جزئیات اجرای الگوی کشت در استان سمنان / “ترویج” حلقه مفقوده – خبرگزاری مهر ایران و جهان


خبرگزاری مهر، گروه استان: وزیر جهاد کشاورزی هفته گذشته در استان سمنان بار دیگر بر سیاست های دولت مبتنی بر الگوی کشاورزی تاکید کرد، اما کارشناسان معتقدند بدون زیرساخت ها و مشوق ها، رانش نمی تواند موثر باشد. از طرفی کشاورزی به عنوان یکی از مزایای اقتصادی استان در خور توجه ویژه است.

۱۹۸ هزار هکتار کل اراضی زراعی و باغی استان سمنان است اما در دو دهه گذشته ۲۰ هزار هکتار تحت فشار اجرای آبیاری قرار گرفت و در سال های اخیر ۲۰ هزار هکتار دیگر وارد طرح اجرایی شد که علیرغم پیشرفت قابل توجه، هنوز ۲۵ درصد از زمین های کشاورزی در این استان است و تحت آبیاری مدرن نیست.

این موضوع در مورد ترویج الگوی کشت در استانی است که یکی از شش استان خشک کشور محسوب می شود، اما همچنان سطح وسیعی از اراضی سمنان زیر کشت خربزه است. سرخجه و حتی اگر میامی چنین کند، اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

جزئیات اجرای الگوی کشت در استان سمنان / حلقه مفقوده

سرعت اجرای سیستم کشت کند است

وزیر جهاد کشاورزی در سفر هفته گذشته خود از سابقه ۵۰ ساله نظام کشت در استان خبر داد و با تاکید بر اینکه سرعت اجرای این طرح ها بسیار کند است، گفت: بر اساس قانون دولت سیزدهم در تلاش است. . رفع موانع اجرای نظام کشت با اقدامات تشویقی. همچنین تشکیل کارگروه ملی الگوی کشت برای برنامه های توسعه نیز از اقدامات دولت است.

سید جواد ساداتی نژاد همچنین با بیان اینکه طرح الگوی کشت به تمام استان ها ابلاغ شده و اجرای این طرح از هفته آینده با فعالیت کارگروه های ملی تغییر الگوی کشت به سرپرستی استانداران آغاز می شود، تاکید کرد: برای این کار نیز انجام می شود. معافیت نرخ آب و برق در شورای عالی یارانه ها از دیگر اقدامات دولت است.

وی با بیان اینکه از این پس اعتبار و کمک های فنی، اعتباری و تسهیلاتی به استان ها بر اساس روند اجرایی تغییر الگوی کشت برآورد می شود، افزود: کاهش محصولات پر آب با تخفیف عوارض صادراتی در اجرای این طرح انجام می شود. و افزایش تولیدات استراتژیک در کشور. همچنین بر اساس مذاکرات انجام شده با سازمان برنامه و بودجه کشور و کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی، الگوی کشت ردیف بودجه در برنامه بودجه ۱۴۰۲ خواهد داشت.

اهمیت سیستم کشت

در همین حال رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر از راه اندازی سیستم کشت در کشورش خبر داد و گفت: پس از یک دهه و نیم خوشبختانه طراحی سیستم کشت انجام شده است. در زمینه تولید محصولات کشاورزی با هدف ایجاد علاقه در بین بهره برداران اجرا شده است.

محمدجواد عسکری حفظ را موضوع مهمی دانست که در نظام کشت بسیار حائز اهمیت است و ابراز داشت: دولت و مجلس برنامه های خوبی در زمینه تولید محصولات کشاورزی دارند که با هدف ارتقای نظام کشت، آن را ارتقا می دهند. بهره وری تولید در این بخش محدوده فعالیت است.

یکی از انتظارات مجلس از دولت سیزدهم به ویژه وزارت جهاد کشاورزی ایجاد و توسعه مراکز تحقیقات کشاورزی و ارتقای تولید این جایگاه ها است و افزود: ارتقای کیفیت. محصول با تبلیغات امکان پذیر است و می توانیم رویکرد بهتری را تصور کنیم. .

جزئیات اجرای الگوی کشت در استان سمنان / حلقه مفقوده

یکی از اولویت های استان سمنان الگوی کشت است

ناظر اقتصادی استانداری سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، روش کشت را یکی از اولویت های استانداری دانست و گفت: گسترش کشاورزی نوین در سایه اصلاح روش های کشاورزی و استفاده از روش های نوین. کشاورزی با هدف ارتقای کمی و کیفی تولید موضوعی است که برای استان سمنان در اولویت قرار گرفته و پیگیری خواهد شد.

محمدرضا صادقی رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان را با نامگذاری امسال بر دانش از دیگر مواردی دانست که می تواند به ارتقای الگوی کشت در استان کمک شایانی کند و قدم های خوبی برداشته شده است. در این حوزه نیز : بهبود وضعیت مصرف در کنار نظام کشت از دیگر مواردی است که در بخش کشاورزی استان باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا هر چقدر هم در نظام کشت موفق باشیم اما نتوانیم برای بهبود بخش مصرف برنامه ریزی کنیم. موفقیت آمیز.

