن، کشاورزی، نفت و خدمات قطع شود. مدیریت یکپارچه نیاز کشور است. مسئولیت بازرگانی، صنعت و معدن بر عهده صمت است و این مزیت این وزارتخانه است که نباید توسط لابی بازرگانان و بازرگانان وارداتی از بین برود.

این کارشناس اقتصادی گفت: اینکه مسئولیت تجارت کشاورزی را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرده اند، اتفاق خوبی است. نش گفت: در گذشته این وظایف به درستی اجرا نمی شد، سپردن تجاری سازی محصولات کشاورزی به متولی محصول می تواند در ادغام آنها از تولید تا مصرف بسیار موثر و کمک کننده باشد. این وزارتخانه چه مجزا باشد و چه متمرکز، نکته مهم حمایت از تولید و تولید بنگاه های تجاری است.

وی درباره موضوع کنترل تورم و نقش وزارت بازرگانی در مهار آن گفت: تاسیس و عدم تشکیل وزارت بازرگانی تاثیری بر تورم ندارد. مشکل اقتصاد ما این است که حجم زیادی از نقدینگی در بخش غیرمولد فعال است و بخش غیرمولد بر بخش مولد مسلط است. اجزای بخش غیر مولد جریان سازها و موج سازهای تورمی هستند.

شیخی با هشدار نسبت به تسخیر بازار داخلی توسط تولیدکنندگان خارجی گفت: با راه اندازی وزارت بازرگانی بعید است که این وزارتخانه به صورت غیرقابل کنترلی به فعالیت های مضر برای تولید بپردازد. با این حال، جداسازی تجارت از تولید می تواند مضر باشد.

این کارشناس اقتصادی در خصوص پیش بینی و ترس از ایجاد انحصار در راه اندازی وزارت بازرگانی و رانت به افراد خاص، گفت: همانطور که گفتم یکی از دلایل مطرح شدن موضوع تاسیس وزارت بازرگانی فشار است. از بازرگانان واردکننده به نفع آنهاست که وظایف بازرگانی را از وظایف صنعت و معدن جدا کنند تا بتوانند اجاره ای سفر کنند و انحصارات خاصی را به دست آورند.

وی افزود: دولت نباید خود را به این مسائل پیش پا افتاده و کم ارزش بپردازد. دولت‌ها با تشکل‌های مشابه موجود باید به اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی فکر کنند.

شیخی در خصوص حمایت کارشناسی وزارت بازرگانی از این طرح افزود: تا جایی که اطلاع دارم مرکز پژوهش های مجلس با آن مخالفت کرده است. این طرح ها از یک بدنه کارشناسی دولت می آید. دولت باید این نوع لیبرال ها و نئولیبرال ها را از محافل کارشناسی حکومت بیرون کند. اگر به فکر اصلاحات نباشد، اقتصاد به سراشیبی می رود.

این کارشناس اقتصادی در پایان درباره موافقت برخی نمایندگان مجلس با طرح تشکیل وزارت بازرگانی بیان کرد: موافقان طرح تشکیل وزارت بازرگانی باید بیشتر لیبرال ها و نئولیبرال ها را مطالعه کنند. مشکل ما مشکل هیئت حاکمه نیست. مشکل ما این است که در بدنه حاکمیت خود هیأت متخصص جهادی نداریم و برای ایجاد تحول نیازمند نیروهای همدل و جهادی هستیم. با تغییر ساختمان، هیئت مدیره، سازمان، تجهیزات هیچ اتفاقی نمی افتد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=304660