خالی شدن ۵۳ درصد ظرفیت ذخیره آب سدهای کشور / افزایش ۵ درصدی آب ورودی سدها


خالی شدن ۵۳ درصد ظرفیت ذخیره آب سدهای کشور / افزایش ۵ درصدی آب ورودی سدها

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه “در حال حاضر مخازن سدهای کشور حدود ۴۷ درصد ظرفیت دارد”، افزود: در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به دلیل بارندگی های اخیر شاهد افزایش ذخیره آب در مخازن سدها هستیم. ”

– اخبار مالی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب گفت: بر اثر بارش های سامانه بارشی کشور، سیستان، سدهایی در جنوب کشور از جمله استان های هرمزگان در جنوب شرق کشور رخ داده است. و بلوچستان و برخی از نقاط استان کرمان و فارس به دلیل تغذیه است.

وی افزود: حدود ۶۵ میلیون مترمکعب در مخازن سدهای استان سیستان و بلوچستان ذخیره شده است و در استان هرمزگان پیش بینی می کنیم حجم مخزن سدها ۲۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد. روزی که سامانه شروع به کار کرد و امیدواریم با ادامه این بارش در استان خوزستان، مخازن آب نیز افزایش یابد.

قاسم زاده همچنین درباره آخرین وضعیت سدهای کشور گفت: از ابتدای سال آبی تاکنون سدهای کشور حدود ۲۸.۸ میلیارد مترمکعب ورودی داشته اند که نسبت به سال گذشته ۴ تا ۵ درصد افزایش داشته است و در مجموع مخازن سدها حدود ۴۷ درصد پر است.

سخنگوی صنعت آب درباره بارش های موسمی که از اواخر تیرماه در کشور فعال شده است، گفت: بارندگی ها از جنوب شرق کشور در سیستان و بلوچستان و هرمزگان آغاز شد و به دامنه های جنوبی فلات مرکزی سرایت کرد. رشته کوه البرز. و دامنه های غربی زاگرس را تحت تاثیر قرار داده است. نواحی جنوبی کشور بیشترین تاثیر را از بارندگی گرفت و در برخی نقاط هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و بوشهر به صورت محلی تا ۱۵ میلی متر بارندگی به ثبت رسید.

وی افزود: پیش بینی می شود بارش در دامنه های غربی زاگرس، دامنه های جنوبی البرز و بخش های عمده ای از فلات مرکزی ادامه داشته باشد.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه “بارش های موسمی در اقیانوس هند از اواخر خرداد با عدم تعادل حرارتی در آسیا آغاز می شود و از اواخر تیرماه با تاخیر چند هفته ای ایران را فرا می گیرد” گفت: بارش های موسمی در اقیانوس هند فعال است. جنوب شرق کشور هر تابستان که امسال شدیدتر از دهه گذشته است.

قاسم زاده گفت: باران موسمی یا باران موسمی هند که از جنوب شرق کشور وارد کشور می شود عموماً سامانه ای بسیار ناپایدار است به این معنی که کانون بارندگی بسیار متغیر بوده و در پیش بینی ها نیز عدم قطعیت بالایی وجود دارد. تمهیدات لازم در سطح وزارت نیرو اندیشیده شده تا بتوان وسایل ایمنی و هشدارها را در اختیار مردم قرار داد.

وی افزود: در این راستا ستاد فرماندهی سیلاب وزارت نیرو در هفته های اخیر جلسات متعددی برگزار کرده و سامانه در حال به روز رسانی است، موارد در حال پیگیری و رصد است و تاکنون هشدارهای لازم به این نیروها داده شده است. استان ها این مشکل به ویژه در استان هایی که شدت بارندگی در آنها زیاد و مستعد سیل است و در همین استان ها جلسات مدیریت بحران در استان ها با محوریت استاندار محترم فعال شده است.

سخنگوی صنعت آب افزود: در جلساتی که در ستاد فرماندهی سیل برگزار شد، مواد تولید شده در اختیار وزارت کشور قرار گرفته تا نیروهای امدادی و واحدهای بحران از این اطلاعات برای آماده سازی استفاده کنند.

قاسم زاده خاطرنشان کرد: از هموطنان خواهشمندیم؛ در هر صورت نباید در اطراف رودخانه ها و مسیل ها به خصوص در مناطق پست و دره ها سیل رخ داد، زیرا بارندگی نامنظم است و ممکن است در مناطق بسیار کوچک در یک بازه زمانی و مکانی و همراه با آن رخ دهد. شدت، این می تواند باعث سیل سریع شود. این سیل سریع در نوع خود با حداکثر دبی که بسیار زیاد است و خسارات زیادی به حاشیه رودخانه وارد می کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=304902