توجه | آیا دلارهای نفتی ایران صرف امنیت منطقه می شود؟


توجه | آیا دلارهای نفتی ایران صرف امنیت منطقه می شود؟

یک ایده این است که بیشتر پول نفت کشور صرف سیاست های منطقه ای ایران می شود. اکنون برخی با چنین پولی موافق و برخی مخالف خواهند بود، اما برخی واقعیت ادعا را زیر سوال می برند.

– اخبار مالی –

تسنیم- دانیل داوودی گروه اندیشه اقتصادی: دانش عمومی از اقتصاد ایران کمیاب است و تصورات غلط بسیاری در برخی از محافل مطرح شده است، مانند اینکه بسیاری از پول نفت کشور در راستای سیاست های منطقه ای ایران هزینه می شود. پول صرف موافقت و دسته بندی مخالف می شود، اما در مورد حقایق برخی ادعاها بپرسید. تصور این است که «اقتصاد و امنیت نیز گزینه هستند، نه مکمل»! یعنی از آنجایی که بخش قابل توجهی از پول ما صرف اعماق استراتژیک منطقه می شود و باعث کاهش پول سرمایه گذاری در کشور و اختلال در رشد اقتصادی می شود، این تصور نادرست مبتنی بر یک تصور قبلی است که مردم ایران پول نفت دارند. رقمی نجومی و مثلا اگر درآمد روزانه فروش نفت را بین مردم تقسیم کنند به میلیون ها تومان برای هر نفر می رسد اما چرا این گفته ها اشتباه است؟!

چند روز پیش در یک سمپوزیوم یکی از آشنایان گفت: پول نفت ما را تمام سال در عراق، سوریه، یمن و… خرج می کنند، اما فقط یک روز در سال بین ۸۵ میلیون ایرانی توزیع می کنند؟ اگر این مقدار مشکل را حل کرد، «گفتم» بیایید محاسبه کنیم که تقسیم پول نفت امروز چقدر هزینه دارد. نتیجه تقریبا ۶۴۰۰۰ تومان شد! از بخش قابل توجهی از پول نفت باقی مانده، حقوق کارمندان و بازنشستگان را می پردازد، آموزش و بهداشت دولتی را تامین می کند، جاده ها و پل ها را می سازد و هزاران شغل دیگر را فراهم می کند و اساساً میلیون ها تومان مطالبه می کند. پول نفت ما هر روز خرج امنیت می شود، این عادلانه نیست!

فقط ۵%

اما این پاسخ کافی نیست و خوب است بررسی کنیم و ببینیم ایران تاکنون چقدر برای تامین امنیت خود در این منطقه هزینه کرده است! اگر بخواهید سخنان مردم آمریکا را – که البته معمولا حدس می زنند – مستند کنید، می توانیم به ادعاهای گروه اقدام ویژه ایران مراجعه کنیم. این گروه در وزارت امور خارجه در سال ۲۰۱۸ گزارشی منتشر کرد و مدعی شد که «جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۱۶ میلیارد دلار برای حمایت از بشار اسد و وابستگان وی در یمن و عراق هزینه کرده است». به عبارت دیگر، در شش سالی که از اکثر درگیری‌ها با داعش در سوریه و عراق می‌گذرد، آمریکایی‌ها گفته‌اند که تنها ۱۶ میلیارد دلار از درآمد نفتی ایران صرف امنیت شده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، ایران در این هفت سال حدود ۲۴۰۲ میلیارد درآمد نفتی داشته است، بنابراین اگر ادعای آمریکا را بپذیرید، ایران تنها ۵ درصد از درآمدهای نفتی خود را در منطقه صرف تامین امنیت کشور کرده است.

  • کمتر از ۱ درصد آمریکایی ها

از سوی دیگر، آمریکا در سال های اخیر چقدر در این منطقه هزینه کرده است؟! تحقیقات دانشگاه براون نشان می دهد که مجموع هزینه های مستقیم و غیرمستقیم ایالات متحده در غرب آسیا و افغانستان بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷، ۴.۷۹ تریلیون دلار بوده است. یعنی به طور متوسط ​​سالانه ۲۸۱ میلیارد دلار، یعنی در ۶ سالی که ایران ۱۶ میلیارد دلار برای امنیت منطقه هزینه کرده است، آمریکایی ها حدود ۱.۶۶۶ میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده اند. ۱۰۵ برابر ایران! یعنی ایران در تمام این سال ها کمتر از یک درصد پول آمریکا را خرج کرده است و می تواند از منافع ملی خود در برابر آمریکا دفاع کند. بهتر است اکنون به عقب برگردیم و پیشنهادهای نادرست ذکر شده در مقدمه را با پیشنهادهای صحیح و واقعی جایگزین کنیم.

  • پیشنهاد واقعی

نتیجه این می شود که اولاً برخلاف تصور عموم، پول نفت ما آنقدر نیست که مثلاً هر ایرانی به چند میلیون تومان در روز برسد. از همین پول نفت، دولت خدمات عمومی بسیاری می دهد، کار مدنی انجام می دهد، حقوق کارمندان را می دهد. یکی از کاربردهای آن تامین امنیت داخلی و منطقه ای است. ثانیاً ایران مقدار کمی (معادل ۵ درصد) از درآمد امنیتی منطقه را صرف درآمدهای نفتی کرده است، بنابراین نمی توان گفت پولی که باید صرف توسعه اقتصادی کشور می شد صرف امنیت می شد. سومین و آخرین واقعیت این است که ایران در این سال‌ها کمتر از یک درصد آمریکا را خرج کرده است، اما با همین پول ناچیز پروژه‌های آمریکا را نابود کرده و منافع خود را تامین کرده است. تغییر موازنه قوا در منطقه و همچنین حفظ بازار منطقه ای برای ایران، بخش کوچکی از برکات اقتصادی آن است که ۴ درصد از هزینه های امنیتی را به خود اختصاص می دهد.

انتهای پیام/ +

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=303282