روزهای گرم دریای چین جنوبی؛ بهترین عملکرد چین، ایالات متحده آمریکا و ژاپن


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ارتش چین از برگزاری رزمایش پنج روزه در «دریای چین جنوبی» زنجیره ای از جزایر مورد مناقشه که نیروی دریایی آمریکا در آن گشت زنی می کند، خبر داده است.

به گزارش روز چهارشنبه وبسایت Stripes، نیروی دریایی چین اعلام کرد که این رزمایش از هفته آینده به مدت یک هفته در منطقه ای به مساحت ۳۸۰۰۰ مایل مربع در دریای چین جنوبی برگزار می شود. منطقه آموزشی حدود ۲۲۱ مایلی از ساحل ویتنام فاصله دارد.

سخنگوی فرماندهی ارتش چین اعلام کرد که این رزمایش در واکنش به حضور غیرقانونی نیروی دریایی آمریکا در منطقه برگزار شد.

اگرچه جزئیات بیشتری از نحوه برگزاری این رزمایش منتشر نشده است، اما معمولاً انواع جنگنده ها، بمب افکن ها، جت های ضد زیردریایی، زیردریایی ها، رزمناوها و ناوهای هواپیمابر در این رزمایش ها حضور دارند.

همزمان، ایالات متحده و ژاپن نیز ۵۲ فروند هواپیما برای آموزش در دریای ژاپن، دریای فیلیپین و اقیانوس آرام به منطقه اعزام کرده اند. هر دو کشور گفتند که این اقدام در واکنش به فعالیت دریایی چین و روسیه در آب های اطراف ژاپن در هفته گذشته بوده است.

“جزایر پاراسول” مجمع الجزایری واقع در دریای چین جنوبی است که مالکیت آن بین چین، ویتنام و تایوان مورد مناقشه است.

در سال‌های اخیر، ایالات متحده مصمم به افزایش فشار علیه چین بوده و اقدامات تحریک‌آمیز مانند فروش تسلیحات و گشت‌زنی‌های دریایی خبرساز را انجام داده است، زیرا چین به دنبال بهره‌برداری از اختلافات ارضی در دریای جنوب شرقی چین است.

اقدام تحریک آمیز جدید نیروی دریایی آمریکا برای ورود سه بار در هفته به آب های سرزمینی چین، واکنش های شدید پکن را در پی داشته است.

ناوگان هفتم نیروی دریایی یو اس اس روز چهارشنبه مدعی شد که ناوشکن یو اس اس بنفولد در یک عملیات “روتین” از تنگه تایوان عبور کرده و این عملیات “مطابق با قوانین بین المللی” انجام شده است.

اگرچه چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند، اما ایالات متحده «اصل چین واحد» را در توافقنامه اتخاذ کرده است. در حال حاضر هیچ کشوری تایوان را کشوری جدا از چین نمی داند.

ایالات متحده پیش از این با عبور از تنگه تایوان و دیگر آب های مورد مناقشه در اطراف چین خشم پکن را برانگیخته بود، اما هفته گذشته این اقدامات تنش آفرین به سه برابر رسید.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید