شاخص اهدای خون در خراسان جنوبی بالاتر از میانگین کشوری است


به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شاخص اهدای خون کشور ۲۴ در هزار نفر و در خراسان جنوبی این شاخص ۲۶ در هزار نفر است که بالاتر از خون است. اهدا میانگین کشوری

مهدی زاده با اشاره به افزایش ۵ درصدی تعداد اهداکنندگان خون گفت: میزان اهدای خون از ۶ هزار و ۹۰۸ نفر در چهار ماهه نخست سال گذشته به هفت هزار و ۴۷۴ نفر در سال جاری افزایش یافته است.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی ذخیره خون در استان را بین شش تا هشت روز عنوان کرد و گفت: در حال حاضر استان در حوزه جغرافیای ذخیره خونی کشور قرار دارد.

وی افزود: در چهار ماهه نخست امسال ۹ هزار و ۵۰۰ نفر به مراکز انتقال خون خراسان جنوبی مراجعه کردند که نسبت به مدت مشابه پارسال که ۸ هزار و ۵۹۲ نفر بود، پنج درصد افزایش را نشان می دهد.

مهدی زاده با اشاره به نامگذاری ۱۸ مرداد به عنوان روز ملی اهدای خون، گفت: خون نیازی همیشگی و مبرم است که طول عمر افراد نیازمند به این فرآورده حیات بخش را بهبود می بخشد و روند بهبودی آنها را بهبود می بخشد.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی افزود: پلاکت فرسیس یکی از روش های اهدای خون است که در آن تنها عنصر خاصی از خون اهداکننده داوطلب (پلاکت ها) جدا شده و بقیه عناصر خونی برگردانده می شود. اهداکنندگان و اهدای پلاکت فرزیس یکی از ۱۰۱ مورد در مدت مذکور در سال گذشته است که این رقم در سال جاری ۱۵۱ مورد بوده است.

افزایش اکیپ ها و پایگاه های سیار شاخص را به ۳۰ نفر افزایش می دهد مهدی زاده بیان کرد: امسال افزایش اهدای خون توسط بانوان در استان در دستور کار قرار گرفته و اکنون وضعیت گروه خونی است. O در منطقه نارنجی منفی است.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه میانگین اهدای خون در بین زنان در کشور کمتر از ۵ درصد است در حالی که در خراسان جنوبی این رقم ۶.۴ درصد است، افزود: ۴۶۴ مورد اهدای خون توسط زنان در چهار سال اول انجام شده است. ماه های امسال در مقایسه با ۲۸۸ مورد در مدت مشابه سال گذشته بود

وی با اشاره به اینکه بخشی از فرآورده های خونی خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان ارسال می شود، گفت: هم اکنون مراکز خونگیری در شهرهای بیرجند، طبس و قاین فعال است و شهروندان می توانند به این مراکز مراجعه و اقدام به اهدای خون کنند.

مهدی زاده با بیان اینکه پایگاه انتقال خون شهرستان فردوس نیز در صورت تامین نیروی انسانی لازم در سال جاری به بهره برداری می رسد، گفت: همکاری ذینفعان را داریم.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: در برخی مواقع استقبال مردم از اهدای خون بیشتر می شود بنابراین توصیه می شود اهدای خون به ایام و مناسبت های خاص محدود نشود.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید