تجمع اعتراضی زنان در کابل (+عکس)


بسیاری از زنان افغان توانستند یک تجمع اعتراضی در کابل برای مطالبه حقوق زنان برگزار کنند.

شکایت کردن عصر ایران به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تجمع روز پنجشنبه (دیروز) در آستانه روز جهانی «پایان خشونت علیه زنان» برگزار شد.

بیشتر زنانی که در این تظاهرات شرکت کردند عینک آفتابی، روسری و ماسک به چهره داشتند. آنها از مقابل مسجدی در مرکز کابل راهپیمایی کردند در حالی که نیروهای امنیتی طالبان با خودروهای گشتی و پیاده آنها را همراهی کردند.

امروز جمعه روز جهانی پایان دادن به خشونت علیه زنان است.

تجمع اعتراضی زنان در کابل (+عکس)

تعداد بانوانی که در این تجمع شرکت کردند حدود ۱۵ نفر و در سنین مختلف بودند. آنها مشت های گره کرده خود را به نشانه اعتراض بلند کرده و شعار می دهند: “زن، زندگی، اتحاد”.

تابلویی که در دست داشتند نوشته شده بود: “ما تا آخر برای حقوق خود خواهیم جنگید – تسلیم نخواهیم شد”.

روی تابلوی دیگری نوشته شده است: “زنان افغان توسط آمریکا و غرب خیانت شده اند.”

در سومین پلاکارد نوشته شده بود: «وضعیت وخیم زنان افغان مایه شرمساری وجدان جهانیان است».

یکی از زنان شرکت کننده در این تجمع به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت: “طالبان خشونت زیادی به کار بردند، آنها سه زن شرکت کننده در این تظاهرات را دستگیر کردند و قبل از رهایی به آنها توهین کردند.”

تجمع اعتراضی زنان در کابل (+عکس)

وی افزود: زنان افغانستان در سخت ترین دوران زندگی خود هستند. امروز آنها هیچ حقی ندارند و مورد خشونت قرار می گیرند. زنان افغان در رژیم طالبان انسان به حساب نمی آیند.

خبرگزاری فرانسه می نویسد: از زمانی که طالبان در سال ۲۰۲۱ حکومت افغانستان را به دست گرفتند. تظاهرات اعتراضی زنان با خطرات زیادی همراه است. معمولا تعداد شرکت کنندگان در این تظاهرات از ۴۰ نفر بیشتر نمی شود.

زنان و دختران شرکت کننده در این تظاهرات اغلب توسط نیروهای طالبان دستگیر می شوند و خبرنگاران از پوشش خبری اعتراضات منع می شوند.

این روزنامه نگار فرانسوی افزود: طالبان با اعمال تفسیری سخت از شریعت اسلامی، محدودیت های گسترده ای بر حقوق و آزادی های زنان در افغانستان اعمال کردند.

ممنوعیت تحصیلات متوسطه برای زنان، ممنوعیت کار زنان در ادارات دولتی، ممنوعیت سفر زنان به تنهایی، ممنوعیت ورود زنان به پارک ها و مناطق تفریحی در کابل از جمله محدودیت هاست.

تجمع اعتراضی زنان در کابل (+عکس)

مقامات ریاست مخابرات در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان نیز اعلام کردند که زنان از خرید سیم کارت موبایل منع شده اند، زیرا فروشگاه های سیم کارت، بخش های زنانه و مردانه را از هم جدا نکرده اند.

به گفته سازمان ملل، خشونت علیه زنان و دختران گسترده ترین نقض قانون در جهان است.