زمانی که نگرانی رشدی مرتد به دغدغه مقامات غربی تبدیل می شود


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در واکنش به حمله به «سلمان رشدی» که کتاب افتراآمیز «آیات شیطانی» را نوشت و احساسات بیش از یک میلیارد مسلمان را جریحه دار کرد، بار دیگر ادعاهای واهی خود را در حمایت از آزادی بیان مطرح کرد. وی با این نویسنده مرتد ابراز همبستگی کرد.

منابع خبری روز جمعه (۲۱ نوامبر) اعلام کردند که سلمان رشدی نویسنده مرتد که به پیامبر اسلام (ص) اهانت کرده بود، در حالی که در نیویورک سخنرانی می کرد مورد حمله قرار گرفت. شاهدان گفتند که مردی به او حمله کرد و او را با مشت یا چاقو نشانه گرفت.

پلیس نیویورک صبح شنبه در بیانیه ای تایید کرد که سلمان رشدی یک بار از ناحیه گردن و یک بار از ناحیه شکم مورد اصابت چاقو قرار گرفته است. سلمان رشدی ۷۵ ساله بهبود نیافت و رویترز گزارش داد که حداقل یک ضربه چاقو به گردن و یک ضربه چاقو در ناحیه شکم تحت عمل جراحی قرار گرفته است. بعداً در خبرها گفته شد که سلمان رشدی دچار آسیب کبدی شده و اعصاب بازو و چشمش قطع شده و احتمال دارد یکی از چشمان آسیب دیده خود را از دست بدهد.

جریحه دار شدن روح حساس مقامات غربی

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه (۱۳ اوت)، یک روز پس از حمله به رشدی، مدعی شد که او و همسرش از حمله “وحشیانه” به وی در ایالت نیویورک شوکه و ناراحت شده اند.

در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرد، بایدن گفت: من و جیل از خبر حمله وحشیانه دیروز سلمان رشدی در نیویورک شوکه و اندوهگین شدیم. ما به همه آمریکایی ها و مردم در سراسر جهان می پیوندیم تا برای سلامتی و بهبودی او دعا کنیم.

وی در ادامه ضمن تجلیل از این نویسنده مرتد، وی را مدافع آزادی نامید و افزود: حقیقت، شجاعت، صلابت، توانایی در اشتراک گذاری بی باکانه عقاید، عناصر اصلی هر جامعه آزاد و باز است. و امروز، در همبستگی با راش و همه کسانی که از آزادی دفاع می کنند، تعهد خود را به آن ارزش های آمریکایی تایید می کنیم.

چاک شومر، سناتور آمریکایی نیز این حمله را به آزادی بیان مرتبط دانست و گفت: این حمله تکان دهنده و هولناک است. این حمله به دو ارزش اساسی کشورمان و آزادی بیان و اندیشه در مؤسسه Chautauqua (جایی که رشدی قرار بود سخنرانی کند) است. امیدوارم رشدی به سرعت و به طور کامل بهبود یابد. و عامل مسئولیت و عدالت کامل را تجربه می کند.

«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پیامی حمله به سلمان رشدی را محکوم کرد و از تفسیر ریاکارانه از معیارها و ارزش‌های دوگانه غرب در قبال مردم سخن گفت و در توئیتر خود نوشت: طرد بین‌المللی. چنین اعمال جنایتکارانه ای که حقوق و آزادی ها را نقض می کند، اساسی است، این تنها راه رسیدن به جهانی بهتر و صلح آمیزتر است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که کشورش انتشار کتاب بدنام آیات شیطانی را تسهیل کرد و به نویسنده آن جایزه اعطا کرد، با ادعای حمله به آزادی بیان، در حمایت از نویسنده مرتد ظاهر شد و در توییتی نوشت: «به دلیل اینکه سر سلمان رشدی چاقو خورده است». ما هرگز نباید با استفاده از حق از دفاع دست برداریم. متاسفم.» او به آرزوی خوبش ادامه داد.

ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق و یکی از نامزدهای نخست وزیری بریتانیا نیز در توییتر اعلام کرد که از خبر حمله به سلمان رشدی در نیویورک شوکه شده و او را “قهرمان آزادی بیان و آزادی هنری” خوانده است. .

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، یکی دیگر از فینالیست های انتخابات این کشور، در توییتی این حمله را “شرم آور” خواند و از آزادی بیان انتقاد کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در میان دیگر مقامات غربی بود که از رشدی در توییتر حمایت کرد و گفت: «مبارزه او مبارزه ماست». وی مدعی شد: سلمان رشدی مظهر آزادی است و ۳۳ سال است که با ایدئولوژی سیاه مبارزه می کند. او به تازگی قربانی حمله بزدلانه نیروهای نفرت و وحشی شده است. مبارزه او مبارزه ماست. جهانی است. اکنون بیش از هر زمان دیگری با او هستیم.

آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، در توئیت‌های جداگانه‌ای از حمله به آزادی بیان انتقاد کردند و ادعاهای غرب در مورد آن را تکرار کردند.

«یائیر لاپید» نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی نیز حمله به سلمان رشدی نویسنده مرتد را به دلیل توهین به پیامبر اسلام (ص) محکوم کرد و برای ایشان آرزوی بهبودی کامل کرد. وی مدعی شد: حمله به سلمان رشدی حمله به آزادی و ارزش های ماست.

انتشار رمان «شر در مقابل» موهان ابراز نارضایتی کرد.

پس از انتشار رمان «آیات شیطانی» موهان در سال ۱۳۶۷ هجری قمری، سلمان رشدی خشم مسلمانان را برانگیخت. به همین دلیل به زندگی مخفیانه با شرایط سخت امنیتی روی آورده بود. پس از انتشار این کتاب، امام خمینی (ره) به ارتداد ایشان فتوا دادند.

گفته می شود در ماه های اول پس از انتشار آیات شیطانی و افزایش اعتراض مسلمانان به محتوای ضد دینی آن، سلمان رشدی بیش از پانزده بار در یک ماه اقامتگاه خود را تغییر داد. دولت انگلیس که زمینه را برای انتشار آیات شیطانی فراهم کرده بود، با هزینه های گزاف نجات جان او را برعهده گرفت.

قبل از این حمله، سلمان رشدی در آمریکا زندگی می کرد و مدت ها تحت حفاظت بود. در سال ۲۰۰۷، بریتانیا با این جایزه از سلمان رشدی تجلیل کرد که اعتراض مسلمانان سراسر جهان را برانگیخت.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید