دولت ۵ هزار میلیارد تومان به تولیدکنندگان تخم مرغ بدهکار است


به گزارش تجارت نیوز، تولیدکنندگان تخم مرغ می گویند دولت قیمت هر کیلوگرم را به خوبی می داند تخم مرغ بسیار بالاتر از قیمت فروش بازار است. اما دولت اعلام کرد که نباید با فشار بر تولیدکنندگان، قیمت ها را افزایش دهد.

به گفته تولیدکنندگان تخم مرغ، در حال حاضر کل هزینه هر کیلوگرم تخم مرغ برای تولیدکننده ۴۸ هزار تومان است. اما دولت قیمت تضمینی را ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد. ضمن اینکه دولت تضمینی برای خرید ندارد. به همین دلیل، تولیدکنندگان تخم مرغ در سه ماه گذشته ضرر کردند.

از سوی دیگر ترکیه به عنوان یک رقیب سرسخت اجازه ورود ایران به بازارهای خارجی را نمی دهد. در صورت نبود برنامه مدون صادراتی، ایران همه بازارهای صادراتی را دو دستی به کشور عرضه کرده است.

تولیدکنندگان تخم مرغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان بدهی دولت دارند

حسین ناظم زاده از اعضای گروه تولید تخم مرغ وی در گفتگو با تجارت نیوز گفت: دولت برای سه ماه ۵۰۰۰ میلیارد تومان به مرغداری بدهکار است. اگر دولت حمایت نکند، تولیدکنندگان مرغ یکی یکی از بین می روند.

وی افزود: حالا جدا شو تخم مرغ آنها به سردخانه منتقل شدند و پس از دو تا سه ماه در سردخانه باید مرخص شوند. تخم مرغ هایی که از تولیدکنندگان می خریدند قرار بود برای پودر استفاده شود. اما پس از یک هفته با آوردن تخم مرغ ۳۵ هزار تومانی در بازار بازار را ویران کردند. در حالی که میانگین قیمت ۳۰ هزار تومان بود در بازار ۲۶ هزار تا ۲۷ هزار تومان فروخته می شد.

عدم تمایل بازار صادراتی به ایران

این تهیه کننده تخم مرغ وی خاطرنشان کرد: سال هاست که تولید و صادرات تخم مرغ در ایران با مشکل مواجه بوده است. اما برعکس، ترکیه همیشه برای صادرات برنامه ریزی کرده است. حتی با وجود کمبود داخلی، بازارهای سایر کشورها را طبق تعهدات و توافقات خود تامین می کند.

وی گفت: با افزایش قیمت داخلی صادرات در ایران متوقف می شود. مثلاً وقتی تولیدکنندگان ایرانی می خواهند وارد بازار عراق شوند و تخم مرغ خیلی کمتر از قیمت عرضه کنند، می گویند ما همیشه در بازار نیستیم و همیشه صادرات نداریم. در این سناریو رقیبی به نام ترکیه داریم که طبق برنامه پیش می رود.

ناظم زاده افزود: ترکیه همیشه با ورود به مردم ایران با انجمن های قوی قیمت را پایین می آورد. عراق و افغانستان ایران را قبول ندارند و می گویند شما دو ماهه هستید نه چهار ماهه.

این تهیه کننده تخم مرغ وی با اشاره به لغو ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش ۶ برابری قیمت ها گفت: اکنون زمانی است که دولت باید از تولیدکنندگان حمایت کند اما این اتفاق نمی افتد. دولت باید مقداری از تولید مازاد را خریداری کند.

وی هشدار داد در صورت تعطیلی مرغداری ها از سال آینده می توانیم واردکننده شویم.

دولت با افزایش قیمت تخم مرغ مخالف است

ناظم زاده درباره نشست انجمن های تولیدکنندگان فرآورده های دامی با معاون اول رئیس جمهور توضیح داد: معاون اول رئیس جمهور گفت که افزایش قیمت سخت است. در عین حال دولت هم می داند که تولیدکنندگان ضرر می کنند. اما متأسفانه با بازی سیاسی می گویند حالا صبر کنید، اما نمی دانند چه بلایی در راه است.

این فعال صنفی گفت: مردم توان خرید ندارند. تخم مرغ اکنون دو برابر شده است و تولید کننده ضرر می کند. برای جبران این ضرر باید بیش از ۵۰ درصد به قیمت تخم مرغ اضافه شود. از سوی دیگر، به دلیل افزایش قیمت تخم مرغ و مرغ، میزان مصرف آن در حال کاهش است.

این تولید کننده تخم مرغ گفت: حدود هشت ماه پیش که کمبود تخم مرغ در ایران وجود داشت. تخم مرغ ترکیه به ایران آمد که جایگاه بسیار پایینی داشت. البته ممکن است به ایران رتبه پایینی بدهند، چون مشتری دائمی دارند. اما کیفیت تخم‌مرغ ایرانی رقابتی است و حتی در مقاطع مختلف به کشورهایی مانند قطر یا امارات تخم‌مرغ صادر کرده‌ایم که سخت‌گیرانه هستند که نشان‌دهنده کیفیت خوب است، هرچند این کشورها مصرف پایینی دارند. بنابراین از نظر کیفی نمی توانیم با اروپا مقایسه کنیم اما با ترکیه قابل رقابت هستیم.

زیان ۲۰۰۰ میلیارد تومانی تولیدکنندگان مرغ یکروزه را در تجارت نیوز بخوانید.