زمین خواری برای ساماندهی شهرک های صنعتی – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، هرچند تاکنون امتیازاتی داده شده است اراضی شهرک های صنعتی برای تاسیس فقط مجوز لازم بود اما اکنون زمین به فعالان اقتصادی می رسد که توانایی بهره برداری اقتصادی از آن را دارند.

به گزارش تسنیم، رئیس انجمن صنایع کوچک و شهرهای صنعتی گفت: اراضی تعیین شده در شهرهای صنعتی در صورت عدم بهره برداری و تولید مصادره می شود.

علی رسولیان افزود: با توجه به سیاست های وزارت حراست به ویژه توازن حوزه صنعت در کشور، امسال رویکرد متفاوتی را در پیش گرفتیم که یکی از آنها واگذاری زمین در شهرهای صنعتی است. بر این اساس زمین در شهرک های تقاضا محور به افراد مستحق واگذار می شود.

رسولیان افزود: در چند سال گذشته تنها راه واگذاری زمین داشتن جواز تاسیس بود. یعنی کسانی که جواز تاسیس دارند می توانند در شهرک ها زمین تصرف کنند اما شهرک ها امسال ارزیابی کیفی بر اساس شاخص های قابل سنجش دارند که تقاضا محور است. این بدان معناست که زمین ها عملاً بین فعالان اقتصادی موجود که ظرفیت فعالیت اقتصادی دارند، توزیع می شود. البته در چارچوب یک سیستم الکترونیکی شفاف؛ نحوه نقل و انتقال، قیمت ها، مکان ها و همچنین نحوه پرداخت اقساط مشخص است و کارمند مالی می تواند با استفاده از این سامانه زمین را خریداری کند.

وی گفت: در خصوص زمین هایی که در سال های گذشته واگذار شده بود، اکنون مسیر تملک قهری را در پیش می گیریم. زمین‌هایی که مدت‌هاست واگذار شده و همچنان در حال بی‌حوصلگی هستند، به درستی تقسیم شده‌اند.

۲۵۵ متحصن دفع شد

رئیس انجمن صنایع کوچک و شهرهای صنعتی افزود: در سال گذشته بیش از ۱۸۰۰ پرونده به مراجع قضایی ارسال و حداقل ۹۰۰ هکتار زمین به دو صورت با استفاده از محاکم قضایی و تفاهم بیانیه به دولت بازگردانده شد. .

علی رسولیان با اشاره به اینکه در ۶ ماهه نخست امسال حدود ۲۲۵ متجاوز زمین را به دادگاه منتقل کردیم، گفت: در یک برنامه بسیار خوب اکثر فعالان اقتصادی که زمین را تصرف کردند آماده اجرا شدند. یعنی با ساخت واحد تولیدی مسیر تکمیل پروژه را طی می کنند، ما هم در این زمینه کوشا هستیم، البته پروژه هایی که به هر دلیلی جواب نمی دهند حذف می شوند.

رسولیان درباره زیرساخت شهرک های صنعتی نیز افزود: دو زیرساخت بسیار مهم در شهرک ها در نظر گرفته شده است. نخست اینکه طی سال گذشته با تاکید وزیر صمت بر تامین زیرساخت های برق، در ساخت بیش از ۹۳ پست برق مشارکت داشتیم. در بین این ۹۲ پست برق، این بخشی از مصوبات دولت است که امیدواریم. تکمیل زیرساخت های تامین برق در شهرک ها در ۲ سال آینده

وی افزود: اقدام دیگری را در حوزه آب به صورت جدی انجام می دهیم، استفاده مجدد از آب صنعتی را در حوزه صنعت و در حوزه آب شرب انجام داده ایم که امیدواریم بتوانیم آب طولانی مدت و مفیدی را تامین کنیم. برای صنایع از طریق توزیع فاضلاب شهری.

رئیس انجمن صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در پاسخ به این سوال که چند درصد از آب مورد نیاز صنایع از این طریق تامین می شود، گفت: بر اساس نتایج حدود یک میلیارد متر مکعب فاضلاب شهری وجود دارد. در کشور این میزان در مقایسه با میزان آبی که در حال حاضر در صنایع مصرف می شود بسیار خوب است و امیدواریم بتوانیم از این میزان حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب استفاده کنیم.