در طبیعت

آیا فکر می کنید با مطالعه حیوانات و رفتار آنها می توانیم چیزی در مورد خود یاد بگیریم؟ توجه داشته باشید که انسان و شامپانزه چه مشترکاتی دارند.

اکنون ۲۵ سال است که جین گودال در گومبه، تانزانیا، شامپانزه ها را مطالعه می کند. این در حال حاضر طولانی ترین پروژه در حال اجرا در مورد حیواناتی است که در طبیعت زندگی می کنند. با این حال، او قصد دارد تا پایان عمر به تحقیقات خود ادامه دهد، زیرا شامپانزه ها می توانند تا ۵۰ سال زندگی کنند. به این ترتیب، او امیدوار است که پیشرفت یک نسل کامل از شامپانزه ها را از تولد تا مرگ زیر نظر داشته باشد.

شگفت‌انگیزترین کشف در سال‌های اولیه تحقیق او استفاده از ابزار شامپانزه بود. به عنوان مثال، آنها شاخه های کوچکی را در سوراخ درختان کاشتند تا حشرات را برای خوردن استخراج کنند. قبل از این کشف، مردم بر این باور بودند که شامپانزه ها برای استفاده از ابزار به اندازه کافی باهوش نیستند. تمایز دیگری بین شامپانزه ها و انسان ها حذف شده است.

البته شباهت های زیادی وجود دارد که به راحتی می توان به آنها پی برد. شامپانزه ها مانند انسان ها می بوسند و در آغوش می گیرند. علاوه بر این، آنها خودآگاه هستند و می توانند خود را در آینه تشخیص دهند، کاری که سایر حیوانات نمی توانند انجام دهند. دیده می شود که روابط خانوادگی قوی وجود دارد، و حتی در دوران نوجوانی شامپانزه ها زمانی که خود را در مشکل می یابند به مادرشان باز می گردند! علاوه بر این، به نظر می رسد شامپانزه ها نوعی زبان ساختار یافته دارند که با آن می توانند تعدادی از مفاهیم انتزاعی را بیان کنند.

با این حال، همه چیز در مورد شامپانزه ها گرم و دنج نیست. با شروع در اوایل دهه ۱۹۷۰، جین گودال متوجه جنگ طولانی مدتی شد که توسط گروهی از شامپانزه ها با “قبیله” دیگری که چند سال قبل از آن جدا شده بودند، به راه انداختند. این مشاهدات درک او را از شامپانزه ها تغییر داد و باعث شد در چشمان آنها به انسان نزدیک تر به نظر برسند. انسان‌ها همیشه به‌عنوان ظالم‌ترین حیوانات در نظر گرفته می‌شوند، و این چیزی است که ما را منحصربه‌فرد کرده عادت ما به جنگیدن با یکدیگر است. جنگ شامپانزه ها نشان داد که اینطور نیست.

به نظر می‌رسید که هیچ دلیلی برای درگیری جز خصومت طبیعی بیگانگان وجود نداشته باشد. اگرچه نرهای جوان‌تر پرخاشگرترین گروه بودند، اما گاهی اوقات یک زن تنها پرخاشگر به آنها ملحق می‌شد. هیجان و لذت تجربه شده توسط جین گودال بسیار شبیه به آنچه توسط انسان های درگیر در جنگ یا فعالیت های جنایی به نمایش گذاشته شده بود.

با وجود این واقعیت که یک شیر ممکن است گورخری را برای غذا بکشد یا با گاو نر بجنگد تا تسلط خود را بر گله نشان دهد، این “قانون جنگل” را باید از رفتار شامپانزه ها متمایز کرد. گفته می شود که جنگ عامل اصلی توسعه سازمان اجتماعی بشر و انتخاب قوی ترین و باهوش ترین آنها بوده است. جین گودال فکر می کند که ممکن است این را در اوایل توسعه آن دیده باشد.

در طول جنگ، برخی از زنان، طرف بازنده را ترک کردند تا به متجاوزان بپیوندند. اگرچه آنها پذیرفته شدند، اما یکی از بچه های آنها اجازه زندگی نداشت، که این یک الگوی رایج در سایر حیوانات است و فرزندخواندگی کودکان از یک گروه بیگانه در گونه هایی غیر از انسان ناشناخته است. با این حال، شامپانزه‌های مسن‌تر ممکن است در صورت مرگ مادر، برادران یا خواهران کوچک‌تر را به فرزندی قبول کنند.

این ممکن است به ما کمک کند تا بفهمیم چرا فرزندپروری تدریجی شکست می‌خورد و ایجاد خانواده‌های مصنوعی چقدر دشوار است. کتک زدن کودک در مورد ناپدری و ناتنی بیشتر رایج است. پذیرش کودکانی که مال خودشان نیستند برای اکثر مردم بسیار دشوار است.

گودال در حال حاضر در حال مطالعه این است که چگونه تجربیات اولیه با شامپانزه های جوان در زندگی بعدی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد – به ویژه اینکه چگونه یک شامپانزه که مادرش ضعیف است به یک مادر بد تبدیل می شود. تحقیقاتی مانند این ممکن است سرنخ هایی در مورد رفتار و انگیزه انسان به ما بدهد. او می نویسد: “از آنجایی که شامپانزه ها پیچیدگی کمتری دارند، مطالعه این اثرات آسان تر است. زخم های دوران کودکی کمتر قابل توجه هستند زیرا انسان ها یاد می گیرند چگونه احساسات خود را پنهان کنند.”

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر