ریزش مو در نوجوانی – عوامل ایجاد کننده

نوجوان بودن به اندازه کافی سخت است، اما مواجهه با ریزش مو در نوجوانی خودکشی اجتماعی در جامعه متمرکز بر ظاهر ماست. نوجوانان به ظاهر اهمیت زیادی می دهند و مو یکی از بارزترین ویژگی های نحوه ارائه خودمان است. ما معمولاً به نازک شدن مو یا ریزش مو به عنوان یک مشکل بزرگسالان فکر می کنیم. اما نوجوانان نیز در حال ریزش موهای خود هستند – و هنگامی که شما در نوجوانی شروع به ریزش مو می کنید، می تواند نشانه ای باشد که چیزی درست نیست.

هر کس، جوان یا پیر، که بیش از ۱۰۰ تار مو در روز می ریزد، باید کمک بگیرد. ریزش مو می تواند اولین علامت ظاهری این بیماری باشد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند تعیین کنند که آیا علت تغییرات مو در نوجوانی در بیماری، عوارض جانبی دارو، استرس عاطفی یا فیزیکی، تغذیه نامناسب/ناکافی، استعداد ژنتیکی یا عدم تعادل هورمونی است. عامل ایجاد کننده ممکن است به سادگی استفاده از محصول، رنگ کردن، صاف کردن، خشک کردن و/یا سفید شدن مو باشد. ممکن است فقط ضربه یا آلوپسی کششی ناشی از مدل موی باشد که برای مدت طولانی موها را می کشد.

در اینجا به برخی از دلایل نوجوانان اشاره می شود:

شرایط پزشکی – شرایط غدد درون ریز مانند دیابت و عدم تعادل تیروئید می تواند در نوجوانی آشکار یا بدتر شود و مستقیماً بر تغییرات موی نوجوانان تأثیر بگذارد. اختلالات خود ایمنی مانند آلوپسی آره آتا و لوپوس بر یکپارچگی سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد. سیستم ایمنی به سلول ها، بافت ها و اندام های سالم بدن انسان – از جمله فولیکول های مو – حمله می کند. بسیاری از موارد نازک شدن مو در نوجوانی را می توان به عدم تعادل هورمونی ردیابی کرد. قرص های ضد بارداری اغلب منجر به ریزش مو در نوجوانان می شود. اغلب، یک وقفه شش ماهه از مصرف قرص می تواند تعیین کند که آیا این قرص باعث ریزش مو شده است یا خیر. نقطه شروع دختران نوجوان برای درمان ریزش یا نازک شدن موی خود، نگاه به منظم بودن چرخه قاعدگی و رابطه ریزش مو یا نازک شدن مو با روش های پیشگیری از بارداری است.

داروهایی که معمولاً برای نوجوانان تجویز می شود، مانند درمان آکنه یا قرص های ضد بارداری، ممکن است باعث ریزش مو در نوجوانان به عنوان یک عارضه جانبی دارو شود. در نهایت یک مشکل را با مشکل دیگر مبادله می کند. بسیاری از نوجوانان با مصرف استروئیدها، قرص های رژیمی مبتنی بر آمفتامین، قرص های ضدبارداری و شیمی درمانی که شایع ترین علت ریزش مو در نوجوانان است، متوجه ریزش مو شده اند. شیمی درمانی سلول های سرطانی با رشد سریع را هدف قرار می دهد. شیمی درمانی همچنین به طور ناخواسته به سلول های مو که سلول هایی با رشد سریع نیز هستند حمله می کند.

شرایط ژنتیکی، مانند طاسی با الگوی مردانه، می تواند از اواسط نوجوانی شروع شود. طبق گفته آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، این امر می تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که هورمون های مردانه یا هورمون های استروژن زنانه از تعادل خارج شده اند. آلوپسی آندروژنتیک باعث ریزش مو در پسران و دختران نوجوان می شود، اگرچه در پسران شایع تر است. آلوپسی آندروژنتیک می تواند از اوایل نوجوانی شروع شود. شروع زودهنگام ریزش مو یا نازک شدن مو به دلیل آلوپسی آندروژنتیک مطمئناً احتمال ابتلا به طاسی را در بزرگسالی افزایش می دهد. بدون درمان قطع نمی شود.

ریزش مو در زمانی که شما از قبل نگران ظاهر هستید می تواند استرس زا باشد. اگر برخی از دلایل جزئی را رد کرده اید، مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. خبر خوب این است که وقتی نوجوانان شروع به ریزش موهای خود می کنند، معمولاً موقتی است. در بیشتر مواقع، موها پس از شناسایی و اصلاح مشکل دوباره رشد می کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر