خداحافظی انجمن صنفی کشور با پدرخوانده ها


خداحافظی انجمن صنفی کشور با پدرخوانده ها

بسیاری از اعضای فعلی اتحادیه های صنفی به دلیل تبصره ۱ بند ۲۲ قانون تشکل های صنفی مبنی بر اینکه افرادی که دو یا چهار دوره متوالی در هیئت مدیره یک اتحادیه عضویت داشته اند، مجبور به خداحافظی از اصناف شده اند. شرایط جایگزین واجد شرایط رقابت برای دور بعدی نیستند. .

– اخبار مالی –

به گزارش خبرنگار مالی خبرگزاری تسنیم ، انتخاب اتاق اصناف و ترکیب هیئت رئیسه آن همواره مهمترین موضوع در جامعه صنفی که یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می دهند، مطرح بوده است. از خانواده های صنفی بر این اساس داوطلبان کرسی های هیئت مدیره اتاق اصناف شهرستان ها باید ابتدا در انتخابات هیئت مدیره دارندگان پروانه صنفی شرکت کنند. در صورت عضویت در هیئت مدیره اتحادیه در فهرست منتخبان قرار می گیرید، انتخابات در هیئت مدیره برای تعیین رئیس و نایب رئیس اتحادیه و … برگزار می شود. و اگر بتواند به ریاست اتحادیه برسد می تواند در اتاق هم کرسی بگیرد شوراهای شهر باید اقدام کنند.

روسای اتحادیه های هر شهرستان اعضای اتاق شهر را از بین نامزدهای ریاست انتخاب می کنند و همین روند در اتاق تکرار می شود و اعضای هیئت رئیسه به سمت های مختلف از جمله رئیس رای می دهند. اتاق، نایب رئیس اول و غیره در این مرحله از نمایندگان هیأت رئیسه اتاق اصناف هر شهرستان برای حضور در جلسات صنفی ثبت نام شده و از هر استان ۱۰ نفر و از استان تهران ۱۷ نفر وارد جلسه صنفی شده اند. و از بین اعضای این مجمع، سمت های مختلفی در اتاق اصناف ایران رای گیری می شود. این در حالی است که بسیاری از اعضای فعلی اتحادیه های صنفی به دلیل تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی مبنی بر اینکه افرادی که در هیأت مدیره هستند دیگر نمی توانند نامزد دور بعدی انتخابات شوند. یک مدیر اتحادیه برای دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب باید از اتاق صناف استعفا دهد.

دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر تشکل های صنفی در تازه ترین بخشنامه اجرای این قانون را نیز یادآور شده که بر اساس آن بیش از ۹۰ درصد اعضای فعلی اتاق اصناف مشمول این قانون هستند و باید خداحافظی کنند. رئیس هیئت مدیره اتحادیه و بر این اساس اتاق اصناف. در طول سالیان متمادی برخی از اتحادیه ها در راس یک مرد بوده اند و با استفاده از رانت و ارتباط با افراد مختلف توانسته اند جایگاه و ثروت بسیار بالایی در عرصه صنفی کسب کنند. شهرستان که قرار است ۷ شهریورماه در سراسر کشور برگزار شود که چندین بار به دلیل ویروس کرونا و … به تعویق افتاد و ثبت نام از نامزدهای انتخابات اتاق اصناف آغاز شده و فعالیت های زیادی در حال انجام است. در سطوح مختلف .

بسیاری از افراد مرتبط با این جریان که به طور مستقیم و غیرمستقیم از حضور فرد یا افرادی در ریاست اتحادیه یا در بالاترین سطح آن یعنی اتاق اصناف ایران و منافع آنها بهره مند شده اند نیز با اجرای این قانون در معرض تهدید قرار خواهند گرفت. این قانون اقدامات مختلفی برای جلوگیری از اجرای قانون فوق صورت گرفته است. از نمونه‌های این اقدامات می‌توان به مراجعه به مجلس و نمایندگان، فشار بر وزیر ساکت برای لغو بخشنامه‌های اجرای قانون و شکایت واهی به دیوان عدالت برای اخذ رأی موافق برای حضور وی در صحن، اشاره کرد. به نظر می‌رسد اجرای قانون فوق، با وجود اجرای صحیح این قانون و التماس‌های آسیب‌دیدگان، پوست کلی را در سر و بدنه تشکل‌های صنفی کشور تغییر داده است. طبق قانون راه را برای ورود نیروهای جوان و با انگیزه به اتحادیه ها باز می کند

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=305765