دادگاه فنلاند ۳ روزنامه نگار را تحت تعقیب قرار داد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه روزنامه نگار فنلاندی در دادگاهی در هلسینکی پایتخت فنلاند به اتهام «انتشار اطلاعات طبقه بندی شده» محاکمه خواهند شد.

به گزارش رویترز، دو روزنامه نگار روزنامه هلسینگین صنومت، از جمله دبیر سابق آنها، متهم به انتشار «اسناد و اسرار ملی» در سال ۲۰۱۷ هستند، اما آنها این اتهامات را رد کرده و می گویند که هیچ اشتباهی مرتکب نشده اند.

اگر این سه روزنامه نگار در دادگاه امروز مجرم شناخته شوند به ۴ ماه تا ۴ سال محکوم خواهند شد.

کوویس نیامی، سردبیر این روزنامه که به دلیل بی اساس بودن اتهامات در این پرونده تبرئه شد، درباره اتهامات اعلام شده به همکارانش می گوید: به ازای هر جمله گزارشی که منتشر کردیم، می توانیم ثابت کنیم که اطلاعات قبلاً وجود داشته است. . انتشار گزارش ما در وب سایت ها و کتاب ها موجود است. نمی توان گفت که اطلاعات عمومی محرمانه و محرمانه است.

هانانه آهو، رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران فنلاند با بیان اینکه «تهدید زندان منجر به خودسانسوری می‌شود» افزود: این موضوع پرونده را مشکل‌ساز می‌کند و چالش این است که بیشتر مراحل قانونی پرونده پشت درهای بسته انجام شده است. . اگر این روزنامه نگاران مجرم شناخته شوند، با دادگاه بحث می کنیم که بر چه اساسی آزادی بیان آنها محدود شده است.

به گزارش رویترز، چنین موردی در فنلاند غیرعادی است، زیرا سال ها فنلاند یکی از اولین کشورها در گزارش سالانه آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز بوده است، اما به گفته انجمن مطبوعات، موضع فنلاند تا حدودی مقصر است. فایل است. حالا پایین.