دوحه برای آوردن صلح به چاد سنگ تمام نمی گذارد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر از الجزیره، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در واکنش به توافق گروه های چاد برای پایان دادن به درگیری ها گفت که دوحه از هیچ تلاشی برای برقراری صلح در چاد دریغ نخواهد کرد.

وی افزود: ما از کشورهایی که هنوز درگیر درگیری هستند می‌خواهیم که برای ایجاد پایه‌ای برای صلح و ثبات ابتکار عمل کنند.

وزیر امور خارجه قطر افزود: امیدواریم توافق صلح میان جناح های چاد نقطه عطفی در مسیر ثبات این کشور باشد و امیدواریم سایر جناح های چاد نیز با خواسته های مردم برای تحقق صلح و آرامش موافقت کنند. درگیری را متوقف کنید .

لازم به ذکر است که جناح های چاد پس از گفتگو با حضور جنبش های سیاسی و نظامی در دوحه قرارداد صلح امضا کردند. این توافقنامه با حضور هیئتی از دولت انتقالی، نمایندگان احزاب مخالف دولت و نمایندگان اتحادیه آفریقا و چندین سازمان منطقه ای و بین المللی امضا شد. این توافق راه را برای چاد برای برگزاری یک گفتگوی ملی فراگیر با هدف دستیابی به آشتی ملی فراگیر هموار می کند.

قطر نیز در ماه مارس گذشته میزبان تیم مذاکره کننده چاد بود.

لازم به ذکر است که بر اساس توافق صورت گرفته، شورای انتقالی نظامی و گروه‌های نظامی دست از درگیری مسلحانه برخواهند داشت و تمامی امضاکنندگان این موافقت‌نامه دست به هیچ گونه اقدام خصمانه یا تلافی جویانه قومی و سیاسی نمی‌زنند.

همچنین، همه طرف ها متعهد به کنار گذاشتن درگیری های مسلحانه داخلی و خارجی هستند و مذاکرات آتی بین جناح های چادی شامل اصلاح ساختاری ارتش، ایجاد دولت آشتی ملی و ایجاد کمیته قانون اساسی خواهد بود.