در روند عادی سازی روابط تل آویو-ریاض فقط مسئله زمان مطرح است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، یک خاخام صهیونیست ادعا کرد که در روند عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی فقط مسئله زمان مطرح است.

فلسطین الیوم به نقل از کانال هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی افزود: خاخام «استیون بورگ» که اخیراً به همراه تاجران صهیونیست از بحرین و عربستان سعودی دیدن کرده است، پادشاهی عربستان را شگفت انگیز توصیف کرد و گفت که او کشوری را مشاهده می‌کند که با جامعه تجاری که می‌خواهند از نفت دور شوند، برای رسیدن به یک وضعیت اقتصادی بهتر در حال حرکت به جلو است.

وی افزود: در حالی که ریاض هنوز توافق نامه صلح ابراهیم را برای عادی سازی روابط با اسرائیل امضا نکرده است، افرادی که در عربستان با آنها صحبت کردم گفتند که این عادی سازی فقط مسئله زمان است.

خاخام برگ ادامه داد: عادی سازی روابط ریاض- تل آویو ممکن است دو سال طول بکشد. جامعه عربستان جامعه‌ای محافظه کار است و آنها باید کشور را به جلو ببرند، اما خلاصه کلام این است که ایران موضوع مشترک همه است. سعودی‌ها به اطراف نگاه می‌کنند و می‌گویند اسرائیل واقعاً مکانی است که می‌توانیم از آن سود اقتصادی ببریم.

این در حالی است که همزمان با گزارش منابع عبری درباره حضور تیم همراه معاون وزیر دفاع عربستان سعودی و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در هتلی مشترک در آمریکا، منابع عبری از فرود یک هواپیما در تل‌آویو پس از برخاستن از عربستان سعودی خبر دادند.

بنا بر این گزارش، این هواپیما ابتدا توقفی کوتاه در امان پایتخت اردن داشته و سپس به مسیر خود به سمت تل‌آویو ادامه داده است. سال‌ها بود که شایعاتی مبنی بر وجود روابط پشت پرده میان اسرائیل و عربستان به گوش می‌رسید، اما سعودی‌ها این موضوع را قویاً تکذیب کردند.

گفتنی است در اواسط سپتامبر ۲۰۲۰، امارات و بحرین توافقنامه‌هایی را برای عادی سازی روابط با اشغالگران موسوم به «توافق ابراهیم» در یک مراسم رسمی به میزبانی کاخ سفید در واشنگتن امضا کردند.