جلسه جنجالی حمله به کنگره ادامه دارد. مایک پنس سکوت خود را شکست


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، همزمان با آغاز به کار کمیته حوادث حمله به کنگره مجلس نمایندگان آمریکا، «مایک پنس» معاون رئیس جمهور سابق آمریکا پس از مدت ها آرامش از این جلسات انتقاد کرد.

در ۶ ژانویه ۲۰۲۱، گروهی از حامیان ترامپ به پایتخت ایالات متحده حمله کردند. ترامپ در سخنرانی خود در خارج از کاخ سفید از حامیان خود خواست تا قبل از حمله به حامیان وی، به نطق پیروزی جو بایدن در انتخابات اعتراض کنند.

پرزیدنت ترامپ که بارها مدعی شده است که طرف بایدن در انتخابات تقلب کرده است، گفت که او در انتخابات پیروز شده است و در ۶ ژانویه از حامیانش خواست “انتخابات را دزدی نکنند.”

او برای حامیان خود در واشنگتن دی سی سخنرانی نفرت انگیزی ارائه کرد و بارها دموکرات ها را به تقلب بزرگ متهم کرد. ساعاتی پس از این سخنرانی تند، حامیان ترامپ به سمت کنگره آمریکا رفتند و به مجلس قانونگذاری آمریکا حمله کردند.

در حمله به کنگره آمریکا که صندوق های رای را ساعت ها بسته نگه داشته است، دست کم پنج نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند.

سال گذشته، پس از شکست لایحه بررسی این حادثه، دموکرات های مجلس نمایندگان به همراه چند قانونگذار جمهوری خواه، چندین کمیته را تشکیل دادند و مقامات سابق و فعلی ایالات متحده را برای حضور در کمیته فراخواندند.

پیش از این، رسانه های جمهوری خواه در ایالات متحده اعلام کردند که یکی از اهداف کمیته رویداد ۶ ژانویه ایجاد اختلاف بین اعضای حزب به ویژه پنس و ترامپ است.

ترامپ مقامات ایالتی را تهدید به تغییر نتایج انتخابات کرد

به گزارش پایگاه خبری هیل، نزدیک به کنگره آمریکا، در جلسه کمیته منتخب سه شنبه شب، چند تن از مقامات ارشد ایالتی درباره اعمال فشار و ارعاب بر ترامپ و نزدیکانش برای تغییر نتایج انتخابات شهادت دادند.

روستی باورز، رئیس ایالت آریزونا درباره رودی جولیانی، وکیل ترامپ، که سعی در پیشبرد فرضیات تقلب در انتخابات داشت، گفت: «تا جایی که به من مربوط می شود، او به من گفت که ما فرضیات زیادی داریم اما هیچ مدرکی برای آنها نداریم. .

او گفت: «نمی‌دانم او اشتباه کرده یا درباره چه چیزی صحبت می‌کند. من و همکارانم آن را به خوبی به خاطر داریم و بعداً به او خندیدیم.

باورز همچنین گفت که ترامپ و جولیانی با او تماس گرفتند و از او خواستند که “انتخاب کنندگان” در آریزونا را تغییر دهد.

برد رافنسپرگر، وزیر امور خارجه جورجیا، با اشاره به درخواست ترامپ مبنی بر یافتن ۱۱۷۸۰ رأی برای اطمینان از پیروزی خود در این ایالت، گفت: «اعداد اعداد هستند و اعداد دروغ نمی‌گویند».

جاستین کلارک، یکی از وکلای ستاد انتخاباتی ترامپ، در این نشست گفت که قبل از اعلام استعفا، این نشانه غیرقانونی بودن تلاش برای مستندسازی رسوایی انتخابات است.

رابرت سینرز، مدیر ستاد انتخاباتی ترامپ در جورجیا، از حمایت وی از طرح تغییر رأی دهندگان و فرستادن رأی دهندگان بیشتر به واشنگتن ابراز تاسف کرد و گفت که او و سایر افرادی که در این طرح دخیل بودند «احمق های بی فایده» هستند.

اندرو هیث، مدیر سابق دفتر جمهوری خواهان ویسکانسین در ویسکانسین، در یک ویدئوی شهادت که در این نشست منتشر شد، گفت: “ما می خواستیم از رای دهندگان خود به گونه ای استفاده کنیم که توصیه نمی شود و نباید از آن حمایت کنیم.”

سناتور جمهوریخواه ویسکانسین در همین حال، به گفته یکی از وکلای کمیته، رون جانسون در صبح روز ۶ ژانویه، قبل از پیروزی بایدن، سعی کرد دو برگه رای را به مایک پنس تحویل دهد.

پیام رد و بدل شده بین جانسون و دستیاران پنس در جریان جلسه استماع کنگره در روز سه شنبه علنی شد. دستیار جانسون در این پیام نوشت که سناتور باید چیزی را به معاون رئیس جمهور تحویل دهد زیرا آرشیوگرایان برگه های انتخاباتی ویسکانسین و میشیگان را دریافت نکرده بودند و دستیار پنس پاسخ داد: آنها را تحویل ندهید.

سخنگوی جانسون در بیانیه‌ای گفت که از این طرح بی‌اطلاع است و این مکاتبات را “مبادله بین یک کارمند و دیگری” توصیف کرد.

با این حال، باورز، رئیس مجلس ایالتی آریزونا، گفت که او تجربه مشابهی دارد و یکی از اعضای جمهوری خواه مجلس قانونگذاری ایالت به او گفته است که نامه ای دریافت کرده است که گواهی انتخابات ایالتی را در صورت امضای آن بی اعتبار اعلام می کند، اما باورز از انجام آن امتناع کرد. بنابراین.

مایک پنس به کمیته انتخابات کنگره اعتراض کرد

در هفته‌های اخیر، مایک پنس در جلسات کالج الکترال بر تلاش برای خنثی کردن طرح ترامپ برای تغییر نتایج انتخابات متمرکز بود و معاونان رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده سکوت خود را به نشانه اعتراض شکستند.

پنس در مصاحبه با فاکس نیوز، ۶ ژانویه را یک روز غم انگیز توصیف کرد و مدعی شد که او و دولت ترامپ در آخرین روز جدایی “بسیار صمیمانه” داشتند.

ترامپ گفت که در ماه‌های پس از پایان دولت سابق، آنها از سال گذشته نسبتا نزدیک و منزوی مانده‌اند.

او در مصاحبه ای گفت که اجازه نمی دهد دموکرات ها از حادثه ۶ ژانویه برای “انحراف توجه از برنامه های شکست خورده خود” استفاده کنند.

خود ترامپ جمعه شب در سخنرانی خود با متهم کردن این کمیته به تلاش برای ایجاد تفرقه بین رئیس جمهور سابق و معاونش گفت: من هرگز مایک پنس را نامناسب خطاب نکردم.

او گفت: «فکر می‌کنم مایک پنس این شانس را دارد که انسان بزرگی باشد. من این را با ناراحتی می گویم زیرا او را دوست دارم اما او جرات عمل را ندارد. مایک پنس چاره ای جز تبدیل شدن به تسمه نقاله انسانی نداشت.

رئیس جمهور سابق آمریکا بار دیگر تلاش کمیته انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا برای ارتباط با وی و حمله به ساختمان کنگره را “جادوگر کشی” (شورش غیرواقعی با انگیزه سیاسی) خواند و آن را “اقدام شرم آور چپ در کمیته غیرانتخابی” توصیف کرد. .

او با حمله شفاهی به کمیته های کنگره ادامه داد: «اینها کلاهبردار هستند». اینها هنرمندان سرکش هستند. همه آنها مانده اند و از شما متنفرند و از من بیشتر از شما متنفرند.

ترامپ در ادامه گفت که در صورت انتخاب مجدد رئیس جمهور آمریکا، عفو عاملان حمله به ساختمان کنگره را «بسیار جدی» بررسی خواهد کرد، زیرا این «یک اعتراض ساده بود که از کنترل خارج شد».

به گزارش هیل، ترامپ همچنین در بیانیه‌ای روز سه‌شنبه قبل از شهادت باورز در برابر کمیته انتخابات کنگره گفت: «در واقع، قدرت‌های رئیس مجلس آریزونا آخرین رنو (فقط جمهوری‌خواهان) هستند که با کمیته غیرمنتخب کار می‌کنند.

انتهای پیام/ م