رئیس ارتش آلبانی رئیس جمهور شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، پارلمان آلبانی فرمانده ارشد نظامی این کشور را به عنوان رئیس جمهور خود انتخاب کرد.

“عمومی بگرام چیزپس از تحریم اکثریت انتخابات، وی با ۷۸ رای موافق، چهار رای مخالف و یک رای ممتنع از ۱۴۰ کرسی پارلمان به ریاست جمهوری آلبانی دست یافت.

حزب سوسیالیست چپ حاکم گدا او این مرد ۵۵ ساله را نامزد کرد و از او حمایت کرد. حزب حاکم سوسیالیست در گذشته نتوانسته بود با اپوزیسیون برای ریاست جمهوری رقابت کند».الر وضوحتوافق حاصل شد و هیچ نامزد مستقلی معرفی نشد.

در این صورت، اکثر مخالفان رای می دهند گیر او انتخاب رئیس مجلس را تحریم کرده بود.

گدا هشتمین رئیس جمهور آلبانی پست کمونیست و سومین رئیس جمهور ارتش است.

در آلبانی، دوره ریاست جمهوری پنج سال و عمدتاً رسمی است، اگرچه بر اساس قانون، رئیس جمهور بر قوه قضائیه و نیروهای مسلح اختیار دارد و دوره او به دو دوره متوالی محدود شده است.

چیز وی از ژوئیه ۲۰۲۰ رئیس ستاد ارتش است. او قبلاً در تعدادی از مناصب نظامی از جمله بیمارستان های دولتی و نظامی خدمت کرده است و در ایالات متحده آموزش رهبری استراتژیک پزشکی و مدیریت دفاعی را دیده است.

اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سایر کشورهای غربی در پست های جدید چیز تبریک می گویم.

جوزف بورلمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به انتخاب رئیس جمهور جدید آلبانی در توییتر نوشت: به عنوان اعضای خانواده اروپایی، ما مشتاقانه منتظر همکاری برای ایجاد یک رابطه مرفه، امن و قوی بین اتحادیه اروپا و آلبانی هستیم.