وی با اشاره به اینکه از تبصره ۱۶ تسهیلات ویژه ای در بخش کشاورزی نیز در نظر گرفته شده است که به ویژه با هدف محرومیت زدایی و توسعه کشاورزی در اختیار مشمولان قرار می گیرد و ابراز داشت: خوشبختانه زیرساخت های شهری در روستاها بهبود یافته است. تا بتوانیم روش کشت را بهتر ترویج کنیم.

ترفیع مشکل اصلی استان سمنان است

با این حال کارشناسان و بهره برداران با خوشبین بودن مسئولان چندان به وضعیت سیستم کشت فکر نمی کنند. حسینعلی محمدیان کارشناس کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه خوشبختانه استان از نظر کشت مشکلی ندارد، گفت: به دلیل اینکه مراکز تحقیقات کشاورزی و دانشگاه های خوبی در این زمینه داریم، اما سوال ما از مسئولان است. چند درصد از زمین های زیر کشت آن استان محصول دانشگاه ها و مؤسسات علمی است؟

محمدیان خاطرنشان کرد: در دولت نهم ترویج جهاد عملا متوقف شد. در دولت های بعدی دوباره تشویق شد، اما نتوانست به رونق خود بازگردد و شاید تاکید کرد: یکی از دلایلش این است که مردم در جای خود نیستند، به کاری اختصاص می دهند که کمترین تناسب را با مهارت او می بیند.

وی با بیان اینکه مشکل بزرگ ما در استان سمنان تکثیر است، تاکید کرد: ارقام مقاوم به خشکی و یخبندان اما در چند کیلومتری درختانمان یخ زده تولید کرده ایم که نشان می دهد کشاورزان هیچ عزمی در دست ندارند. چنین علم تولیدی وجود ندارد که کشاورزان ما ندانند که در این استان چنین ارقامی تولید شده است.

جزئیات اجرای الگوی کشت در استان سمنان / حلقه مفقوده

مروج انگیزه ندارند

یک بهره بردار و کارشناس کشاورزی که مدیریت یک شرکت آبیاری در استان گلستان را نیز بر عهده دارد به خبرنگار مهر گفت: روش های کشت همیشه در حد یک اعلامی بوده است زیرا کشاورزان اصلاً در داخل اتاق های جهاد و مراکز تحقیقات کشاورزی هیچ اطلاعی ندارند. چه خبر است از یک سو مراکز و دانشگاه های جهاد کشاورزی تنها وظیفه تولید علم و دانش را بر عهده دارند و از سوی دیگر این جهاد باید پل ارتباطی بین کشاورزان و تولید علم باشد.

غلامرضا بختیاری با بیان اینکه متأسفانه جهاد به مروجین خود پولی نمی دهد، گفت: این مروجین تعداد زیادی از افراد دارای مدرک دکترا و مهربان هستند، اما متأسفانه در گوشه ای از استان حضور دارند و به کارهای روزمره مشغول هستند و از این کار ناامید هستند. وی تاکید کرد: مشکل این است که جهاد برنامه ای برای تبلیغ ندارد و در طرحی که چند سال پیش ارائه شد فقط از گروهی از مروجین استفاده شده است.

وی افزود: از سوی دیگر باید گفت که کشاورزان نیز برای عملکرد مطلوب کشت خود نیازمند تشویق هستند. امروزه یکی از مشکلات سیستم کشت ما، کشاورزان سنتی هستند که در برابر هر تغییری مقاومت می کنند، گاهی برای متقاعد کردن این افراد کاری انجام نمی شود. اگر دولت تدبیری برای این افراد اندیشیده باشد می توانند در این زمینه موفق شوند چرا که در کشاورزی سنتی استان سمنان یک نفر برای اجرای طرح کافی است و آن فرد بهترین مروج جهاد کشاورزی خواهد بود. اما مشکل این است که نمی توانیم یک نفر را قانع کنیم گاهی اوقات در حوزه های مختلف استان موفق نیستیم. به عنوان مثال، در سرخجه خربزه ای کاشت که کیلویی ۳۰۰۰۰ تومان برای کشت و آب و کارگر قیمت داشت اما ۱۲۰۰۰ تومان فروخت و راضی! چون نمی داند ماجرای قیمت آب چیست… نشان می دهد که ترفیع حلقه مفقوده ماست.

در پایان باید گفت که مدل کشاورزی بدون تبلیغات تنها در حد یک شعار باقی مانده است، اما باید دید آیا با تاکید وزارت جهاد منسجم دولت سیزدهم می توان جهاد کشاورزی را مشخص کرد؟ چرخه معیوب و حلقه مفقوده علم و تزکیه؟