ذخایر خون قم در خطر است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانمرتضی نوریان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با وجود اینکه ذخایر خون در استان قم به دلیل کاهش اهدای خون در خطر است، اما شرایط این نیست که ما پاسخگوی مراکز درمانی قم نباشیم.

مدیرکل انتقال خون استان قوم با اشاره به اینکه قوم پیشرو بسیاری از استان ها در کمک به تامین خون است، گفت: کمک به ذخیره خون کشور وظیفه ماست و مردم باید در این زمینه کمک بیشتری کنند. مسئله. مشارکت در اهدای خون.

وی گفت: از ابتدای تیرماه امسال و آغاز فصل تابستان، اهدای خون در استان قم کاهش یافته و پیش از این زمان، استان ما وضعیت اهدای خون قابل قبولی داشت.

نوریان اضافه کرد: اکنون قم یکی از استان های نیازمند اهداکننده خون است و از همه مردم و اهداکنندگان خون می خواهیم از مراکز اهدای خون استان بازدید کنند.

مدیرکل انتقال خون استان قم تاکید کرد: پس از شروع فصل گرما تا نیمه دوم سال شاهد کاهش اهدای خون از سوی مردم هستیم که تاثیر منفی بر ذخایر خونی دارد. استان

وی با بیان اینکه کسانی که وضعیت جسمانی خوبی دارند باید به صورت دوره ای به مرکز اهدای خون مراجعه کنند تا بتوانیم ذخیره خون را بهتر مدیریت کنیم و افزود: کسانی که از نظر جسمی احساس سلامتی می کنند و آماده اهدای خون هستند اما در صورت داشتن علائم باید بهتر باشد. حتی اگر سرماخوردگی دارند خون اهدا کنند

وی گفت: اکنون شاهد شیوع بیشتر بیماری کرونا هستیم، شاید یکی از دلایل مراجعه نکردن مردم به مراکز اهدای خون همین باشد، اما باید گفت که محیط مراکز انتقال خون جنبه درمانی ندارد.

مدیرکل انتقال خون استان قم افزود: مراکز اهدای خون محلی مراکز بهداشتی درمانی هستند و ضمن رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی، احتمال ابتلا به کرونا در آنها بسیار کم است.

نوریان گفت: برخی تصور غلط دارند که اهداکننده پس از اهدای خون ضعیف و مستعد ابتلا به بیماری های دیگر می شود، اما این باور به هیچ وجه صحت ندارد و مصرف خون اهدایی از سوی اهداکننده افزایش می یابد. رژیم غذایی مناسب و نوشیدن مایعات. غرامت داده خواهد شد