حمل و نقل غلات اوکراینی از طریق رود دانوب


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت زیرساخت اوکراین شامگاه سه شنبه اعلام کرد که ۱۶ کشتی تجاری برای انتقال غلات وارد یکی از بندرهای اوکراین در آن سوی رودخانه دانوب شده اند.

کشورهای غربی بارها مسکو را به بستن بنادر اوکراین و غیرممکن کردن ارسال غلات اوکراینی متهم کرده اند. مسکو همچنین پاسخ داده است که اگر KY بندر معدن خود را پاکسازی کند، مسیر امنی را برای محموله‌های غلات تضمین می‌کند.

اوکراین یکی از تولیدکنندگان عمده محصولات کشاورزی است که از زمان درگیری با روسیه قادر به صادرات غلات خود نیست و در حال حاضر حدود ۲۲ تا ۲۵ میلیون تن غلات در بنادر این کشور گیر کرده است.

در اوایل ژوئن، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با رهبران فرانسه و آلمان گفت: روسیه مایل است راه‌های از سرگیری انتقال غلات اوکراینی از طریق بنادر دریای سیاه را بررسی کند.

روسیه و اوکراین حدود یک سوم گندم جهان را تامین می کنند، در حالی که روسیه صادرکننده عمده کودهای شیمیایی و اوکراین بزرگترین صادرکننده ذرت و روغن آفتابگردان در جهان است.

کرملین گفت: «روسیه به نوبه خود آماده کمک به یافتن جایگزین هایی برای صادرات بی وقفه غلات، از جمله صادرات غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه است.

آنکا فلداسن، سفیر آلمان در اوکراین، در اواخر ژوئن گفت که برلین قصد دارد یک کریدور آزمایشی برای صادرات غلات اوکراینی از طریق راه آهن بسازد.

به گفته این مقام آلمانی، “در آینده نزدیک، صادرات غلات اوکراینی از بنادر اودسا غیرممکن است؛ بنابراین، باید امکان صادرات از لهستان را بررسی کرد. آلمان در تلاش است این امر را به ویژه با راه آهن آلمان تسهیل کند.” در حال کار با شرکای اوکراینی برای اجرای چنین محموله های آزمایشی هستیم.

اتحادیه اروپا تلاش های خود را برای ایجاد یک “کریدور همکاری” برای حمل و نقل زمینی غلات اوکراینی افزایش داده است. این اقدام با توجه به احتمال بروز بحران غذایی در صورت نرسیدن محصولات به مقصد صورت گرفته است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه همچنین گفته است که اگر KY بنادر خود را ترخیص کند یا صادرات کالا از بنادر دریایی تحت کنترل روسیه مانند بردینسک و ماریوپل را تضمین کند، مسکو عبور بدون مانع کشتی های غلات اوکراین را تضمین می کند.

انتهای پیام/.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید