توسعه صنایع با لغو معافیت مالیاتی واردات ماشین آلات به بن بست رسیده است.


به گزارش تجارت نیوز، بسیاری از فعالان صنایع و معادن، لوازم و واردات ماشین آلات مانع اصلی در روند توسعه خود را اعلام کنید، بن بست جدیدی در سال جاری به نام لغو معافیت مالیاتی واردات پیش روی آنها قرار گرفته است. این در حالی است که نه مجلس و نه دولت حاضر به پذیرش مسئولیت حذف معافیت نیستند.

پاراگراف های قانون بودجه سال جاری ص. طبق تبصره ۶، بررسی ها نشان می دهد که کلیه ماشین آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی مشمول پرداخت حقوق ورودی هستند. پیش از این واردات ماشین آلات خط تولید طبق مصوبه وزارت امنیت و گمرک مجاز و مورد نیاز واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از پرداخت حقوق ورودی معاف شده بود.

امسال سازندگان با یک مانع توسعه جدید مواجه شدند، در حالی که خود تحریم ها مانعی جدی را پیش روی آنها قرار داده است. اکنون در شرایطی که انتظار می رود دولت موانع را برطرف کند، گاه در مقابل رشد تولید دیوار می کشد. در این راستا انتظار می رفت که دولت دست بخش خصوصی را برای مذاکره برای واردات ماشین آلات لازم باز بگذارد. زیرا صادرکنندگان خارجی برای فروش این دستگاه ها به ایران صف نکشیده اند.

مالیات بر واردات ماشین آلات کاهش صادرات نفت را جبران می کند

به نظر می رسد ادامه تحریم ها و ناتوانی دولت در فروش نفت به تولیدکنندگان و در نهایت مصرف کنندگان تمام شود. زیرا دولت قصد دارد با افزایش درآمد مالیاتی کاهش صادرات نفت را جبران کند. نکته مهم این است که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بیشتر از بخش تجاری تحت فشار مالیاتی دولت قرار گرفته اند. اما آیا لغو معافیت های مالیاتی واردات ماشین آلات مرهمی برای نیمه عمر صنایع ایران است؟

در همین زمینه، صمت ایران، یکی از اعضای هیات مدیره خانه مدیران به تجارت نیوز گفت: لازم به ذکر است ماشین آلات و تجهیزات وارد کشور می شود که امکان ساخت آنها در داخل وجود ندارد. بنابراین معافیت گمرکی برای تسهیل در توسعه واحدهای تولیدی در نظر گرفته شد. بر این اساس، مانع مخالف ایجاد کنید واردات ماشین آلات با توجه به این نیاز، صنایع با رکود شدید مواجه هستند.

آرمان خالقی درباره راهکار دولت توضیح داد: رویکرد دولت باید سرمایه گذاری محور باشد. قبل از راه اندازی یک شرکت مجبور به پرداخت مالیات نباشید. خصوصاً تجهیزات کشور فرسوده یا استهلاک بالایی دارند. بنابراین قانون جدید توقف تولید است.

افزایش ۵ میلیاردی هزینه تولید

خالقی بعدی: حذف معافیت گمرکی واردات ماشین آلات، محاسبات تولیدکنندگان را به هم می زند. برخی از تولیدکنندگان تجهیزات خود را قبل از تصمیم گیری برای حذف معافیت گمرکی خریداری کرده اند و اکنون باید برای این هزینه نقدینگی جداگانه ارائه دهند. این موضوع حدود پنج میلیارد تومان به هزینه های تولید اضافه می کند.

بر اساس اظهارات وی، شرکت سازنده در محاسبات قبلی خود میزان حقوق گمرکی ماشین آلات و تجهیزات را در نظر نگرفته است. به طور کلی این تغییر محاسبات و نیاز به منابع مالی بیشتر که احصا نشده است مشکل ساز است.

وی احتمال اصلاح قانون اخیر را بیان کرد. زیرا مشخص نیست چه نهاد و ارگانی چنین قانونی را اجرا کرده است. نه طرحی در مجلس ارائه شد و نه لایحه ای از سوی دولت. به نظر می رسد یکی از نمایندگان کمیسیون تلفیق طرحی را تنظیم کرده بود که اکنون به عنوان قانون در حال تصویب است.

برای مطالعه بیشتر، آیا اخبار آزادسازی واردات ماشین آلات بی اثر بود؟ ادامه مطلب