توصیه‌ها به شالیکاران مازندرانی/ ضرورت مدیریت مصرف و پرهیز از کشت دوم برنج


 محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساری با بیان اینکه استان از سال گذشته دچار کاهش بارندگی و آوردهای رودخانه‌ای شد، اظهار کرد: با توجه به ذخیره آب در مخازن سدها توانستیم از آن عبور کنیم ولی در سال آبی جاری و پیش‌بینی‌های هواشناسی به‌دلیل کاهش مخازن سدها وضعیت خوبی نداریم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت منابع آب و بارش‌های گذشته نشان‌دهنده این است که سال خشک و سختی را پیش‌رو داریم و ضرورت دارد با همکاری مردم و همچنین توجه به توصیه‌ها بتوانیم از این سال سخت عبور کنیم،گفت: در مناطقی از پایین‌دست سد شهید رجایی بحث نوبت‌بندی آب کشاورزی در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران بیان کرد: با همه کمبودها وظیفه ما این است بحث نوبت‌بندی تناوبی آب را در دستور کار داشته باشیم و وظیفه مردم هم بحث صرفه‌جویی است.

این مسؤول  با اعلام اینکه شرق استان نیز با وجود مشکلات کم‌آبی، در حال مدیریت است، تصریح کرد: حتی منطقه هراز و رودخانه‌ها نیز کم آب شدند که لازم است بحث آبیاری تناوبی به‌صورت نوبه‌ای را در دستور کار داشته باشیم.

یخکشی یادآور شد: درحال حاضر مشکلی برای کشت برنج نیست ولی با تداوم همین روند دچار مشکل می‌شویم.

وی اظهار کرد: موضوع مهم مدیریت مصرف، صرفه‌جویی آب، کشت گیاهان کم آب طلب و پرهیز از کشت دوم برنج و نوبت‌بندی در تقسیم آب از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به کاهش روان‌آب در استان، خاطرنشان کرد: توسعه سدها، احداث کانال‌های مدرن و بهبود آب‌بندان‌ها می‌تواند در مواقع خشکسالی کمک کننده باشند که باید برای این حوزه‌ها اعتبارات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/۸۶۰۳۴/غ
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید