ترکیه اولین موشک بالستیک خود را آزمایش کرد


در سال ۲۰۱۱ روزنامه زمان ترکیه به نقل از منابع نظامی این کشور گزارش داد که انجمن صنایع دفاعی ترکیه پروژه ساخت موشک بالستیک قاره پیما با برد ۲۵۰۰ کیلومتر را به دستور رجب طیب اردوغان آغاز کرده است.

رسانه های ترکیه از آزمایش موفقیت آمیز اولین موشک بالستیک میان برد تایفون این کشور خبر دادند.

به گزارش وب سایت روسیه آلیوم، این موشک از منطقه «ریس» در شمال ترکیه شلیک شده و به هدفی در جزیره ای در دریای سیاه در استان «سینوپ» در فاصله ۵۶۱ کیلومتری اصابت کرده است.

رسانه های ترکیه و منابع خبری این کشور جزئیات بیشتری از سایر مشخصات این موشک بالستیک منتشر نکرده اند. ترکیه در ماه می ۲۰۱۸ از تولید دو موشک، یکی میان برد به نام «گوکدوگان» و دیگری برد بلند به نام «بوزدوغان» خبر داد.

بر اساس گزارش رسانه های ترکیه، صنایع دفاعی این کشور سال هاست که در تلاش برای توسعه موشک های بالستیک و حتی قاره پیما بوده است، از این رو در سال ۲۰۱۱ روزنامه زمان ترکیه به نقل از منابع نظامی این کشور نوشت که انجمن صنایع دفاعی ترکیه تحت دستور رجب طیب اردوغان در حال آماده سازی یک پروژه موشک بالستیک است. این قاره از فاصله ۲۵۰۰ کیلومتری شروع می شود.

باید گفت که جاه طلبی های ترکیه در صنعت موشکی در چند سال اخیر بیرونی نشده و ترکیه در صنعت موشکی کاملا به ناتو و کشورهای غربی وابسته است.