خواب و خلاقیت

در زندگی من، خواب شماره یک راه است که می توانم مراقبت از خود را تقویت کنم و خودم را تغذیه کنم یا مراقبت از خود را شکست دهم و انرژی، آرامش و بهره وری ام را در یک شات کاهش دهم.

وقتی استراحت می کنم در برابر استرس مقاوم تر هستم. بدن من انعطاف‌پذیرتر و مایل به کار است، سرم شفاف‌تر و متمرکزتر است، احساس شادی و آرامش بیشتری دارم و با خودم و دیگران مهربان‌تر هستم.

از طرف دیگر وقتی بیش از حد خسته هستم – بدن و احساساتم شکننده تر می شوند. چرخش‌های غیرمنتظره می‌توانند من را به طوفان تیززی بفرستند، ذهنم مه آلود است و احتمال اینکه با شما یا من مهربان باشم بسیار کمتر است.

من این را می دانم. من مدتی است که این را می دانم. بنابراین، شما فکر می کنید که من دائماً به اندازه کافی می خوابم تا مطمئن شوم که سناریوی اول همیشه اتفاق می افتد، درست است؟ بالاخره من “مربی خودمراقبتی” هستم، مراقبت از خود من باید کامل باشد، درست است؟

خوب…….نه خیلی.

علاوه بر نوشتن در مورد خواب، باید به مفهوم دیگری از خودمراقبتی در اینجا اشاره کنم – تا توضیح دهم که چرا امروز من کمی بدبین هستم. مفهوم SELF-SABOTAGE است.

تعریف فرهنگ لغت از خرابکاری عبارت است از “عمل یا فرآیندی که تمایل به مختل کردن یا آسیب رساندن دارد” یا “براندازی عمدی”. چرا باید خودمان را خراب کنیم؟ این یک پاسخ پیچیده است. و یکی ساده. ما انتخاب می کنیم.

گاهی اوقات تصور تغییر، رشد یا انتخاب آگاهانه آنقدر ترسناک است که ما عمدا تلاش های خود را مختل می کنیم. ما هر دقیقه هر روز انتخاب می کنیم. زندگی ما به خودمان بستگی دارد. اینها افکار ترسناکی هستند. و انجام کارها به روشی که همیشه انجام داده ایم، احساس امنیت و آرامش می کند.

می دانم که اگر یک شب راحت بخوابم، احساس خیلی بهتری خواهم داشت. و گاهی به هر دلیلی “احساس خوب” را انتخاب نمی کنم.

و هنگامی که عشق به خود و عقل سلیم برنده شد و من بتوانم کاری را که برای داشتن یک خواب خوب باید انجام دهم، انجام دهم، پاداش می‌گیرم.

جدای از فوایدی که قبلاً به آنها اشاره کردم، خواب خوب شبانه نیز می‌تواند پاداش‌های خاصی برای ما داشته باشد. چند ماه پیش به مقاله ای برخوردم با عنوان “آیا خواب خوب شما را باهوش تر می کند؟” (www.msnbc.com، در بخش “سلامت”). این مقاله یک پروژه تحقیقاتی در حال انجام در دانشگاه لوبک در آلمان را تشریح کرد که نشان می‌دهد خواب خوب نه تنها ما را در حل مسئله باهوش‌تر و بهتر می‌کند، بلکه خلاق‌تر نیز می‌کند!

این مقاله اشاره می‌کند که «تاریخ مملو از حوادثی است که هنرمندان و دانشمندان پس از دوره‌های طولانی ناامیدی بیدار شده‌اند تا برجسته‌ترین مشارکت‌های خود را انجام دهند».

به عبارت دیگر، زمانی که ما در ساعات قبل از خواب با مشکلی دست و پنجه نرم می کنیم، مغز ما در واقع در حین خواب به کار روی مشکل ادامه می دهد و پاسخ ممکن است صبح “بیرون بیاید”!

