رئیسی: ساختارهای فاسد اصلاح می شود/ نگران اقلام اساسی نباشید


به گزارش تجارت نیوز، سیدابراهیم رئیسی در ابتدای نشست خبری با اصحاب رسانه داخلی و خارجی با بیان اینکه خدا را شاکرم که یک سال به عنوان افسر به مردم خدمت کردیم، گفت: من یکی از افراد شجاع هستم. به دولت کمک کرد و با ما ماند. و از تمامی تشکل های فعال در این زمینه و به ویژه اصحاب رسانه تشکر می کنم.

وی افزود: همچنین از کسانی که از سر دلسوزی و اصلاحات انتقاد کردند و نکاتی را به حاکمان نشان دادند تشکر می کنم.

نگران اقلام اساسی نباشید

رئیسی یادآور شد: در این مدت تغییر رویکرد داده ایم و در یک سال اخیر مواردی در این زمینه داشته ایم که اولین آن ایجاد حکومت مردمی، توجه به مردم و خواسته های آنها و حضور در جمع مردم است. . .

از نظر کالاهای اساسی، جایگاه کشور سبز است. اما این امروز جای نگرانی نیست.

در میان مردم بودن برای ما یک اصل است

رئیس جمهور افزود: حضور مردم کشور در شهرها و روستاها با این رویکرد منطبق بود. حضور در جلسات کارگری، حوزه ها و دانشگاه ها به همین منظور است. کسانی که از ثمره این حضور در میان مردم انتقاد و نگران بودند، حضور در میان مردم را تجربه نکردند و لذت نبردند.

رئیس دولت سیزدهم تاکید کرد: حضور در میان مردم برای ما یک اصل و رویکرد محسوب می شود. این که باید با دقت به مردم نگاه کنیم و مشکلات آنها را دریابیم و برای حل آنها تلاش کنیم.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد ما مبتنی بر عدالت بود، گفت: بودجه ما بر اساس عدالت و همچنین توسعه منطقه ای بود. تاکید بر افزودن عدالت در جذب نیروی انسانی، پرداخت ها و اشتغال افراد است. نقطه عدالت باید معطوف به همه اعمال باشد و با توجه به موارد خاص عدالت را رعایت کنیم.

ساختارهای فاسد در دولت باید اصلاح شود

رئیسی گفت: مبارزه با فساد رویکرد سوم ماست، باید با کسانی که نظام اداری ما را با فساد اعم از رشوه و سایر موارد مرتبط می کنند برخورد کنیم. در مواردی که فساد نبود، بلکه تخلف بود، به دنبال نظارت، کنترل و درگیری بودیم و البته وظیفه مبارزه با فساد در هر سازمانی در درجه اول باید با همان نهادها و حاکمان باشد و در این مورد، آنچه با آن وجود دارد به منصه ظهور رسیده است.

وی افزود: برای جلوگیری از ایجاد پرونده های متعدد نیاز به اصلاح ساختارهای مفسده در دولت وجود دارد، البته هر چه ایجاد شود با آن برخورد می شود. اصولاً باید ساختارها تغییر کند تا چنین اتفاقاتی رخ ندهد.

تاکید می کنیم که دولت نباید غرق شود

رئیس جمهور افزود: موضوع همگرایی و هماهنگی بین نهادهای مختلف نیز در دولت مورد توجه است. تاکید می کنیم که دولت نباید غرق شود. در برخی از دولت های گذشته نیز شاهد این موضوع بوده ایم، اما تاکید ما در دولت همواره بر این بوده که توجه خود را از متنی که در خدمت مردم است منحرف نکنیم.

منتظر نباشید که خارجی ها نظرشان را تغییر دهند مانند برخی از دولت ها

نهضت جهاد رانش دولت برای پیشبرد کشور است، گفت: با وجود موانع باید از آن موانع عبور کنیم و بدانیم که به فرموده رهبری انقلاب هیچ مشکلی در کشور نیست که انجام نشود. برطرف کردن پس بیایید سعی کنیم با روحیه جهادی مشکل را حل کنیم.

رئیسی گفت: نگاه به داخل نه از بیرون فکر می شود مشکل را حل می کند تا بدانیم خارجی ها برای ما مشکل را حل نمی کنند و برای هیچکس حل نکرده اند. ما باید روی ظرفیت داخلی و تکیه بر نیروهای نظامی کشور تمرکز کنیم و مانند برخی دولت ها منتظر تغییر نگرش خارجی ها نباشیم.

رئیس دولت سیزدهم با بیان اینکه دولت معتقد است باید از همه ظرفیت های موجود در کشور استفاده شود، یادآور شد: گفته ایم کسانی که کار و تلاش دارند باید حساب شوند اما کسانی که کار و روحیه تحول ندارند. افرادی که روح ندارند باید تغییر کنند.

سید ابراهیم رئیسی در این نشست به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی در خصوص مشکلات کنونی کشور و موضع جمهوری اسلامی در مسائل بین المللی پاسخ خواهد داد.

اولین نشست خبری رئیس دولت سیزدهم در ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در مجتمع شهید بهشتی قوه قضائیه برگزار شد. رئیس جمهور منتخب در این دیدار به ۱۶ سوال نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی پاسخ داد.