رشد ۲۵ درصدی تجارت الکترونیک در سال ۱۴۰۰/رونمایی از لوگوی جدید اینماد


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس امین کلاه برداران وی امروز در نشست خبری گزارش سالانه تجارت الکترونیک ایران (سال ۱۴۰۰) گفت: بر اساس وظایف محوله به مرکز در قانون مرکز توسعه تجارت الکترونیک، یکی از وظایف، انتشار عملکرد است. . هر ساله گزارش های اکوسیستم تجارت الکترونیک و از این رو از سال ۲۰۱۷ به بعد آنها گزارش های سالانه را به طور منظم منتشر می کنند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور گفت: ۶۰ درصد صاحبان مشاغل در حوزه تجارت الکترونیک بین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارند و این گروه عمدتاً فارغ التحصیل هستند.فارغ التحصیل آنها دانشگاهی هستند و از این رو این رقم پتانسیل کار در حوزه تجارت الکترونیک را نشان می دهد.

وی افزود: شرکت پست نقش بسیار مهمی در بخش زیرساخت ها مانند تحویل و تدارکات دارد و بیش از ۶۰ درصد کالاها توسط شرکت پست در تجارت الکترونیک تحویل می شود.

* رشد ۲۵ درصدی شاخص های کلان تجارت الکترونیک

کلاه برداران وی خاطرنشان کرد: در قانون برنامه ششم توسعه به طور متوسط ​​۷.۵ درصد برای رشد تجارت الکترونیک در کشور تعیین شده است و شاخص های مختلف مشاهده شده در حوزه تجارت الکترونیک نشان می دهد که حداقل شاخص رشد ۱۵ درصد رشد است. حداکثر رشد ۴۵ درصد است. این بدان معناست که در شاخص های کلان تجارت الکترونیک در کشور رشد متوسط ​​۲۵ درصدی داریم که آینده خوبی را برای این صنعت رقم می زند.

وی افزود: بدیهی است که فضای بکر زیادی در این بخش وجود دارد و دولت سیزدهم مصمم است از پتانسیل و توان بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان در این بخش استفاده کند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور گفت: مهمترین دستاورد مرکز توسعه تجارت الکترونیک در حوزه مقررات، میانگین زمان صدور است. این ۱۰ دقیقه داخلش بگذارید این موارد بدون ستاره و یک ساعت فاصله این موارد ستاره رسید

وی افزود: از آذر ۱۴۰۰ این موارد در فرم ثبت نام بر اساس آذر ماه ۱۴۰۰ می باشد پایان حدود ۳۸۰۰ در همان سال این بدون رشته صادر شده است و تقریباً تا A استالاغ همین تعداد مرداد امسال این بستره صادر شده و حدود ۱۷ هزار این ۱۴۰۱ دستگاه سه تارادار در ۵ ماهه اول سال صادر شده است که نشان دهنده استقبال از سهولت در مرکز است.

کلاه برداران وی در خصوص زیرساخت های مالی گفت: موضوع از بحث ساماندهی درگاه پرداخت آنلاین آغاز شد و اکنون بر اساس توافقات با بانک ها، درگاه های پرداخت اقساطی و پرداخت های بلندمدت به زیرساخت های مالی اضافه شده و در نهایت اکتبر امسال شرکت های تجارت الکترونیک می توانند از آن پورتال در پنجره واحد تجارت الکترونیک استفاده کنند.

* ارزش کل معاملات تجارت الکترونیک در سال ۱۴۰۰ به ۱.۲۳۷ هزار میلیارد تومان رسید.

فرانک ابوالاسوم مدیر واحد نظارت مرکز توسعه تجارت الکترونیک ضمن ارائه گزارشی از وضعیت تجارت الکترونیک کشور در سال ۱۴۰۰ گفت: در بخش زیرساخت تجارت الکترونیک در سال ۱۴۰۰ ضریب نفوذ اینترنت به ۱۲۷.۲ درصد رسید. که بالاتر از میانگین آسیایی و جهانی است و ضریب نفوذ شبکه های اجتماعی ۵۶ درصد و تعداد کاربران شبکه های اجتماعی تقریباً ۴۸ میلیون نفر است.

رئیس بخش پایش مرکز توسعه تجارت الکترونیک گفت: از نظر تعداد کاربران اینترنت در سال ۱۴۰۰ ۱۰۶ میلیون و ۹۲۰ هزار کاربر اینترنت داشتیم که نسبت به سال ۹۹ نزدیک به ۱۳ درصد افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ تعداد گواهینامه های الکترونیکی صادر شده به یک میلیون و ۳۱۷ هزار و ۴۷۷ گواهی امضا رسید که نسبت به سال ۹۹ افزایش ۱۲۴ درصدی داشته است.

ابوالمعصوم گفت: ضریب نفوذ تلفن همراه در سال ۱۴۰۰ با ۶ درصد افزایش به ۱۶۷ درصد و تعداد کاربران تلفن همراه هوشمند به ۵۷ میلیون و ۱۹۰ هزار نفر رسید. تعداد کل گواهینامه های الکترونیکی صادر شده از ابتدا تا انتها ۱۴۰۰ مورد بوده است. ۲ میلیارد و ۶۸۱. است. ارزش کل معاملات تجارت الکترونیک در کشور نیز به ۱.۲۳۷ هزار میلیارد تومان رسید که ۸۶۶ هزار میلیارد تومان مربوط به خریدهای اینترنتی انجام شده از طریق درگاه های اینترنتی و ۳۷۱ هزار میلیارد تومان مربوط به سایر روش های پرداخت است.

وی افزود: میانگین مبلغ هر تراکنش تجارت الکترونیکی ۳۴۳ هزار تومان است و ارزش کل معاملات تجارت الکترونیک در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۸ ۱۳ درصد افزایش داشته است و تعداد کل معاملات تجارت الکترونیک تقریباً می باشد. ۳ میلیارد و ۶ میلیون. که نسبت به سال ۱۹۹۹ ۱۴ درصد افزایش داشته است.

ابوالمعصوم گفت: تعداد کل این موارد ۱۴۰۰ مصوب در سال ۲۰۱۹، در مجموع ۵ درصد افزایش یافته است.

* صدور پروانه مرکز ثبت یکم توسط وزارت صلح

علیرضا شاه میرزایی معاون وزیر تجارت و خدمات پیش از این نشست صلح وی گفت: رویکردهای زیادی در وزارتخانه وجود دارد صلح در حوزه تجارت الکترونیک، یک دیدگاه مهم این است که قبل از مطرح شدن موضوع در کمیته مقررات زدایی و مطرح شدن بحث صدور مجوز، از ابتدای دولت سیزدهم روند صدور مجوزها را تغییر داده بودیم و این تغییرات قبل از آن انجام شده بود. الزامات قانونی داوطلب شوید توسط وزارت صلح اولین مجوز ثبت مدار پس از تکمیل و صدور این توسط وزارت صلح کامل

وی افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه مالیاتی است و بسیاری از مشاغل برای اتصال به درگاه مالیاتی نیاز به اخذ شناسه مالیاتی دارند که امیدواریم در این زمینه نیز تسریع شود.

شاه میرزایی گفت: در حوزه ارز اتفاقات خوبی افتاده و ما هم از آن استفاده می کنیم ارز دیجیتال و شرکت پست نیز ظرفیت بالایی دارد و می تواند در مبادلات تجاری بین المللی فعال باشد و همه اینها در انتظار گمرک است و اگر سامانه های گمرکی نتوانند تراکنش های کوچک را به سرعت مدیریت کنند و ارتباط برقرار نکنند از این ظرفیت های ارائه شده توسط ای. ما نمی توانیم از آن برای تجارت بین المللی استفاده کنیم.

وی افزود: امیدواریم دستگاه های دیگر نیز به سرعت کار کنند و با تیم خود بتوانیم زیرساخت های قانونی ایجاد کنیم و به این ترتیب بتوانیم بخشی از مشکلات کسب و کار الکترونیک را در کشور حل کنیم.

معاون وزیر صلح وی گفت: ما بین مشاغل مجازی و مجوزهای صنفی هستیم این ما اختلافاتی داشتیم و این دو گاهی اوقات با هم سازگار نبودند و کسب و کارها باید به دو جا می رفتند، بنابراین موضوع را کاملاً با هم ادغام کردیم.

وی گفت: بازارهای هوشمندی برای طلا در دنیا وجود دارد و مردم می توانند به صورت آنلاین طلا بخرند و بفروشند و این به رفع مشکل کمک می کند، اما اگر مشکل را ممنوع کنیم بازار طلا پناه می برد. فروش های غیرمجاز و نظارت شده در تلگرام و شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد و این درست نیست.

معاون وزیر صلح وی گفت: در حوزه حمل و نقل عمومی به ویژه حمل و نقل بار درخواستی داریم و در حال همکاری با وزارتخانه هستیم و در دولت تصویب شده است. آنها باید به پلتفرم های محموله هوشمند اجازه حمل کالا را بدهند و کارایی حمل و نقل را تا حد زیادی افزایش دهند و در حمل و نقل مسافر نیز مورد استفاده قرار گیرند.

* معاملات تجارت الکترونیکی کشور ۴۰ برابر درآمد دولت از گمرک است

در ادامه این نشست، محمدرضا قادری، یکی از اعضای مرکز نوآوری پست ایران گفت: هر ساله شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی حجم محموله های تجارت الکترونیکی بوده ایم. مرکز نوآوری پست الکترونیکی به روز تجارت و لجستیک پیشرفته ایجاد شده است تا بتواند خدمات ما را ارائه دهد.

وی افزود: امروزه پست حدود ۸.۵ درصد از اقتصاد دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

قدری گفت: معاملات تجارت الکترونیکی کشور ۴۰ برابر درآمد دولت از گمرکات کشور بوده است. در سال ۱۴۰۰ درآمد گمرکی کشور یک میلیارد دلار بود که تقریباً ۴۰ میلیارد دلار از تجارت الکترونیک داخلی آن بود.

به گزارش فارس، در این مراسم همچنین از لوگوی جدید نماد اعتماد الکترونیک با عنوان نماد تجارت الکترونیک رونمایی شد.

پایان پیام/