تظاهرات کنندگان در لبنان علیه جمهوری آذربایجان تظاهرات کردند – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، ده ها معترض لبنانی در بیروت علیه سیاست ها و در مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در لبنان تظاهرات کردند و به تنش های جاری در قره باغ دامن زدند.

گفته می شود معترضان با سر دادن شعارهایی علیه جمهوری آذربایجان قصد ورود به سفارت جمهوری آذربایجان را داشتند.

تظاهرکنندگان لبنانی در بیروت نیز در حمایت از ارمنستان ابراز همبستگی کردند.

هفته گذشته مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از نو او شاهد تنش نسبتاً بالایی بود که طی آن نیروهای زیادی از هر دو طرف جان خود را از دست دادند.

در همین راستا، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در درگیری های اخیر ale با احتساب ارمنستان، ۷۷ سرباز این کشور کشته شدند هستند. با وزارت دفاع جمهوری آذربایجان به روز رسانی لیست اسامی سربازان کشته شده در درگیری های اخیر هستند۷۷ سرباز این کشور کشته شدند.

بر اساس این فهرست نشان می دهد که از ۱۲ سپتامبر تاکنون ۷۷ سرباز آذربایجانی در درگیری با ارمنستان کشته شده اند. هستند.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در جلسه هیات وزیران درباره ادامه درگیری های مرزی با نظامیان جمهوری آذربایجان گفت: در این درگیری ها تاکنون ۱۳۵ سرباز ارمنی کشته شده اند. هستند این عدد ثابت نیست بسیاری مجروح شدند.

«پس از چند روز پرتنش، ارمنی گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان روز پنجشنبه اعلام کرد که به دلیل تلاش های بین المللی، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در ۱۴ سپتامبر در ساعت ۲۰:۰۰ به وقت محلی (۱۹:۰۰ به وقت مسکو) به توافق آتش بس دست یافتند.

وزارت دفاع ارمنستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که پس از نیمه‌شب، ارتش جمهوری آذربایجان از سامانه‌های توپخانه، مسلسل‌های سنگین و تفنگ به سمت شهرک‌ها آتش گشوده است. گوری، سوتک و جام راک پس از آغاز درگیری، شورای امنیت ملی ارمنستان جلسه ای فوق العاده تشکیل داد و تصمیم گرفت با اجرای مفاد دوستی، همکاری و کمک متقابل و همچنین سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) از روسیه کمک بگیرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد. به قول نیکول پاشینیاننخست وزیر ارمنستان، در دور جدید درگیری ها، حداقل ۱۰۵ سرباز ارمنی کشته شدند.

در ضمن الهام علی افرئیس جمهوری آذربایجان تشدید تنش های کنونی را رهبری سیاسی و نظامی ارمنستان مقصر دانست و گفت که نیروهای مسلح کشورش در حال انجام اقدامات تلافی جویانه هستند. کنجکاو هستند به گفته وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، در این درگیری ها ۵۰ نظامی آذربایجانی کشته شدند.

همچنین ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که موضوع موج جدید درگیری های مسلحانه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد داد. در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر ریاست جمهوری فرانسه به تاریخ دقیق نشست اضطراری شورای امنیت برای بررسی موج جدید تنش های مسلحانه میان باکو و ایروان اشاره ای نشده است.