دست جشنواره برلین به کارگردان سرشناس و مشهور جهانرسانه های آلمانی گزارش دادند که جشنواره بین المللی فیلم برلین در دوره آتی فیلم جدیدی از «رومن پولانسکی» را به نمایش نخواهد گذاشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از ورلد آوریل، در حالی که پیش بینی می شود فیلم جدید این کارگردان فرانسوی-لهستانی به نام «قصر» در دوره جدید جشنواره برلین در سال ۲۰۲۳ رونمایی شود، پایگاه خبری آلمانی «BR24» در گزارشی از علاقه مندی برلیناله خبر داد. . در این فیلم نشان داده نشده است.

شکست جشنواره برلین برای فیلم جدید پولانسکی در سن ۸۹ سالگی، سال ها اتهامات سوء اخلاقی را علیه نویسنده و کارگردان مطرح کرده است. به همین دلیل کارشناسان معتقدند جشنواره برلین به دلیل ترس از واکنش های منفی، نمایش فیلم را محدود خواهد کرد.

از سوی دیگر، پولانسکی شرایط مناسبی برای ارائه فیلمش در فرانسه که تابعیت دارد را ندارد و تیری فرمو، مدیر جشنواره فیلم کن، در صورت پذیرفته شدن فیلم جدید پولانسکی در کن، ممکن است با خیلی ها روبرو شود. واکنش منفی رخ داد.

گفته می شود که فیلم جدید «قصر» یک کمدی سیاه درباره یک مهمانی شب سال نو در آغاز هزاره در هتلی شیک در گستاد، سوئیس است.

پولانسکی، تهیه کننده فیلم هایی چون «پیانیست» و «محله چین»، ۴۰ سال است که در پاریس زندگی می کند. پس از اعتراف به تجاوز جنسی در سال ۱۹۷۷، او ۴۲ روز را در زندان ایالتی کالیفرنیا گذراند و بعدا آزاد شد، اما زمانی که قاضی در سال ۱۹۷۸ تلاش کرد پرونده او را دوباره باز کند، مجازات طولانی‌تری دریافت کرد. به فرانسه گریخت. برای صادرات

او در سال ۲۰۰۹ در سوئیس دستگیر شد و ۱۰ ماه را در حبس خانگی گذراند، اما دولت سوئیس در نهایت درخواست دولت آمریکا برای استرداد پولانسکی را رد کرد و او را آزاد کرد.

چندی پیش، اتهامات جنسی جدیدی علیه پولانسکی مطرح شد.

چند سال پیش، آکادمی اسکار، رومن پولانسکی را از عضویت در سازمان سینمایی حذف کرد و اعلام کرد که این تصمیم برای ارتقای استانداردهای اخلاقی اتخاذ شده است که اعضا را ملزم به حمایت از ارزش‌های آکادمی و احترام به کرامت انسانی می‌کند.