رعایت قانون مبنای اطلاق عنوان خبرنگاری است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سعید جابری انصاری با اشاره به اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر محکومیت قضائی فردی (مهیار تقی خانی) که مدعی خبرنگاری و فعالیت حرفه‌ای در حوزه مطبوعات و خبرنگاری البرز است، توضیحاتی را ارائه نمود.

وی در این زمینه گفت: پیرو خبر منتشره مبنی بر رسیدگی قضائی به تخلف فردی که در فضای مجازی، از وی به عنوان خبرنگار توصیف شده به اطلاع عموم می‌رساند فرد مذکور بر اساس مستندات و ضوابط و شرایط قانونی، فاقد شرایط لازم و مدارک قانونی معتبر برای اطلاق عنوان خبرنگار جهت فعالیت رسانه‌ای می‌باشد و همانگونه که طی استعلام صورت گرفته از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز انجام شد و توسط خبرگزاری میزان نیز منتشر گردید، نامبرده فاقد سابقه اطلاعات و ثبت نام در سامانه جامع رسانه‌ای کشور و یا خانه مطبوعات البرز بوده است.

جابری انصاری ادامه داد: بر اساس مقررات ناظر بر فعالیت در مطبوعات، شرایط ثبت نام خبرنگاری و صدور کارت خبرنگاری بدین شرح است که متقاضیان باید ابتدا در سامانه جامع رسانه‌ای کشور ثبت نام انجام دهند و پس از آن در خانه مطبوعات استان به عنوان تنها تشکل صنفی رسانه‌ای نیز ثبت نام و عضویت داشته باشند و کارت خبرنگاری برای آنها صادر گردد که بر همین اساس از خانه مطبوعات البرز نیز استعلام به عمل آمد و نتیجه آن بیانگر هرگونه سابقه مشارالیه در خانه مطبوعات البرز است.

وی افزود: علاوه بر موارد فوق باید از سوی مرجع رسانه‌ای، برای فردی که عنوان خبرنگار به وی اطلاق می‌گردد، حق بیمه رسانه‌ای واریز شود که بازهم در خصوص نامبرده، هیچیک از موارد فوق صورت نگرفته است.

جابری انصاری در مورد انتشار تصویر کارتی از نامبرده به عنوان خبرنگار روزنامه عصر توسعه در فضای مجازی گفت: مدیران روزنامه مذکور باید به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز توضیحات لازم را ارائه کند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز افزود: فعالان رسانه‌ای و خبرنگاران بر اساس قوانین نظام جامع رسانه‌ای در هر منطقه و استان محل فعالیت خود، باید از مجرای خانه مطبوعات به عنوان تشکیلات صنفی مورد وثوق، اقدام به احراز هویت و اعتبارسنجی کنند.

وی ادامه داد: خبرنگاران در واقع نمایندگان رسانه‌های خود بوده و هرگونه اظهار نظر و فعالیت خبری آنها به لحاظ حقوقی متوجه مدیران رسانه نیز می‌شود و بر همین اساس مدیران مسؤول بایستی در این زمینه مراقبت و پاسخگویی لازم را داشته باشند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز تصریح کرد: افرادی که به عنوان خبرنگار آزاد نیز می‌خواهند در فضای رسانه‌ای به انتشار خبر اقدام نمایند بایستی حتماً در سامانه جامع رسانه‌ای و مراجع رسمی ثبت نام و مجوز فعالیت کسب کنند در غیر این صورت اطلاق آنها به عنوان خبرنگار، می‌تواند موجب تبعات شود.