سیگنال های افزایش نرخ بهره بانک مرکزی در سپتامبر ۱۴۰۱


به گزارش تجارت نیوز، تزریق نقدینگی در بازار آزاد در هفته منتهی به ۱۵ شهریور ثابت ماند، اما نرخ سود برای دومین هفته متوالی از سطح ۲۱ درصد عبور کرد. اتفاقی که می تواند منجر به افزایش بیشتر نرخ بهره بین بانکی شود.

به گزارش اختازنیوز، روند معاملات بازار ادامه یافت و در هفته منتهی به ۲۴ شهریورماه در سطح ۶۸ هزار میلیارد تومان به ثبت رسید.

بازار آزاد به عملیاتی گفته می شود که در آن بانک مرکزی با انتشار پول به بانک ها سعی در کنترل وضعیت نقدینگی در موسسات مالی دارد. بر اساس داده های بانک مرکزی، وضعیت در ماه جولای بدتر شد. بر اساس اطلاعات این سازمان، وام بانک ها به بانک مرکزی ۵۰ درصد افزایش یافته و در سال های اخیر رکورددار بوده است.

در همین راستا بانک مرکزی در هفته های متوالی تزریق پول در بانک ها را به مرز ۷۰ هزار میلیارد تومان رسانده است، اما از سوی دیگر نرخ سود را بالا برده و برای دومین بار آن را بالای ۲۱ درصد نگه داشته است. در یک ردیف. هفته

ثبات نسبی تزریق پول در بازار آزاد

در هفته منتهی به ۲۴ شهریورماه، ۱۹ بانک در مزایده بازار آزاد شرکت کردند و به ارزش ۸۱ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان اوراق به بانک مرکزی عرضه کردند. اوراق بدهی دولتی ابزار مهم بازار آزاد است که موسسات مالی وام گیرنده آن را برای استقراض نقدینگی به بانک مرکزی ارائه می کنند. این عملیات معمولا با تایید بانک مرکزی انجام می شود و نرخ سود این معاملات توسط این موسسه تعیین می شود.

در همین راستا بانک مرکزی در هفته منتهی به پانزدهم شهریورماه حدود ۶۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق خرید که نسبت به هفته قبل تقریبا ۰.۴ درصد کاهش داشت و تغییر چندانی نداشت.

این در حالی است که نرخ سود تزریق پول در این بازار برای دومین هفته متوالی در بالاترین حد خود قرار دارد و ۲۱ درصد است. برخی بالا بودن نرخ سود بازار آزاد توسط بانک مرکزی را باعث بالا نگه داشتن نرخ سود بین بانکی می دانند و معتقدند این شاخص پیشرو اقتصاد در حال صعود است.

نرخ بهره

افزایش تزریق پول در بازار بین بانکی

در بازار شبانه یا بازار بین بانکی، بانک‌های دارای کسری می‌توانند به موازات عملیات بازار آزاد، نقدینگی خود را از بانک‌های دارای مازاد وام بگیرند. در این معاملات سررسید تسویه بین موسسات مالی ۷ روزه است و نرخ سود در این بازار در محدوده ۱۴ تا ۲۲ درصد در نوسان است.

این کف و سقف در اختیار بانک مرکزی است و با اعطای اعتبارات منظم، هر هفته با نرخ سود ۲۲ درصد به بانک‌های کسری تزریق می‌کند.

در هفته جاری سطح اعتبارات عادی در بازار بین بانکی برابر با ۳۵ همات بود که حاکی از رشد بالای این شاخص در هفته های اخیر و در نتیجه تزریق بالای پول توسط بانک مرکزی است.

نرخ بهره