صدور سند یک برگی زمین کشاورزی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار


صدور سند یک برگی برای اراضی زراعی روستاهای بالای ۲۰ خانوار

تفاهم نامه ای بین بنیاد مسکن انقلاب و موسسه ثبت اسناد و املاک کشور با هدف صدور سند یک برگی شناسایی اراضی کشاورزی روستاهای بالای ۲۰ خانوار منعقد شد.

– اخبار مالی –

به گزارش خبرنگار مالی خبرگزاری تسنیم ، بر اساس مفاد این تفاهم نامه که امروز به امضای معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حسن بابعی و همچنین اکبر نیکزاد رسید. رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: کلیه اراضی روستاهای بالای ۲۰ خانوار و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر شناسایی، سند، شناسایی و تایید مالکیت و اسناد مالکیت دفتری آنها پس از حریم‌گذاری به سند تک برگی تبدیل می‌شود.

حسن بابعی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در امضای این بیانیه گفت: بر اساس دستور مقام معظم رهبری در یک مصوبه، وضعیت مالکیت کنتورهای اراضی کشور باید به صورت متره تعیین شود. دیدار با مسئولان قوه قضائیه موسسه ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طرح ثبت اراضی روستایی را تسریع می کند.

به گفته وی، تاکنون ۲۴۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی روستایی تثبیت شده و از این ۲۱۵ هزار هکتار از اراضی روستایی گواهینامه صادر شده است.

معاون قوه قضائیه گفت: بر اساس مواد قانونی درج شده در برنامه های پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی، ۷۰ درصد از اراضی روستایی دارای سند مالکیت هستند و اجرای تفاهم نامه جدید موجب تسریع در مستندسازی مابقی اراضی می شود. زمین ها زمین های روستایی

بابعی بیان کرد: همچنین سنددار شدن اراضی روستایی به روستاییان این امکان را می دهد که اسناد ملکی خود را به عنوان وثیقه برای اخذ انواع تسهیلات بانکی و افزایش ضریب بهداشت قضایی کشور و کاهش پرونده های قضایی اختلافات املاک روستایی استفاده کنند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: از این پس کلیه هزینه های صدور سند ملکی واحدهای روستایی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تامین و فرآیند صدور سند کاملا رایگان خواهد بود. روستاییان

وی افزود: همزمان با تعیین حریم و کاداستر اسناد املاک روستایی، بانک اطلاعات جامع املاک روستایی کشور به زودی ایجاد می شود.

بابعی با اشاره به سیل اخیر به آسیب دیدگان و آسیب دیدگان اطمینان داد که محدوده اراضی کشاورزی و املاک آنها به وضوح مشخص شده و روستاییان آسیب دیده نگران شناسایی و مکان یابی املاک خود نباشند.

اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امضا کننده این تفاهم نامه گفت: تاکنون برای سه میلیون و ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای بالای ۲۰ خانه و سه میلیون واحد مسکونی در شهرهای پرجمعیت سند ملکی صادر کرده ایم. کمتر از ۲۵ هزار و در مجموع ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار واحد مسکونی در این منطقه دارای سند ملکی هستند.

نیکزاد ابراز امیدواری کرد تا پایان امسال کل اراضی روستایی و سند ملکی کشور جشن گرفته شود و هیچ روستایی بدون سند ملکی باقی نماند.

غلامرضا مجیدی مدیرکل امور اراضی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این نشست گفت: روستائیان متقاضی اخذ سند ملکی زمین کشاورزی یا مسکونی خود به دفتر بنیاد مسکن محل سکونت خود مراجعه کنند. و موافقت اعضای شورای اسلامی روستای آنها به تشخیص مراحل شناسایی اراضی آنها خواهد رسید.

به گفته وی، اراضی وعده داده شده یا املاکی که نامشان مشخص نیست، با کمک شورای اسلامی روستا و استعلام سایر مراجع به سرعت سند ملکی یک برگی دریافت می کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=304982