دولت کویت رسما استعفا داد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی کویت، دولت این کشور بر اساس قانون اساسی این کشور استعفای خود را تقدیم امیر کویت کرد.

مهر به نقل از المیادین، ظهر امروز شنبه پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی کویت، دولت این کشور بر اساس قانون اساسی این کشور استعفای خود را تقدیم امیر کویت کرد.

بر این اساس دولت کویت پس از اعلام نتایج انتخابات، استعفای شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح را به نخست وزیر احمد نواف الاحمد الصباح تسلیم کرد و شرایط تشکیل دولت جدید را تعیین کرد. . .

بر اساس قانون اساسی کویت، در آغاز هر دوره جدید پارلمان این کشور، دولت باید استعفا دهد تا پارلمان جدید بتواند دولت منتخب خود را وارد کند.

لازم به ذکر است که نتایج انتخابات پارلمانی کویت روز گذشته اعلام شد که نشان می دهد بیش از نیمی از ترکیب پارلمان قبلی تغییر کرده است. همچنین در این انتخابات دو زن کویتی توانستند با کسب حداکثر آرا وارد مجلس شوند. تعداد آرا در هفدهمین دوره انتخابات پارلمانی کویت، ترکیب پارلمان قبلی ۵۴ درصد تغییر کرد و در این انتخابات ۱۲ نماینده مجالس گذشته به پارلمان بازگشتند.

موضوع مهم در این انتخابات پیروزی جریان اپوزیسیون بر جریان مخالف بر اساس توزیع کرسی های مجلس است، در این انتخابات شیعیان موفق شدند ۱۰ کرسی مجلس را از آن خود کنند که رقم زیادی است. .

به گزارش القبس، مشارکت زنان کویتی در این دوره از انتخابات پارلمانی چشمگیر بود، زیرا بیش از یک نامزد زن رای بیشتری کسب کردند. در این انتخابات دو نماینده زن علیا الخالد و جانان بوشهری با بیشترین آرا وارد مجلس شدند.

پس از اعلام انحلال کابینه در اوت گذشته، کابینه کویت دستور برگزاری انتخابات در ۲۹ سپتامبر (آخرین روز) را صادر کرد. در ژوئن گذشته، شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، ولیعهد و معاون امیر کویت، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات عمومی را به دلیل ادامه بحران سیاسی در این کشور اعلام کرد. در ماه‌های اخیر، کویت بین دولت و پارلمان اختلاف داشته است. به دلیل انحلال چندین بار کابینه در این مدت، دوراهی سیاسی در این کشور به وجود آمد.

پارلمان (مجلس امت) در ساختار سیاسی کویت دارای نفوذ قوی و اختیارات گسترده ای است که به آن اجازه می دهد نخست وزیر و وزیران را استیضاح کند و طرح عدم اعتماد به آنها را تصویب کند و در نهایت منجر به فروپاشی کابینه شود.