بنابراین، هر چه خواب طولانی‌تر و آرام‌تری داشته باشیم، زمان بیشتری برای «مغز خواب» ما وجود دارد تا روی مشکلی که «مغز بیدار» ما با آن دست و پنجه نرم می‌کند کار کند.

این مربوط به تمرین معنوی رایج دعا کردن، قبل از خواب، برای حل یک مشکل، یا تمرین خودیاری نوشتن یک سوال روی یک تکه کاغذ و انداختن آن زیر بالش قبل از خواب است.

پس چه چیزی شما را از داشتن یک خواب راحت باز می دارد؟ چگونه تلاش های خود را خراب می کنید؟ بیش از حد کار؟ تلویزیون؟ گشت و گذار در اینترنت یا بازی؟ غذا، نوشیدنی یا مواد دیگری که خواب را سخت می کند؟ عادات خواب نامنظم؟

در اینجا پنج موردی است که برای من برای داشتن یک خواب خوب بهتر کار می کند.

۱. یک ساعت قبل از اینکه بخواهم بخوابم، کامپیوتر و تلویزیون را خاموش کنم. این به من زمان می دهد تا آرام شوم، افکارم را آرام کنم و خودم را برای خواب آماده کنم.

۲. در آخر هفته ها زود از رختخواب بلند شوید. این بدان معناست که من تا دیر وقت بیدار نمی مانم یا در تعطیلات آخر هفته زیاد نمی خوابم. سعی می‌کنم زمان خواب و بیدار شدنم را حدود یک ساعت از کاری که در طول هفته انجام می‌دهم حفظ کنم. در غیر این صورت من نیمی از هفته را صرف تنظیم مجدد می کنم و زندگی خیلی کوتاه است!!

۳. ترک کافئین. حتی قبل از اینکه کاملاً آن را کنار بگذارم، واقعاً مجبور بودم کافئین خود را محدود کنم و “فقط بگویم نه” هر زمان بعد از حدود ساعت ۵ بعد از ظهر، در غیر این صورت کافئین روی خواب من آن شب تأثیر می گذاشت.

۴. تکنیک های تنفس و سایر تمرینات آرامش بخش. فقط چند دقیقه نفس عمیق می تواند مرا آرام کند و بلافاصله بخوابم.

ساده ترین نکات تمرکز بر تنفس از شکم (تنفس دیافراگمی) و تمرکز بر بازدم های طولانی است (بازدم با سیستم عصبی پاراسمپاتیک مرتبط است که مسئول آرامش است).

۵. تنظیم صحنه با موسیقی. من از موسیقی هم زمانی که در حال خم شدن و آماده شدن برای رختخواب هستم و هم زمانی که می خواهم بخوابم استفاده می کنم. من برای پیدا کردن موسیقی که بهترین کار را برای من انجام می دهد آزمایش کرده ام. بدیهی است که این یک انتخاب کاملا فردی است.

من موسیقی دستگاهی یا آوازی را توصیه می‌کنم که یا بدون کلام باشد یا به زبانی خوانده شود که شما نمی‌فهمید (بنابراین وقتی سعی می‌کنید به خواب بروید، از نظر ذهنی درگیر کلمات نباشید). سازهای بادی (من فلوت شاکوهاچی را دوست دارم) خوب هستند زیرا نفس ها و مکث های طبیعی که نوازنده انجام می دهد می تواند بازتاب تنفس عمیق و آهسته شما باشد.

آیا تا به حال صبح (یا نیمه شب!) با راه حلی برای یک مشکل، یک ایده جدید برای یک آهنگ یا جرقه خلاق دیگری از خواب بیدار شده اید؟ به نظر می رسد کار یک خواب خوب شبانه است!

این مقاله در ابتدا در وب سایت Muse Songwriter’s Resource (ژانویه ۲۰۰۵) http://www.musesmuse.com منتشر شد.

(ج) حق چاپ ۲۰۰۵، خدمات مربیگری واقعی.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر