خسارت اصفهان بر اثر انتقال آب چقدر بود؟ انتقال آب دوباره اتفاق می افتد! آیا بین زینه رود و اصفهان چیزی باقی مانده است؟ (فیلم)


انتقال و برداشت آب زینده رود به معنای مرگ نهایی این رودخانه است. همانطور که رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از طریق تونل کوهرنگ ۳ که هنوز به بهره برداری نرسیده کمکی به وضعیت نمی کند.

کیفیت پایین

کیفیت خوب

عصر ایران; حسن ظاهری – تا به امروز هر چقدر آب به زینده رود منتقل شده، هیچ سودی برای اصفهان نداشته و نه تنها زینه رود روز به روز در حال خشک شدن است، بلکه تالاب های دامداری و کشاورزی شرق اصفهان نیز از بین رفته است. اکنون سد زینده رود دیگر نمی تواند تمام نیازهای آبی تعریف شده از بالادست تا پایین دست رودخانه را برآورده کند. اما تصور کنید این بار به جای انتقال آب از زینده رود، از آن برداشت کنند. مثل اتفاقی که برای انتقال آب به یزد افتاد و سالانه حدود ۶۰ میلیون مترمکعب آب از جاده زاینده از اصفهان به یزد می رود.

دو دهه است که اصفهان و چهارمحال بختیاری بر سر آب زاینده رود اختلاف دارند. اصفهانی ها معتقدند آب قسمت پر پیچ و خم زاینده رود به باغ های چهارمحال بختیاری لوله کشی می شود و چهارمحال و بختیاری همواره این موضوع را تکذیب کرده و می گویند از اینجا گرفته شده است. بر اساس الزامات تعریف شده برای استان زاینده رود. انجام می دهند اما حالا چهارمحال و بختیاری نگران اتفاق جدیدی است. او می گوید تونل گلاب دو مسیر رودخانه را تغییر می دهد. یعنی به جای مسیر ۱۸ میلیون ساله آب زینده رود، از طریق تونلی خارج از چهارمحال و بختیتری به سد چم آسمان در استان اصفهان منتقل شود و به این ترتیب بحران آب در استان اصفهان حل شود. . در واقع این اقدام احتمالاً مسیر بالادست رودخانه را مسدود می کند. البته این ادعای چهارمحال و بختیاری همواره از سوی استان اصفهان رد شده است که می گوید مسیر طبیعی زاینده رود هرگز مورد تعرض قرار نمی گیرد. اصفهان می گوید وظیفه گلاب دو آبرسانی به بخش هایی از استان اصفهان است. این به معنای شارژ مجدد آب های حاصلخیز زینه رود است.

جریان رودخانه چه تغییر کند یا نه، انتقال و برداشت آب زینده رود به معنای مرگ نهایی این رودخانه است. همانطور که رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از طریق تونل کوهرنگ ۳ که هنوز به بهره برداری نرسیده کمکی به وضعیت نمی کند. از تونل های انتقال قبلی استفاده نمی شد. حال باید نگران باشیم که اگر هنوز آب در رودخانه نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد و چه عواقبی در پی خواهد داشت. یکی از آن پیامدها، بدتر شدن وضعیت غرق شدن و فروچاله‌های اصفهان است که احتمالاً از داخل شهر سرچشمه می‌گیرند. اما عواقب آن بسیار بد خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با آینده یکی از مهم ترین شهرهای ایران که با مشکلات آب دست و پنجه نرم می کند، این گزارش را ببینید.

پیشنهاد می کنیم این گزارش ها را نیز بررسی کنید

اصفهان در حال بلعیده شدن زمین است: احتمال خالی شدن شهر تا ۹ سال آینده / فروچاله ها همه جا / شکاف های خطرناک در میراث جهانی اصفهان (فیلم)

تصاویری ترسناک از اصفهان که مسئولان نمی خواهند باور کنند/ وقتی دو دهه تصمیمات احساسی مدیران ۱۸ میلیون سال تلاش طبیعت را نابود می کند (فیلم)

در همان مسیر زاینده رود تا خشک شدن / بزرگ ترین رودخانه مرکز ایران را چه کسانی و به چه منظوری خشک کردند؟ (فیلم)