طرف‌های حاضر در مذاکرات وین فرصت توافق را از دست ندهند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «اولاف شولتز» صدر اعظم صدر اعظم آلمان در نشست خبری مشترک با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر که به برلین سفر کرده است، گفت: قطر شریک تجاری و سرمایه گذاری مهمی برای ما است و ما از رایزنی‌های منظم برای همکاری‌های دوجانبه با قطر ابراز رضایت می‌کنیم. روابط آلمان و قطر خوب بوده و به صورت مستمر در حال توسعه است و همکاری دوحه – برلین برای فائق آمدن بر بحران‌های منطقه ادامه دارد.

وی ادامه داد: با طرف قطری درباره جنگ خصمانه روسیه علیه اوکراین و افزایش قیمت انرژی بحث و تبادل نظر کردیم. انرژی یک بحث محوری و اساسی برای ما است و ما خواهان توسعه توانمندی‌های خود هستیم و قطر نقش مهمی در راهبرد ما ایفا می‌کند.

شولتز تصریح کرد: با امیر قطر درباره هدف ما برای کاستن از وابستگی به منابع انرژی روسیه رایزنی کردیم. با قطر روابط اقتصادی خوبی داریم و واردات گاز از این کشور افزایش می‌یابد و امنیت بخش انرژی برای ما حائز اهمیت است. قطر نقش مهمی در راهبرد جدید ما برای تضمین امنیت انرژی ایفا می‌کند. ما توافق داریم که منشور سازمان ملل و حاکمیت کشورها قابل نقض نیست.

شولتز در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به پرونده افغانستان گفت: از نقش قطر و میانجی گری این کشور در موضوع افغانستان قدردانی می‌کنیم.

صدر اعظم آلمان به موضوع پرونده هسته‌ای ایران نیز پرداخت و تأکید کرد: از ایران و طرف‌های دیگر می‌خواهیم فرصت توافق هسته‌ای را از دست ندهند.

امیر قطر هم در این نشست خبری به موضوع برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات وین پرداخت و گفت: با شولتز درباره حل و فصل مسالمت آمیز پرونده هسته‌ای ایران تأکید کردیم. ما به ضرورت توافق ایران با کشورهای اروپایی و آمریکا پرداختیم و در این خصوص خوشبین هستیم. امیدواریم دو طرف به توافق دست یابند و قطر آماده مشارکت در حل و فصل این پرونده است.