تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین جزئیات مذاکرات توافق ادامه مطلب

تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران

وزارت بازرگانی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که سه فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به خطوط هوایی ایرانی را که برخلاف قوانین کنترل صادرات ایالات متحده، محموله به روسیه پرواز می کردند، در لیست سیاه قرار داده است.

فرانسه تأخیر ایران در دستیابی به توافق وین را تکرار کرد

وزیر امور خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، بار دیگر بر ادعای خود مبنی بر تاخیر ایران در دستیابی به توافق وین تاکید کرد.

ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: «کاترین کولونا» در گفتگو با خبرنگاران، بدون اشاره به بی توجهی کشورش در اجرای تعهدات برجام و نقش آمریکا در از بین بردن این توافق، مدعی شد که پیشنهاد بهتری برای توافق در این زمینه وجود ندارد. وین. و «به ایران بستگی دارد». این بستگی به تصمیم درست دارد.”

وی با اشاره به پیش نویس توافقنامه پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، افزود: ابتکار دیگری برای خروج از بن بست مذاکرات برای رفع تحریم ها وجود ندارد.

این مقام فرانسوی افزود: موضع سه کشور اروپایی عضو برجام مشابه موضع آمریکا در مسائل امنیتی است.

کنعانی: احتمال برگزاری نشست مذاکرات رفع تحریم ها در نیویورک

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره احتمال برگزاری نشستی درباره مذاکرات رفع تحریم وی در نیویورک اعلام کرد: ایران هرگز از میز مذاکره خارج نشده و مذاکره را راه درست، منطقی و معقول برای حل اختلاف می داند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۷ شهریور) در نشست هفتگی مطبوعات ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. .

وی در ابتدا با اشاره به هفته دفاع مقدس افزود: وی یاد و خاطره همه شهدا را گرامی داشت و از جانبازان دوران دفاع مقدس ادای احترام کرد.

کنعانی در این بازدید از دیپلمات های شهید وزارت امور خارجه نیز تجلیل کرد.

وی با اشاره به عبادت حسینی ابراز امیدواری کرد که این مراسم باشکوه موجب تقویت همدلی و همگرایی بین ملت‌های اسلامی و همه ملت‌های آزاده جهان که به ارزش‌های انسانی و اسلامی پایبند هستند، زمینه صلح و همگرایی مبتنی بر ارزش‌های دینی را فراهم کند. و اصول و مسلمان شو.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات منطقه قفقاز جنوبی گفت: موضع صریح جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه قفقاز جنوبی بارها به صورت رسمی در سطوح مختلف اعلام شده و هیچ ابهامی وجود ندارد. متاسفانه از روز سه شنبه هفته گذشته شاهد آغاز درگیری های مرزی جدید بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بودیم که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از طرفین شد.

ایران بر اساس سیاست همسایگی و کمک های سازنده برای حل بحران های منطقه ای، تلاش های سیاسی را در اسرع وقت آغاز کرد. در این راستا نخست وزیر ارمنستان با رئیس جمهور ایران گفت و گو کرد و رئیس جمهور به بیان دیدگاه ها و مواضع ایران پرداخت و توصیه های سیاسی خود را به طرف ارمنی ابلاغ کرد. وزیر امور خارجه ایران سپس با همتای آذربایجانی خود تلفنی گفتگو کرد.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

ابراهیم رئیسی صبح امروز (دوشنبه) پیش از خروج از تهران برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: ملت ایران ایستاد و مقاومت کرد و حضور من در این تور صدای و نماینده این ملت خواهد بود.

به گزارش دنیای اکوستان، وی افزود: اگر ملت ایران با تحریم و تهدید متوقف شود، حضور ما در سازمان ملل افتخاری نخواهد بود، اما حضور من در این سفر افتخارآفرین و افتخارآفرین است.

رئیس جمهور افزود: با قدرتی که ملت ایجاد کرده است، حضور من باعث افتخار و افتخار است. قدرت مسئولین از قدرت مردم نشأت می گیرد و این قدرت است که به ما شهامت می دهد که برای ملت حرف بزنیم و از حقوق ملت دفاع کنیم.

رئیسی با اشاره به اینکه سفر به نیویورک به دعوت دبیرکل سازمان ملل انجام شد، گفت: این سفر فرصتی برای بیان و تبیین دیدگاه جمهوری اسلامی ایران است.

این فرصتی است برای بیان ظلمی که بر ملت ایران و مردم مظلوم جهان شده است. این سفر جایی برای توضیح ظلم و بی عدالتی است. در واقع می توان این سفر را یکی از مظاهر جهاد تبیین کرد.

وی افزود: در چارچوب این سفر دیدارهای دوجانبه با مقامات عالی رتبه کشورهای مختلف برگزار خواهد شد. تا جایی که امکان دارد با کشورهایی که درخواست کرده اند جلساتی برگزار خواهد شد. ما هیچ برنامه ای برای مذاکره یا دیدار با آمریکایی ها نداریم.

رئیسی با بیان اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران در این سفر اعلام خواهد شد، تصریح کرد: اگر فرصتی باشد با ایرانیان و برخی دیگر از افراد مقیم آمریکا دیدار خواهم کرد. اصل حضور در این اجلاس با سیاست خارجی ایران که عزت، حکمت و مصلحت است همخوانی دارد.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

به گفته خبرفوری، سازمان همکاری شانگهای ممکن است انتخاب درستی نباشد توافق دولت جمهوری اسلامی ایران باید ضمن نزدیک ماندن به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، به مذاکرات هسته ای ادامه دهد و از شکسته شدن آخرین رشته ها جلوگیری کند. توافق بودن

عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای یک دستاورد مهم اقتصادی برای دولت محسوب می شود. این خبر باعث خوشحالی بسیاری از شهروندان، تحلیلگران اقتصادی و حاکمان شد.

در این میان، گروهی شادتر از همیشه شدند. این افراد معتقد بودند و هنوز هم معتقدند که عضویت ایران در شانگهای و همجواری با چین، روسیه و کشورهای آسیای مرکزی جایگزین برجام و نزدیکی آن به غرب خواهد شد و خلأ آن را پر خواهد کرد.

این گروه که از تعداد مخالفان برجام بیشتر است، معتقد است که عضویت رسمی در توافق شانگهای، رکود اقتصادی ایران ناشی از اعمال تحریم‌های آمریکا را از بین می‌برد و نوعی فضای باز اقتصادی برای این کشور ایجاد می‌کند.

بازار محدود نفت کشورهای عضو شانگهای

مهمترین قسمت تحریم های آمریکا پس از خروج توافق جلوگیری از فروش نفت ایران

اگرچه عضویت در شانگهای، خرید نفت ایران را برای چین و هند آسان کرده است، اما دو نکته را نباید نادیده گرفت. نخست، همانطور که گفته شد، کشورهای عضو شانگهای همچنان از نظر امنیتی و سیاسی تابع سازمان ملل هستند و در صورت صدور قطعنامه علیه این کشور و بازگرداندن تحریم های بین المللی، خرید نفت از ایران را متوقف خواهند کرد.

دوم، روسیه که خود از نظر نفت غنی است و اکنون با تحریم های مختلف مواجه است، در تلاش است تا نفت را به کشورهای عضو شانگهای (چین و هند) بفروشد.

حضور همزمان ایران و روسیه در سازمان شانگهای بازار انرژی را اشباع کرده و اجازه نمی دهد هر دو کشور نفت خود را بفروشند و درآمدهای نفتی کسب کنند.