در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزی پروری، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته، دکتر ساداتی نژاد گفت: کشور پتانسیل های زیادی در تولید محصولات ماهی دارد.


وزیر جهاد کشاورزی گفت: باید به جای محدود کردن صید، سرمایه گذاری در بخش را افزایش دهیم تا نشاط، امید و سرمایه گذاری در بخش افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار مالی خبرگزاری پول بانک، دکتر. افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین المللی آبزی پروری، آبزی پروری، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته با حضور سید جواد ساداتی نژاد
معین الدین سعیدی وزیر جهاد کشاورزی، نماینده سیستان و بلوچستان، حسینی
رئیس انجمن شیلات ایران، جعفری، دبیر شورای عالی صنایع دریایی کشور و جمعی از اصحاب رسانه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد.

خالی

دکتر. سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزی پروری، پرورش ماهی، غذاهای دریایی و صنایع وابسته، گفت: سیدجواد ساداتی نژاد گفت: ارزش افزوده در بخش آبزی پروری نسبت به سایر پروتئین ها مانند مرغ و گوشت بیشتر است.

وی افزود: اگرچه کشور برای تولید این نوع محصولات مناسب است، اما هنوز کارهای زیادی وجود دارد که انجام نشده و باید انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: متأسفانه هنوز وضعیت خوبی در زمینه مصرف این نوع فرآورده های ماهی در کشور نداریم و شاید دلیل آن این باشد که در زمینه طعم، فرآوری، پخت و پز آنها بیشتر کار نکرده ایم. ترویج.”

وی با بیان اینکه کشور ظرفیت های زیادی در تولید محصولات ماهی دارد، گفت: همچنان از آنچه باید انجام دهیم عقب هستیم و باید کارهای مهم تری در این زمینه انجام شود.

ساداتی نژاد به عنوان نمونه به شترمرغ اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه ما بزرگترین تولید کننده دنیا هستیم، اما بسیاری از خانوارها نوع پخت و پز و انواع غذاهایی که از آن می توان تهیه کرد را نمی شناسند و این نشان دهنده نیاز به چیزی است. در این زمینه انجام شود..

وزیر جهاد کشاورزی به تولید کم شیلات در استان های ساحلی اشاره کرد و گفت: تولید محصولات دریایی در استان های داخلی بیشتر از استان های ساحلی است که نشان می دهد در استان های ساحلی کم کار داریم.

وی با اشاره به توصیه ها و کارهایی که باید در حوزه شیلات انجام شود، گفت: باید سرمایه گذاری در این بخش را بدون محدودیت صید افزایش دهیم، این نشاط، امید و سرمایه گذاری در بخش است و سهم رشد خواهد کرد.

ساداتی نژاد افزود: ۱۲ هزار صیاد غیرمجاز به دلیل محدودیت های صید طی چند سال گذشته در کشور وجود دارد و این راه حل منطقی نیست.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به لزوم افزایش سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه ۱۱.۷ درصد تولید ناخالص کشور توسط بخش کشاورزی تامین می شود، حداکثر سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ۴ درصد است و این نسبت بالا است. در بخش شیلات کمتر وجود دارد.

وی افزود: تلاش ما این است که سرمایه گذاری را از سایر بخش ها به سمت شیلات سوق دهیم چرا که معتقدیم ارزش افزوده در این بخش، تولید را متحول خواهد کرد.

ساداتی نژاد گفت: شیلات باید رواج بیشتری پیدا کند، درست است که ۹۸ درصد بخش کشاورزی خصوصی و مردمی است اما در حوزه شیلات همچنان درصد پایین است.

وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم حمایت و تقویت شرکت های دانش بنیان در حوزه شیلات تاکید کرد و گفت: با توجه به پتانسیل و استعدادهای بالقوه در این بخش، باید از بخش کشاورزی حمایت بیشتری شود.

خالی

معین الدین سعیدی نماینده سیستان و بلوچستان

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه معین الدین سعید نماینده سیستان و بلوچستان

فرار سرمایه گذاران به دلیل بروکراسی پیچیده در حوزه شیلات، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید روند تسهیل سرمایه گذاری در حوزه شیلات را تقویت کند چرا که بسیاری از سرمایه گذاران با این موانع مواجه هستند و از کار خود منصرف می شوند.

وی به بیان خاطره ای از فارغ التحصیلی خود در مالزی پرداخت و گفت: در آن کشور مراحل فارغ التحصیلی در ۳ دقیقه از طریق دستگاه خودپرداز انجام می شود، اما در بسیاری از دانشگاه ها گاهی سه ماه طول می کشد و مشکل همین است. بخش تولید.

سعیدی بیان کرد: کشور ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر ساحل دارد که نشان می دهد از نظر امنیت غذایی و تامین فرآورده های ماهی نباید مشکل داشته باشیم اما با میانگین تولید جهانی فاصله قابل توجهی داریم.

وی با خوش بینی به اقدامات دولت سیزدهم و وزارت جهاد کشاورزی گفت: این دولت اقدامات خوبی در حوزه آبزی پروری انجام داده و اقدامات بسیار موثری در صنعت آبزی پروری ارائه کرده است که می تواند تولید را در این بخش متحول کند. “

نماینده سیستان و بلوچستان همچنین از پایین بودن مصرف سرانه ماهی در کشور انتقاد کرد و گفت: سرانه مصرف ماهی و میگو در دنیا ۲۵ کیلوگرم است اما این رقم نصف آن و ۱۳ کیلوگرم است.

خالی

حسینی رئیس انجمن شیلات ایران

حسینی رئیس موسسه شیلات ایران در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: زیرساخت های شیلات کشور باید در راستای تولید و اهداف تعیین شده باشد.
وب افزود: باید بودجه و نیروی کافی برای انجام وظیفه انقلابی که در یک جمله در نظر گرفته شده در دسترس و مناسب باشد.

حسینی پیشنهاد کرد: اداره دریایی ویژه ایجاد شود زیرا حوزه های این اداره کاملا تخصصی است و به صورت متعارف قابل تولید نیست.

رئیس انجمن شیلات ایران با اشاره به خالی بودن پست های زیادی در این سازمان گفت: ۶۰ درصد پست های موجود در این ساختار تولیدی همچنان خالی است و نیاز به جذب نیروهای جدید است.

وی ابراز امیدواری کرد: با وجود موانع و مشکلات به برنامه های مندرج در اسناد بالادستی برسند.

جافری، دبیر شورای عالی صنایع دریایی کشور
جعفری دبیر شورای عالی صنایع دریایی کشور در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به امضای تفاهم نامه با این شرکت برای جایگزینی موتورهای فرسوده کشتی ها و شناورها اشاره کرد و گفت: تنظیم موتور می تواند موجب صرفه جویی شود. . مصرف سوخت و روغن تا ۴۰ درصد را پوشش می دهد که معمولاً هزینه اصلی تولید است.

جعفری در تشریح قرارداد با این شرکت گفت: بر اساس این قرارداد ۱۵۰۰ فروند کشتی و شناور با موتورهای جدید جایگزین می شود.

دبیر شورای عالی صنایع دریایی کشور به مصوبه دیگر شورای عالی صنایع دریایی کشور اشاره کرد و گفت: شناورهای فرسوده و چوبی با هماهنگی تعاونی های صیادی و صیادی ساماندهی می شوند.

وی افزود: روال کار به این صورت است که در قالب تعاونی های صیادی معرفی و کشتی ها و شناورهای این تعاونی ها اصلاح و بهسازی می شود.

هودی، مدیر عامل شرکت ماهیگیری (خصوصی)

هودی مدیرعامل یک شرکت صیادی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به اهمیت آبزی پروری در ارتقای امنیت غذایی کشور اشاره کرد و گفت: ظرفیت های زیادی در این بخش وجود دارد اما برخی از آنها مغفول مانده است.

هودی افزود: زنجیره ارزش شکیل مهمترین فعالیت در این بخش است که البته شرکت های زیادی این کار را انجام داده اند اما باید انجام شود.

وی تاکید کرد: با اعمال مدیریت و سیاست های جدید می توان برنامه تامین غذای مزرعه به سفره را در حوزه آبزی پروری اجرا کرد.

خالی

بر اساس این گزارش، ششمین نمایشگاه بین المللی آبزی پروری، آبزی پروری، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته در فضای ۴۷۰۰ متر مربعی نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد.

این نمایشگاه در دو سالن با حضور ۱۱۲ شرکت داخلی در ۹۲ غرفه برگزار می شود.

خالی

لازم به ذکر است ششمین نمایشگاه بین المللی آبزی پروری، آبزی پروری، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته از تاریخ ۸ آبان لغایت ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۱ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود. ۱۱۲ شرکت در این نمایشگاه حضور دارند و علاقمندان می توانند از ساعت ۹ صبح تا ۱۵ از این نمایشگاه بازدید کنند.

خبرنگار: کروش جم

خالی

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای