سوئد: مذاکرات دسترسی ناتو ممکن است تا یک سال طول بکشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، نخست وزیر سوئد در بیانیه ای گفت که مذاکرات برای الحاق این کشور به ناتو ممکن است تا یک سال طول بکشد.

بر اساس این گزارش، «مگدالنا اندرسون» در حاشیه نشست سران ناتو در مادرید اسپانیا افزود که ترکیه اعلام کرده است که کشورش به قوانین بین المللی در خصوص استرداد افراد تحت تعقیب پایبند است.

در همین حال، آن لیندا، وزیر خارجه سوئد در مصاحبه ای گفت که کشورش نگرانی های ترکیه در مورد تروریسم را جدی می گیرد.

وی همچنین افزود که کشورش و فنلاند با ترکیه توافق کرده اند که از پ.ک.ک، پ.ک.ک و پیروان فتح الله گولن، مخالفان ترکیه، حمایت نکنند.

در همین حال، کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دیدار و از توافق آنکارا با فنلاند و سوئد استقبال کرد و راه را برای ورود آنها به ناتو هموار کرد.

رجب طیب اردوغان روز سه‌شنبه قبل از عزیمت به مادرید برای شرکت در نشست ناتو گفت: سوئد و فنلاند اگر می‌خواهند به ناتو بپیوندند باید امنیت ترکیه را در نظر بگیرند.

رئیس جمهور ترکیه یادآور شد: عضویت در ناتو وظایفی دارد و اگر سوئد و فنلاند به ناتو بپیوندند، باید امنیت ترکیه را به عنوان یک عضو ۷۰ ساله ناتو در نظر بگیرند.

باید از ۱۸ فنلاند و سوئد در ماه مه به بهانه امنیت و جنگ بین روسیه و اوکراین پس از چندین دهه بی طرفی، درخواست عضویت در ناتو را کردند. با این حال، ترکیه به دلیل حمایت دیرینه خود از هلسینکی و پ‌ک‌ک استکهلم که تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می‌داند، روند رسیدگی به درخواست‌های عضویت هر دو کشور را مسدود کرده است..