طلای نارنجی مازندران نیامد، رفت


به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، باغداران مازندرانی تمام تلاش خود را می کنند تا حداکثر و بهترین محصول را به جامعه عرضه کنند، اما وقتی محصول به شهرت رسید، باید به جای خوشحالی نگران باشند و این حکایت هر سال آنهاست.

در چند سال گذشته با توجه به افزایش تولید، صحبت از صادرات فقط در حین تولید بدون در نظر گرفتن صادرات محصولات بود، اما در عمل خبری نبود.

اما اتفاق خوبی در سال جاری افتاد که شور و نشاط تولید را زنده کرد و امید باغداران و آن اتفاقات خوب را در زمینه صادرات تا قبل از فصل تولید افزایش داد و امیدواریم این مهم محقق شود. ، شاهد رونق تولید و شادی باغداران خواهیم بود.

خبر خوب اینکه سید محمود حسینی پور استاندار مازندران در خصوص پیگیری ها و اتفاقات خوبی در حوزه صادرات مرکبات صحبت کرده است که امیدواریم محقق شود.

استاندار مازندران در دیدار ویدئو کنفرانسی با محمد کشاورززاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین گفت: مازندران تشنه صادرات محصولات تولیدی است و با رایزنی های مختلف در تلاش هستیم تا این مهم محقق شود.

وی با بیان اینکه قرار است تا سه سال آینده یک میلیارد دلار کالا از مازندران به نقاط مختلف دنیا صادر شود، گفت: از هرگونه مبادلات تجاری که موجب رونق کسب و کار و توسعه مازندران شود استقبال می کنیم.

استاندار مازندران با اعلام اینکه در اوایل دهه ۱۳۹۰ صادرات مرکبات از مازندران به چین پیگیری شد، اما در مرحله بعدی این طرح اصلاح شد و اظهار داشت: در دوره های جدید می خواهیم صادرات ۱۰۰ درصدی را اجرایی کنیم. مرکبات از مازندران تا چین.

پیش بینی می شود امسال بیش از ۳ میلیون تن مرکبات تولید شود

حسینی پور بر وجود و فعالیت دفتر ویژه اتاق بازرگانی مازندران و بازار میوه و تره بار در چین تاکید کرد و گفت: چین باید واقعا پتانسیل منحصر به فرد محصولات مازندران را بشناسد.

هادی ایزدی امیری مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران در گفت وگو با فارس، اظهار داشت: تولید مرکبات امسال بالغ بر ۳ میلیون تن برآورد شده است.

وی گفت: برای تنظیم بازار داخلی و جلوگیری از افت شدید قیمت ها، صادرات حدود ۱۰ درصد تولید یعنی ۳۰۰ هزار تن خواهد بود. توسعه صادرات ادامه دارد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران نیز در این خصوص گفت: نمونه ای از این اقدامات انعقاد تفاهم نامه بین وزارت جهاد کشاورزی و مقامات چینی برای صادرات پرتقال به چین است که چشم انداز امیدوارکننده ای را ایجاد کرده است. .

ایزدی بیان کرد: از جمله الزامات توسعه صادرات، ارتقای گواهینامه باغ ها با مراجعه باغداران به سامانه سومک و ثبت نام در طرح ارتقای سلامت محصول و ثبت عملیات باغبانی توسط کارشناسان نظارت فنی و همچنین ایجاد سامانه حمل و نقل دریایی در خزر است. . دریا با هدف کاهش هزینه های حمل و نقل به روسیه.

وی یادآور شد: نکته مهم دیگر تامین نقدینگی در قالب تسهیلات سرمایه در گردش برای صادرکنندگان است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: همچنین ایجاد شرایط ترخیص کالاهای وارداتی در مقابل صادرات مرکبات نیز موثر خواهد بود.

به گزارش فارس، هجوم صادرات مرکبات در پیش فصل امسال خوب بوده که روزنه امیدی را به روی باغداران باز کرده است و امیدواریم پیگیری های مسئولان به ثمر بنشیند.

انتهای پیام/۸۶۰۳۴/ح
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید