تفاهم نامه ساترا و انجمن سواد رسانه ای کشور – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات رسانه های فراگیر صوتی و تصویری (ساترا)، نشست مشترک رئیس ساترا با معاون کاربران و مدیر مقررات اجتماعی ساترا برگزار شد. هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران و تعدادی از نمایندگان در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد.

سعید موکیسه در ابتدای این نشست گفت: بیشتر اقداماتی که تاکنون در کشور انجام شده در راستای ارتقای سواد رسانه ای مردم است اما حقیقت این است که ارتقای سواد رسانه ای یک نیاز عمومی است. مردم، کارشناسان و مدیران و اقدامات سختگیرانه در این زمینه باید انجام شود.

جلسات؛ کمک به مردم و مسئولان برای داشتن محیطی سالم

در ادامه امید علی مسعودی، رئیس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران و رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره نیز گفت: صمیمانه معتقدم سترا می تواند در راستای تحقق فضای مجازی سالم و ترویج فرهنگ سازی اقدام کند. ، سواد فضای مجازی و مقررات اجتماعی امن. می توان به هدف آن دست یافت. ضوابط شفاف اعلام شده از سوی ساترا برای نظارت بر رسانه های صوتی و تصویری جهانی، ابتکار بسیار خوب و قابل توجهی بود و باید این گونه اقدامات ادامه یابد تا مردم از فعالیت ها و تلاش های ساترا برای ایجاد فضای مجازی سالم آگاه شوند.

سید مرتضی موسویان، مدیر عامل انجمن سواد رسانه ای ایران و مدرس دانشگاه تهران، پیشنهادات خود را برای همکاری مشترک این انجمن و جلسه بیان کرد و گفت: انجمن سواد رسانه ای ایران در حال حاضر به صورت جمع سپاری اداره می شود. انجمن تاکنون از هیچ سازمان و ارگانی بودجه دریافت نکرده است و درآمد انجمن فقط از محل حق عضویت اعضا و دوره های آموزشی برگزار شده در طول سال می باشد.

وی افزود: انجمن سواد رسانه ای ایران یک تشکل جدید و کاملا مجازی است که مجوز فعالیت در این زمینه را از وزارت کشور دارد و همه اعضا با حفظ کار خود به صورت مجازی کار خود را پیگیری و انجام می دهند.

موسویان با اشاره به مشارکت انجمن سواد رسانه ای ایران در برگزاری سه دوره همایش ملی سواد رسانه ای تاکید کرد: انجمن سواد رسانه ای ایران به زودی چهارمین همایش سواد رسانه ای ایران را با مشارکت دانشگاه سوره وزارتخانه برگزار می کند. . فرهنگ و ارشاد اسلامی و جلسات. و در این دوره از همایش، محورهای در نظر گرفته شده نشست از جمله حقوق مصرف کننده و رده بندی سنی محصولات سینمای خانگی در فراخوان مقالات در نظر گرفته می شود.

مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران در ادامه از تمایل خود برای همکاری با این نشست خبر داد و گفت: با توجه به نقش مهم جلسه، آمادگی برنامه ریزی و ایجاد محصولاتی برای ارتقای سواد کاربران فضای مجازی پلتفرم را داریم. قابل دسترسی از طریق پلتفرم های صوتی و تصویری و شبکه های نمایش خانگی برای انتشار و پخش. همچنین آماده برگزاری دوره هایی برای مدیران پلتفرم های دارای مجوز ساترا هستیم.

نیاز به تدوین سیاستی برای سواد رسانه ای وجود دارد

در ادامه، حمیدرضا کمالی، نایب رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران نیز با اشاره به لزوم مشارکت مردمی برای تحقق حرکت تحول آفرین سواد رسانه ای از منظر جلسه، گفت: سیاست ها و شرایط لازم برای ارتقای سواد رسانه ای است. موفقیت سیاست ها در این حوزه مشارکت مردم و گروه های مردم نهاد در منطقه است.

وی گفت: یکی از اقدامات اخیر انجمن، طبقه بندی مشاوران سواد رسانه ای و معرفی آنها به طرح های سطح کشور است.

در کنار سجاد خسروانیان; یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران تاکید کرد: در حال حاضر رویکرد مشترکی بین جلسات و فعالان سواد رسانه ای کشور ایجاد شده است و این رویکرد نگاه خوبی از جلسات به فضای مجازی و سواد رسانه ای دارد و امیدواریم که که با این رویکرد شاهد گسترش همکاری ها خواهیم بود. فعالان جلسه و سواد رسانه ای کشور شویم.

ضرورت آسیب شناسی محتوای فضای مجازی از منظر فرهنگ ایرانی اسلامی

سید پیمان خادم الحسینی، عضو هیأت مدیره و نایب رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران گفت: اکنون نگرانی هایی در جامعه نسبت به رویکرد محتوایی برخی تریبون ها وجود دارد و به همین دلیل است. تحلیل محتوای فضای مجازی از منظر فرهنگ ایرانی اسلامی ضروری است و در این راستا می‌توان از صلاحیت کارگروه‌های ویژه انجمن سوادآموزی استفاده کرد.

در ادامه لیلا وصالی معاون آموزشی انجمن سواد رسانه ای ایران با ارائه گزارشی از فعالیت های معاونت آموزشی این سازمان گفت: تنها در سال جاری ۱۸۰ نفر از معلمان سواد رسانه ای کشور در دو دوره تخصصی موفق شدند. انجمن سواد رسانه ای ایران و این افراد در سراسر کشور آماده برگزاری دوره های آموزشی در زمینه مهارت های مورد نیاز خانواده ها برای استفاده از شبکه های تلویزیونی خانگی و سایر نمونه های فراگیر صوتی و تصویری و همچنین سواد بازی های دیجیتال هستند.

معرفی هشت وظیفه گروهی ویژه برای پشتیبانی از جلسه

در ادامه امیر یوسفی معاون کارگروه های انجمن سواد رسانه ای ایران با معرفی هشت کارگروه ویژه انجمن سواد رسانه ای ایران گفت: در این هشت کارگروه سعی کردیم به مشکلات آنها رسیدگی کنیم. از منظر سواد رسانه های اجتماعی و با مشارکت اعضای کارگروه ها در قالب مسئولیت اجتماعی و بدون اخذ هزینه با انجمن ها همکاری می کنیم و راهکارهای موثر ارائه می دهیم.

وی افزود: کارگروه های پرورش رسانه، سواد هنری، علوم تربیتی، نظارت و نظارت، کودک و نوجوان و سواد ورزشی پتانسیل مناسبی برای حمایت از جلسه دارند.

در پایان این نشست محمد صادق افراسیابی، معاون امور کاربران و مقررات اجتماعی، آمادگی هیئت را برای یافتن زمینه های مشترک همکاری و برگزاری جلسات هفتگی مشترک با حقوق مصرف کنندگان، سواد فضای مجازی و مقررات و موضوعات مرتبط اعلام کرد. . بیان کرد: شناسایی و استفاده از توانمندی های اتحادیه ها، انجمن ها و تشکل های مرتبط با فضای مجازی یکی از راهکارهای زیرمجموعه کاربران و تنظیم اجتماعی این جلسه است و امیدواریم با همکاری دستگاه های مختلف بتوانیم اسناد بالادستی، مصوب را اجرایی کنیم. شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی ارتقای سواد فضای مجازی با توافقات انجام شده با خارج از فضای مجازی، به نتایج بهتری برسیم.