طرح استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها بایگانی می‌شود/ هنوز نظر اداره قوانین مجلس اعلام نشده است


عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی:

طرح استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها بایگانی می‌شود/ هنوز نظر اداره قوانین مجلس اعلام نشده است

علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار سیاسی مُنیبان درباره طرح پیشنهادی برخی از نمایندگان تحت عنوان «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها» گفت: بنده طرح مربوط به آثار باستانی را امضا نکردم و یک تعدادی از نمایندگان آن را امضا کردند. طرح مربوط به آثار باستانی در حد درخواست است و مصوبه مجلس نیست. در حقیقت طرح مذکور درخواست تعدادی از نمایندگان است که باید دید مطرح می‌شود یا خیر، همچنین به کمیسیون می‌رود یا نمی‌رود. در حقیقت طرح مربوط به آثار باستانی در حد ایده‌ای بود که از سوی تعدادی از نمایندگان مطرح شد اما بنده آن را امضا نکردم.

او در پاسخ به اینکه چرا طرح مربوط به آثار باستانی را امضاء نکرده است؟ افزود: واقعیت امر این است که مشخص نیست طرح مربوط به آثار باستانی به جمع‌بندی برسد و به صحن بیاید یا خیر‌ لذا نباید عجله کرد. گاهی اوقات ۱۰ نماینده یک پیشنهادی را امضا می‌کنند که این می‌شود طرح اما طرح به معنای نظر مجلس و نظر کمیسیون نیست.

سلیمی همچنین اظهار کرد: به عبارت دیگر ۱۰ نفر پیشنهادی را امضا می‌کنند و این می‌شود طرح اما منتهای مراتب همین طرح هم، سازوکار دارد، به این ترتیب که اداره قوانین اعلام می‌کند چنین طرحی قابل طرح است یا قابل طرح نیست. در رابطه با طرح آثار باستانی هم هنوز اداره قوانین اظهارنظر نکرده که چنین پیشنهادی قابل طرح شدن است یا قابل طرح شدن نیست. اگر قابلیت طرح شدن نداشته باشد، بایگانی می‌شود و حتی به کمیسیون هم نمی‌رود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی متذکر شد: اگر طرح مربوط به آثار باستانی نظر معاونت اداره قوانین را کسب کند و قابل طرح باشد به کمیته می‌رود، کمیته اگر تصویب کند، به کمیسیون می‌رود و اگر کمیسیون تصویب کند به صحن می‌آید. بنابراین اینکه برخی، مطرح کردن چنین مواردی را به عنوان یک مسئله قطعی در نظر می‌گیرند عجیب است و به نظرم بعضی‌ها با سازوکار مجلس آشنا نیستند.

سلیمی در ادامه خاطرنشان کرد: در حقیقت طرح مربوط به آثار باستانی یک درخواست بسیار ابتدایی بوده که آن هم حدودش مشخص نیست. در حقیقت بسیاری از طرح‌ها وجود دارند که در مجلس ده‌ها بار بالا و پایین و زیر و رو می‌شوند. بنابراین پیش‌داوری کردن درباره طرح مورد نظر و هجمه به مجلس یک مسئله شگفت‌آور است و تأکید بر آن، نشان می‌دهد بعضی‌ها به هیچ‌وجه با سازوکار قانون‌گذاری در مجلس آشنا نیستند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ارزیابی اینکه در نهایت طرح مربوط به آثار باستانی به صحن می‌آید و بایگانی می‌شود، یادآور شد: به نظر می‌رسد طرح مربوط به آثار باستانی با این سبک و سیاقی که در حال حاضر دارد، بایگانی می‌شود مگر اینکه تغییر و تحولات در آن داده شود.

منبع خبر

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

لینک کوتاه : https://pulbank.ir/?p=301323