دندانپزشکی کودکان چیست؟

مراقبت از دهان و دندان کودک با مراقبت از دندان بزرگسالان متفاوت است. اگرچه شباهت های قابل تشخیصی وجود دارد، اما نباید کودک را با یک بزرگسال جوان اشتباه گرفت. دندانپزشکی کودکان از دوران نوزادی تا نوجوانی را دندانپزشکی کودکان می نامند. این رشته تخصصی دندانپزشکی در گذشته در ایالات متحده به نام دندانپزشکی یا در برخی از کشورها مانند انگلستان دندانپزشکی شناخته می شد.

تفاوت های اصلی بین دندانپزشکی و دندانپزشکی کودکان چیست؟

تفاوت در این واقعیت نهفته است که کودکان هنوز در حال رشد هستند یا به بلوغ جسمی می رسند، در حالی که رشد بزرگسالان کامل شده است. به طور متوسط ​​اولین دندان های نوزاد در حدود هشت ماهگی ظاهر می شود. تا زمانی که بچه ها دو سال و نیم شوند، باید برای اولین ملاقات با دندانپزشک خود آماده باشند.

همچنین عادت هایی در کودکان وجود دارد که سلامت دهان و دندان آنها را تهدید می کند. یک مثال خوب در این مورد مکیدن شست است. چنین عاداتی دیگر در بزرگسالان وجود ندارد.

یکی دیگر از بخش های مهم دندانپزشکی کودکان، توصیه های تغذیه ای است که پزشکان به بیماران خود می دهند. بچه‌ها که بچه هستند، به سهم خود از شیرینی‌هایی که در نهایت منجر به پوسیدگی و پوسیدگی دندان می‌شود، می‌خورند. این یکی از دلایلی است که کودکان دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه می کنند. علاوه بر این، دندانپزشکان اطفال می توانند روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به آنها آموزش دهند.

برخی از کودکان با ناتوانی به دنیا می آیند یا در بزرگسالی دچار ناتوانی می شوند. اینها ممکن است ماهیت فیزیکی، ذهنی یا روانی داشته باشند. رسیدگی به این موارد بخشی از دندانپزشکی اطفال به نام دندانپزشکی با نیازهای خاص است. این گسترش رشد و توسعه ای است که دندانپزشکان اطفال در طول آموزش خود متحمل می شوند.

دیدن کودکانی که پس از اولین مراجعه خود به دندانپزشک می‌ترسند که برگردند بسیار رایج است. این به این دلیل است که تصور آنها باعث ایجاد ترس می شود. این ممکن است منجر به ترس غیر منطقی شود و کودک حداقل تمایلی به مراجعه مجدد به دندانپزشک ندارد. مطب یا کلینیک دندانپزشکی معمولی دوستدار کودک نیست و از نظر آنها مکانی نسبتاً ترسناک پر از ابزار شکنجه به نظر می رسد.

چند روش رایج در دندانپزشکی کودکان چیست؟

برخی از رایج ترین اقدامات در دندانپزشکی اطفال معاینات دهانی نوزادان است. بخش جدایی ناپذیر این ارزیابی کودک و مادر از نظر حساسیت آنها به پوسیدگی دندان است. همچنین در مورد برخی عادات کودک که بر بهداشت دهان تاثیر می گذارد، مانند استفاده از پستانک و مکیدن شست، توصیه هایی به شما داده می شود.

مراقبت های پیشگیرانه دندان نیز انجام می شود. این شامل فلوراید تراپی، مسواک زدن و توصیه هایی در مورد تغذیه مناسب است که سلامت دهان را ارتقا می دهد. ارزیابی و اطمینان از اینکه بایت به درستی رشد می کند و دندان ها مستقیم رشد می کنند از دیگر وظایف مهم دندانپزشک اطفال است. آسیب های دندانی مانند شکستگی دندان و شکستگی دندان نیز درمان می شوند.

مشکلات دهان و دندان مانند بیماری لثه، زخم های دهان، حفره ها، بیماری های لثه و نقایص تشخیص داده شده و درمان می شوند. اگر این مداخله به موقع انجام شود، می توان از تشدید این مشکلات جلوگیری کرد. سایر بیماری ها نیز می توانند بر دهان و دندان تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، دیابت، آسم، نقایص مادرزادی قلب، اختلال کمبود توجه/بیش فعالی، تب یونجه و بسیاری موارد دیگر با برخی از بیماری های دهان مرتبط هستند و باید زود درمان شوند.

مهمترین مزیت دندانپزشکی کودکان چیست؟

یکی از محورهای اصلی دندانپزشکی اطفال، ایجاد یک تجربه لذت بخش برای کودک ویزیت دندانپزشک است. این به آنها کمک می کند تا مشکلات بهداشت دهان و دندان را زودتر شناسایی و درمان کنند. اسباب‌بازی‌ها، رنگ‌های روشن، شخصیت‌های کارتونی و تجهیزات استتاری مناسب برای کودکان در مطب دندانپزشکی کودکان رایج است.

اگر کودک به عنوان مکانی دلپذیر به مطب دندانپزشکی مراجعه کند، مرتباً به آن مراجعه می کند و می بیند که آنجا جایی است که مشکلات دردناک دندان در آن حل می شود. سپس آنها این و دندانهای سفید مرواریدی زیبای خود را تا بزرگسالی خواهند برد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر