رژیم غذایی غنی از امگا ۳ خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان چاق کاهش می دهد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از سلامتی لین، زنان یائسه در معرض افزایش خطر غمگینی آنها همچنین با سرطان سینه روبرو هستند که در صورت اضافه وزن و داشتن کلسترول بالا، فشار خون بالا یا هر دو افزایش می یابد.

از آنجایی که بدن به طور طبیعی اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه تولید نمی کند، خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه، که به نام امگا ۳ نیز شناخته می شود، ممکن است به پیشگیری از سرطان سینه کمک کند.

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در زنان به غیر از سرطان پوست است و بیشتر در زنان میانسال و مسن ۶۲ ساله رخ می دهد.

اگرچه عوامل زیادی بر خطر ابتلا به سرطان سینه تأثیر می‌گذارند، تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم غذایی نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارد.

بر اساس نتایج مطالعه جدید، رابطه معکوس بین ریسک غمگینی سرطان سینه و مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع، به ویژه در زنان چاق یائسه.

اسیدهای چرب امگا ۳ چربی های سالمی هستند که به دلیل فواید سلامتی خود شناخته شده اند مورد شناخته شده اند

در مطالعه جدید، محققان ۱۵۸۹ زن مبتلا به سرطان سینه و ۱۶۲۱ زن بدون سرطان سینه را مورد بررسی قرار دادند. آنها افراد مبتلا به سرطان سینه را که اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف کرده بودند، ارزیابی کردند و داده ها را با افراد بدون سرطان سینه که اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف کردند، مقایسه کردند.

محققان همچنین بررسی کردند که آیا این رابطه تحت تأثیر وضعیت یائسگی، وضعیت گیرنده هورمونی یا مصرف اسید است یا خیر. لینولئیک واقع شده یا نه؟

یافته های مطالعه نشان می دهد که مصرف بیشتر اسیدهای چرب امگا ۳ با خطر کمتری همراه است غمگینی با سرطان سینه مرتبط است. این در زنان قبل از یائسگی و زنانی که انواع خاصی از توده های سینه دارند، بارزتر است.

نتایج نشان داد زنانی که اضافه وزن یا چاق داشتند و اسیدهای چرب امگا ۳ را در رژیم غذایی خود مصرف می کردند. مورد خطر را افزایش دادند غمگینی سرطان سینه در بین آنها کاهش یافت.

خطر غمگینی سرطان سینه با افزایش سن به خصوص بعد از ۵۰ سالگی افزایش می یابد.

زنانی که عوامل خطر ژنتیکی خاصی دارند، قبل از یائسگی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند. عوامل ژنتیکی، از جمله سابقه خانوادگی سرطان سینه، خطر ابتلای فرد به زندگی را افزایش می دهد.

رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارد. این شرایط شامل ورزش منظم و رژیم غذایی سالم و همچنین اجتناب از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، خواب کافی و تمرین مدیریت استرس است.