شرایط و ضوابط «کندی» بانک ها برای عدم پرداخت وام سپرده مسکن به مستاجران


شرایط و ضوابط «کندی» بانک ها برای عدم پرداخت وام سپرده مسکن به مستاجران

این در حالی است که با گذشت چهار روز از لغو بخشنامه بانک مرکزی برای بازپرداخت وام و سپرده مسکن، برخی بانک های فعال با ایجاد موانع به سمت مستاجران سنگ اندازی می کنند.

– اخبار مالی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، ۱۶ تیرماه امسال دستورالعمل اجرای تسهیلات کمکی سپرده مسکن توسط بانک ها و موسسات مالی توسط بانک مرکزی ابلاغ شد.

بر اساس این بخشنامه ۹ ماده ای متقاضیان وام سپرده مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی (تهران)، ۷۰ میلیون تومانی (کلان شهرها) و ۴۰ میلیون تومانی (سایر شهرها) باید ظرف ۶۰ ماه با سود ۱۸ درصد نسبت به بازپرداخت وام اقدام کنند.

مندرج در بند ۴: تسهیلات موضوع این آگهی در قالب قرارداد خرید کالا و خدمات توسط بانک/موسسه اعتباری غیربانکی در اختیار مستاجر قرار می گیرد.

همچنین متقاضی برای دریافت وام ودیعه مسکن باید اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و دارای کد رهگیری داشته باشد. از ۱/۱/۱۴۰۱ سپس متقاضی باید اطلاعات سکونت و ملک خود را به سامانه املاک و مسکن گزارش دهد. بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی موظف است شهر درج شده در سامانه را با کد رهگیری و اجاره نامه دریافتی مطابقت دهد.

دستورالعمل کامل وام سپرده مسکن از اینجا ادامه مطلب

به گزارش تسنیم، در بخشنامه مورخ ۲۲ اردیبهشت بانک مرکزی آمده است: امسال ۱۹ بانک مسکن، ملی، سپه، پست بانک، صادرات، تجارت، ملت، رفاه، کارآفرین، سالمون، اقتصاد نوین، پرشین، پاسارگاد، سینا، آینده. ، شهر، گردشگری، ایران، خاورمیانه و موسسه اعتباری سازمان ملل باید ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجران واجد شرایط ارائه کنند.

از سوی دیگر، همانطور که در بند ۱-۷ دستورالعمل بانک مرکزی آمده است، متقاضی ملزم به ارائه اجاره نامه با کد رهگیری امسال برای وام سپرده است. اما بررسی های تسنیم نشان می دهد برخی بانک ها برخلاف بخشنامه های بانک مرکزی عمل کرده و از بازپرداخت وام طفره می روند.

برای مثال، بانکی که متعهد به بازپرداخت وام رهنی است، «موانع من» را برای مستاجران ایجاد کرده است. یکی از این موانع، مطالبه دو بند اجاره از مستاجرین است. یکی برای امسال و دیگری برای پارسال.

جالب است بدانید بانک مورد نظر در پاسخ به اعتراض مستاجر می گوید: این قانون است و تا زمانی که مبایعه نامه ای از سال گذشته و امسال نداشته باشید، نمی توانیم مسکن را سپرده گذاری کنیم.

به گزارش تسنیم، شاید یکی از مشکلاتی که برخی بانک ها روی پای مستاجران گذاشته اند، مدت بازپرداخت وام ها و سپرده ها باشد. طبق بند ۵ دستورالعمل بانک مرکزی، حداکثر مدت بازپرداخت این وام ۵ سال است. دوره نه به سلیقه بانک ها. در هر صورت با توجه به وضعیت اسفبار بخش اجاره مسکن، بانک مرکزی باید نظارت خود را بر عملکرد بانک‌های عامل تشدید کند تا مستاجران بتوانند در کمترین زمان ممکن از وام سپرده مسکن با سود ۱۸ درصد استفاده کنند. .

سود ۵۲ میلیون تومانی، وام ۱۰۰ میلیونی، سپرده مسکن / بانک ها سر راه مستاجران سنگ می اندازند؟

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=303951