جهانگیری: دادگاه اداری تصمیم به تثبیت محل اعتراض را باطل کرد


جهانگیری: دادگاه اداری تصمیم به تثبیت محل اعتراض را باطل کرد

به گزارش مونیبان؛ اسحاق جهانگیری در پیشگفتار «جاناشاکتی، یایامچا آواز» گفت: امروز کشور در شرایط سختی قرار دارد. لوک مهمترین سرمایه ایران است و اتحاد و همبستگی ملی عامل اصلی قدرت و مقاومت ملی ایران بوده و هست. بیایید با اجرای دقیق و کامل قانون اساسی راه را برای گفتگوی ملی هموار کنیم.

در ادامه متن نامه اسحاق جهانگیری آمده است.

قدرت یا صدای مردم را هرگز نمی توان نادیده گرفت. یادم هست در سال ۱۳۹۵، چهار ماه بعد از دولت دوم روحانی که با حدود ۲۴ میلیون رای روی کار آمد، اعتراضاتی به گرانی ها شد و این بحث در دولت شروع شد. البته در آن سال تورم همچنان تک رقمی (۹ درصد) بود، اما به هر دلیلی مخالفت هایی وجود داشت. در خرداد ۱۳۹۶ دولت تصویب کرد که بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی و به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم، نحوه و مکان اعتراضات مشخص شود.

«متاسفانه» دیوان عدالت اداری به همراه شکایت افراد این مصوبه را نقض کرد. اگر این مصوبه اجرا می شد، شاید بخشی از حق کشور در قانون اساسی برجسته می شد و به مردم اجازه می داد در صحن علنی اعتراض کنند و به موقع از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرند. . در چنین شرایطی بود که فرصت سوء استفاده از خارجی ها فراهم شد.

قانون اساسی حاوی اصول مترقی در مورد حقوق ملت است، از جمله اصل ۵۹ که راه را برای همه پرسی برای تحقق خواست مردم هموار می کند. کسانی که در اجرای آن و پیامدهای آن تردید دارند بهتر است به جزئیات مذاکرات مجلس خبرگان درباره پیش نویس قانون اساسی مراجعه کنند. در قانون اساسی مردم در همه امور حرف آخر را می زنند و رئیس اجرایی کشور باید با رای مستقیم یا غیرمستقیم مردم انتخاب شود. اگر قدرت مردم را در عمل نبینیم، به صدای آنها به ویژه زنان و جوانان گوش ندهیم و قدرت انتخاب مردم را محدود کنیم، آنها از قدرت خود به گونه ای دیگر استفاده خواهند کرد که می تواند به همه آسیب برساند.

کشور امروز در شرایط سختی قرار دارد. لوک مهمترین سرمایه ایران است و اتحاد و همبستگی ملی عامل اصلی قدرت و مقاومت ملی ایران بوده و هست. بیایید با اجرای دقیق و کامل قانون اساسی راه را برای گفتگوی ملی هموار کنیم. در این میان دولت و مجلس متحد باید بدانند که با مسائل جاری کشور و مطالبات مردم باید با مهارت، عقلانیت و انعطاف هر چه بیشتر برخورد شود. در این شرایط مسئولیت آنها بزرگترین است. به کی بیشتر برفش.

منابع خبری

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=307499