صداهای طبیعت

وقتی صداهای طبیعت را در نظر می گیریم، به جیرجیرک ها، پرندگان، طوفان های رعد و برق و باد و غیره فکر می کنیم. – اما آیا تا به حال فکر کرده اید که طبیعت در مورد صداهای ما چه فکر می کند؟ انسان ها سر و صدای زیادی ایجاد می کنند. به صدای هواپیما، سر و صدای جاده، سر و صدای ماشین و حتی صداهای ما فکر کنید. خوشبختانه، برخی از سر و صدای انسان باعث می شود که جوندگان و پستانداران بزرگ از آنها دور بمانند، در نتیجه از آنها محافظت می کنند، حتی زمانی که ما به محیط آنها آسیب می زنیم.

برخی از پستانداران به صداهای ما عادت می کنند، آنها یاد گرفته اند که با آنها سازگار شوند. این حیوانات با این صداها در اطراف بزرگ شده اند. برخی از حیوانات که صدای ما را می شنوند کنجکاو هستند و می آیند تا نگاه کنند. بسیاری احساس می کنند که اگر صدای ما را بشنوند، از دست شکارچیان عادی خود در امان هستند. درست همانطور که خرگوش ها و پرندگان با هم رفت و آمد می کنند، هر دو می دانند که اگر یک شکارچی نزدیک شود، گونه های دیگر می دوند و بنابراین به آنها هشدار می دهند. پرندگان شکارچی و برخی از حیوانات شکارچی صدای انسان را دوست دارند زیرا سر و صدا و فعالیت‌های تعقیبی آنها را پوشش می‌دهد و هنگامی که به قصد کشتن نزدیک می‌شوند حواسشان را پرت می‌کند.

همه سر و صدای انسان نمی خواهد. بیشتر آن حیات وحش را تحریک می کند، به عنوان مثال پره های توربین بادی که امواج مافوق صوت تولید می کنند، و صدای قطار در حین غرش زمین، و همچنین صدای آزادراه و فرودگاه. در حالی که صدای طبیعت را درک کرده‌ایم، اما از سروصدای خود برای خوشایند بودن سایر شرکت‌کنندگان در محیط استفاده نکرده‌ایم. یک مورد خوب در این مورد سروصدای کشتی و سونار برای پستانداران بزرگ دریایی مانند نهنگ ها است. آلودگی صوتی ما حتی ما انسان‌ها را هم آزار می‌دهد – و می‌تواند باعث “اختلال شنوایی، فشار خون بالا، بیماری ایسکمیک قلبی، آزار و اختلال خواب” شود که فقط چند مورد فهرست شده توسط ویکی‌پدیا را نام ببرید.

ما باید مشکوک باشیم که همین نوع مشکلات باعث ایجاد اضطراب و مشکلات سلامتی در حیات وحش و پرندگان محلی می شود که در آن فضا و قلمرو مشترک هستیم. بسیاری از گونه‌ها در طول روز می‌خوابند و شب‌ها مالک بسیاری از حوزه‌های ما هستند، زیرا شب‌زیست هستند و فضا را به اشتراک می‌گذارند. اگر خواب آنها را در طول روز مختل کنیم، این امر می تواند باعث ناسالمی در زنجیره غذایی شود. انسان ها اغلب از سر و صدا به عنوان یک عامل بازدارنده برای دور نگه داشتن حیوانات استفاده می کنند. صدای رعد و برق زمینی گوفر، سوت آهو برای خودروها، و صدای انفجار کوتاه برای دور نگه داشتن پرندگان از محصولات کشاورزی.

انسان‌ها صدای جیرجیرک‌ها و جیرجیرک‌ها را آرامش‌بخش و بخشی از طبیعت می‌دانند. همانطور که آنهایی از ما که در نزدیکی ساحل زندگی می کنیم، صدای برخورد امواج را صدای آرامش بخش می دانیم. همه ذاتاً این را می‌دانند – هیچ مکاشفه مهمی در اینجا وجود ندارد، اما اگر به دلیل دوست داشتن یک منطقه شهری بسیار توسعه یافته به آن فکر نکرده‌اید – در نظر بگیرید که اگر می‌خواهید. زوزه باد، امواج، و پرندگان و جیرجیرک. این آهنگ‌های صوتی به این دلیل به فروش می‌رسند که می‌توانند به ما در مراقبه و/یا بی‌حالی کمک کنند.

شاید حیواناتی که در شهر و نواحی روستایی زندگی می کنند، تلویزیون، موسیقی و مکالمات ما را آرام و عادی بشنوند. شاید این صداها باعث می شود آنها احساس امنیت و رضایت کنند – که همه چیز عادی است و بنابراین، کمتر دلهره آور است – با ترس کمتر. شاید وقتی برق قطع می شود و سکوت بیشتر می شود، دلشان برای آن صداها تنگ می شود؟ ممکن است برخی از حیوانات این موضوع را آزاردهنده بدانند و بنابراین، برای مدت کوتاهی عادات خواب، غذا خوردن و جفت گیری خود را تغییر دهند و هوشیاری بالاتری داشته باشند؟

بدیهی است که انسان ها در کنار طبیعت تکامل یافته اند و طبیعت در تمام مدت در آنجا بوده و همراه با ما تکامل یافته است. همه چیز بر هر چیز دیگری تأثیر می گذارد، بنابراین منطقی است که سر و صدای ما بسیار بیشتر از آنچه ما فکر می کنیم بر سلامت آنها تأثیر می گذارد، چه در جنبه منفی و چه در جنبه مثبت معادله. لطفا همه اینها را در نظر بگیرید و روی آن فکر کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر