راهنمای خرید برگه سیاه پول بانکی


کاغذ سیاه یکی از پرمصرف ترین مواد اولیه در صنایع مختلف از جمله کشتی سازی، صنایع پتروشیمی و ساخت مخازن مختلف است. اگر می خواهید کاغذ سیاه را با قیمت ارزان بخرید یا راهنمای خرید کاغذ سیاه را مطالعه کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کاغذ سیاه چیست و چه کاربردی دارد؟

به زبان ساده، ورق سیاه یک قطعه نازک و مسطح از آلیاژ فولادی است که با فرآیند خاصی به نام نورد به این شکل شکل گرفته است. ورق مشکی با ضخامت ها و ابعاد مختلف تولید می شود و اشکال مختلفی دارد.

معمولاً می توانید ورق سیاه را به صورت رول یا تکه مشاهده کنید. این محصول در اشکال مختلف تولید می شود. انواع ترکیبات آلیاژی در ساخت این قطعات از عوامل تعیین کننده نوع ورق سیاه می باشد.

این ورق فولادی به عنوان ماده اولیه در بسیاری از صنایع استفاده می شود. اکثر صنایع بزرگ برای ساخت و ساز به ورق سیاه نیاز دارند و به همین دلیل بازار خرید و فروش این ماده اولیه بسیار داغ است.

انواع ملحفه مشکی

ورق های مشکی معمولی در دو دسته اصلی تولید می شوند. این دو مدرک با I.D ST52 و ST37 این شناسه ها برای نشان دادن سفتی و استحکام ورق شناخته شده اند.

تفاوت اصلی این دو نوع در میزان مواد به کار رفته در هر محصول است. هر چه محتوای کربن در ورق سیاه بیشتر باشد، سخت تر است و در صنایع سنگین استفاده می شود. بنابراین به یاد داشته باشید که اگر برای صنعت ساختمان خرید می کنید، باید ورق سیاه اضافه شود ST37 خرید در صنایع سنگین مانند کشتی سازی و … ورق سیاه ST52 استفاده می شود

ساختار هر دو شیت را در زیر مشاهده خواهید کرد:

راهنمای خرید ورق سیاه

ورق سیاه ST37

۰.۰۲٪ گوگرد + ۰.۰۲۵٪ فسفر + ۰.۲۷٪ سیلیکون + ۰.۱۷٪ کربن + ۰.۵ منگنز

ورق مشکی ST52

۰.۰۲٪ گوگرد + ۰.۰۲۵٪ فسفر + ۰.۲۱۶٪ کربن + ۰.۲۲٪ سیلیکون + ۰.۹۵٪ منگنز

یک ملحفه سیاه؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم ورق مشکی یکی از پرمصرف ترین ورق های فولادی در صنعت کشور است و کارخانه های زیادی به تولید و فروش آن می پردازند. عوامل زیر دلایل اصلی محبوبیت و تقاضای بازار ورق سیاه هستند:

 • مقاومت مورد نظر
 • کیفیت و قیمت مناسب نسبت به سایر رقبا
 • انعطاف پذیری بالا
 • استفاده آسان و صرفه جویی در زمان و هزینه تولید

راهنمای خرید ورق سیاه; چگونه کاغذ سیاه بخریم؟

خوشبختانه ایران غنی ترین منبع مواد اولیه برای تولید فلز و انواع ورق های فولادی را دارد و به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان داخلی این محصول را به فروش می رسانند.

البته ما نمی توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم ورق مشکی را با قیمت ارزان بخرید و کیفیت مناسب نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد.

آنچه در این زمینه مهم است این است که هر کارخانه ورق های سیاه رنگ با اشکال، اندازه ها و ضخامت های مختلف تولید می کند.

برای شروع راهنمای خرید ورق مشکی، خوب است که سازنده های این محصول و مشخصات محصول هر محصول را بشناسید. در حال حاضر کارخانه های زیر اقدام به تولید ورق سیاه می کنند:

 • فولاد مبارکه اصفهان (۱۰۰۰، ۱۲۵۰ و ۱۵۰۰ میلی متر در ضخامت های ۲، ۲.۵، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۵ میلی متر عرض)
 • شرکت فولاد کاویان (ضخامت ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۲۰، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰، ۴۵، ۵۰، ۶۰، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ میلی متر و عرض ۱۲۵۰ و ۱۵۰۰ میلی متر)
 • فولاد روشن اراک (ضخامت ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰ میلی متر و عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی متر)
 • مجتمع فولاد صبا (ضخامت ۲، ۲.۵، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵ و عرض ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ میلی متر)
 • مجتمع فولاد گیلان (ضخامت ۲، ۲.۵، ۳، ۳.۵، ۴، ۶، ۸، ۱۰ و ۱۲ میلی متر و عرض ۱۰۰۰ میلی متر)
 • شرکت فولاد هرمزگان (ضخامت ۲، ۲.۵، ۳، ۴، ۵ و ۶ میلی متر و عرض ۱۰۰۰، ۱۲۵۰ و ۱۵۰۰)
 • شرکت فولاد اکسین خوزستان (۸ ضخامت، ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰، ۴۵، ۵۰، ۵۵ و ۶۰ میلی متر و عرض ۶۰۰۰ میلی متر)

نکات مهمی که قبل از خرید ورق سیاه باید بدانید

انتخاب درست

حتی اگر چندین صفحه از راهنمای خرید برگه سیاه را بخوانید، بدون اطلاع از نیازهای خود و انتخاب محصول مناسب برای نیازهای خود، نمی توانید خرید مناسبی انجام دهید. قبل از هر چیز از متخصص کمک بگیرید و با انتخاب نوع آلیاژ مناسب خرید خود را ادامه دهید.

راهنمای خرید ورق سیاه

شناخت سازنده و مشخصات محصول آنها

ما می دانیم که تولید کنندگان بسیاری از ورق سیاه وجود دارد و هر کارخانه از استانداردهای خاصی پیروی می کند. همچنین هر محصولی که در کارخانه ها تولید می شود دارای ضخامت و ابعاد متفاوتی است.

به همین دلیل لازم است قبل از خرید، مشخصات فنی محصول انتخابی خود را در کارخانه مورد نظر بررسی کرده و از مطابقت آن با نیاز شما اطمینان حاصل کنید.

دقیق محاسبه کنید

محاسبه مقدار کاغذ سیاه مورد نیاز یکی از مواردی است که باید به آن فکر کنید. قبل از سفارش حتما مقدار مورد نیاز خود را به دقت بررسی و اندازه بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

بروز بمان

نرخ فلزات به طور منظم تغییر می کند. به همین دلیل مهم است که قبل از خرید از نرخ های به روز شده مطلع شوید. بهتر است قیمت اعلامی چند کارخانه را بررسی کنید تا بتوانید ورق مشکی را با قیمت ارزان و مناسب خریداری کنید. به یاد داشته باشید که عواملی مانند حجم و وزن محموله، فاصله کارخانه تا مقصد و نوع محصولی که سفارش می دهید تاثیر زیادی در قیمت نهایی آن دارد.

سعی کنید برای کاهش هزینه های حمل و نقل نزدیک ترین کارخانه و انبار به محل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مشورت را فراموش نکنید

اگر برای اولین بار است که کاغذ سیاه می خرید حتما با یک متخصص مشورت کنید تا کار شما بدون مشکل احتمالی به پایان برسد. مشاوره با کارشناسان فنی وب سایت های فروش می تواند بسیار کمک کننده باشد.

از شرکت ها و فروشندگان معتبر خرید کنید

محصولات صنعتی و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت می تواند نقش مهمی در کیفیت نهایی کار شما داشته باشد، انتخاب بهترین و با کیفیت ترین مواد اولیه حرف اول را می زند و باید در اولویت اول شما قرار گیرد.

خرید از شرکت ها و واسطه های معتبر علاوه بر تضمین کیفیت محصول، این امکان را نیز به شما می دهد تا با کارشناسان و کارشناسان مجرب مشورت کنید تا هرگونه سوال و ابهام در این زمینه را برطرف کنید.

و در نهایت

در این راهنمای خرید ورق مشکی سعی شده شما را با این محصول صنعتی آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش محصول مورد نظر خود می توانید با کارشناسان فنی واحد فروش پیوان تماس حاصل فرمایید.

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=306125